Bitkisel

Papatya Çayı Mide’ye ve Birçok Rahatsızlığa İyi Geliyor!


Papatya Bitkisinin Faydaları

Anavatanı Türkiye olan papatya çiçeği bir çok hastalık tedavisinde kullanılmaktadır. Vücudun rahatlamasına ve dengede tutulmasına yardımcı olan papatya çiçeği antidepresan etkisi ile ruh sağlığına katkıda bulunmaktadır. Papatya otunun içerisinde barındırmakta olduğu tanen, flavon glikozitleri, zülen, azulene maddesi, alf bisabolol maddesi, apigenin maddesi ve herniarin maddesi ile bir çok hastalığın tedavisinde kullanıma sahiptir.

Ülsere Karşı İyi Gelir

Sindirim sistemine bağlı onikiparmak bağırsağında görülmekte olan ülser yaralarına karşı oldukça iyi gelmekte olan papatya çiçeği içerisinde barındırmakta olduğu alfa bisabolol maddesi ile yara oluşumlarına karşı meydana gelen enfeksiyon, bakteri ve mikrop çoğalmasına engel olmaktadır. Papatya çayının kaynatılması ile ılık olarak tüketimi sağlandığı durumlarda ülsere karşı iyi geldiği görülmektedir.

Mide Yanmasını Önler

Beslenmeye bağlı ve mide enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili bir çözüm olan papatya çiçeği içerisinde barındırmakta olduğu azulene maddesi ile mide yanmalarını önlemektedir. Midede oluşan asit ve bakterileri öldürerek midenin rahatlamasına ve hazmın kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır.

Regl Dönemini Hafifletir

Kadınlar için oldukça ağrılı, sancılı ve depresip bir ruh haline bürünmelerine neden olan regl dönemlerinde papatya çiçeği içerisinde barındırmakta olduğu apigenin maddesi ile psikolojik dengesizlik ve adet sancılarını hafifletmektedir. Papatya çayının adet günlerinde düzenli tüketimi ile daha kolay ve rahat bir regli dönemi geçirmelerine yardımcı olmaktadır.

Karaciğeri Korur

Karaciğere bağlı bir çok hastalığın oluşumunda engelleyici bir etkiye sahip olan papatya çiçeği içerisinde barındırmakta olduğu herniarin maddesi ile adeta karaciğer dostu olarak bilinmektedir. Düzenli kullanımlarda karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliğini engelleyerek enfeksiyon ve tümör oluşumlarının önüne geçmektedir.

Uykusuzluğu Engeller

Stres, sıkıntı ve baş ağrısına bağlı uyku problemi yaşamakta olan hastalar için oldukça rahatlatıcı bir etki yaratmakta olan papatya otu doğal uyku ilacı olarak halk arasında yaygın bir kullanılma sahiptir. Uyku problemlerine karşı düzenli olarak papatya çayının tüketiminde kaliteli ve rahat bir uyku gerçekleştirildiği araştırmalar sonucunda saptanmıştır.

Cildi Korur

Antioksidan özelliğe sahip papatya otu ciltte meydana gelen kırışıklık, sivilce, akne ve lekelere karşı onarıcı bir etkiyaratmaktadır. Yaşlanma karşıtı olarak adlandırılmakta olan papatya bitkisi, papatya çayı ve papatya yağı ile cilt temizliklerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Göz bölgesinden uzak tutarak cilde direk nüfus ettirildiğinde ölü ve yıpranmış derinin nemlenmesine aynı zamanda yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Saç Dökülmelerine Karşı Etkili Çözüm

Saç sağlığı için oldukça önemli olan papatya otu, saç derisinde oluşan plakları engelleyerek bakteri ve enfeksiyonlara karşı önlem almaktadır. Yıpranmış ve kırılgan saç köklerinde onarıcı bir etki sağlamakta olan papatya, saç dökülmelerinin önüne geçerek saçta kepek oluşumunu engeller. Düzenli kullanımlarda papatya saça parlak ve güçlü bir görünüm kazandırmaktadır.

Papatyanın Diğer Faydaları

Mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan papatya otu vücut sağlığının korunmasında oldukça etkili bir rol üstlenmektedir. Papatyanın içerisinde bulunan azulene maddesi, alf bisabolol maddesi, apigenin maddesi ve herniarin maddesi ile birçok amansız hastalıkta mücadeleci rol üstlenmekte olduğu bilinmektedir. Papatyanın bilinen faydaları dışında bilinmeyen özellikleri arasında yer alan;

 • Doğal kas gevşetici özelliğine sahiptir.
 • Stres, sıkıntı ve psikolojik travmalara karşı rahatlatıcı bir etki sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek doğal antibiyotik görevi gösterir.
 • Migren ve baş ağrısına iyi gelir.
 • Bebeklerde ve çocuklarda ateş düşürücü etki göstermektedir.
 • Yara ve iltihaba iyi gelir.
 • Sinir sistemini düzenleyerek sakin ve zinde kalmanızı sağlar.
 • Romatizmaya iyi gelir.
 • Apse tedavilerinde ağız ve diş sağlığını koruyarak doğal gargara görevi göstermektedir.

Papatyanın Kullanılmaması Gereken Durumlar

Papatya otunun herhangi bir hastalığa karşı bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yinede dikkat etmeniz gereken bazı hususları bulunmaktadır.

 • Papatya bitkisinden elde edilen papatya yağı ve papatya çayının ciltte hassas bölgelere sürülmemesi gerekmektedir.
 • Göz bölgesinden oldukça dikkatli bir kullanım gerektirmektedir.
 • Karaciğer hastalarının epilepsi hastalarının ve tiroit hastalarının hekim kontrolünden dengeli dozda kullanılması uygun görülmektedir.
 • Halk arasında yanlış bilinen durumlardan bir tanesi olan papatya yağının tüketiminde yalnızca bölgeye sürülerek kullanılmalıdır. Papatya yağı içilmemelidir.