Omuz Çıkması Sebepleri ve Tedavi Durumları
Omuz, vücudun en hareketli eklemidir. Omuz çıkması, kürek kemiği ve üst kol kemiğinin yaralanma, ters yapılan hareketler, darbeler sonucunda bu iki kemiğin birbirinden ayrılmasıdır. Bu bölgenin hareket olanağı yüksek olduğundan omuz çıkığı sıklıkla görülebilen bir sorundur. Bu sorunla karşılaşıldığı anda kesinlikle müdahale edilmemelidir. Acil olarak doktora gidilmelidir. Çünkü yanlış müdahale etmek kalıcı ağrılara ve hasarlara sebep olabilir.

Omuz Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

Bu sorun bebeklerde bile sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Belirtilerini bilmek çok önemlidir.

Bu belirtilerin başında çıkan omuz bölgesinde meydana gelen morarmadır. Şişme, ağrı, sızı, hareket ettirmede zorluk, uyuşukluk, kolda karıncalanma hissi gibi belirtileri vardır. Ağrı olan bölgede sertleşme meydana gelir ve hareket etmede güçlük yaşanır. Aynı zamanda çıkık omzun hareket etmesi şiddetli ağrı yaşatır.

Omuz Çıkığına Sebep Olan Durumlar?

Omuz çıkığına sebep olan başlıca etkenlerden biri, omuz bölgesine alınan darbeler ya da yaralanmalardır. Ani hareket etmeler, ağır şeyler kaldırmalar da çıkığa sebep olabilir. Omzun ters bir şekilde geriye doğru hareket ettirilmesi yine çıkık sebeplerindendir.

Omuz Çıkığında Nasıl Bir Tedavi Yöntemi Uygulanır?

Omuz çıkığı meydana geldiğinde çıkığın yerine oturtulması gereklidir. Bunun iyileşme süresi haftalar boyu devam edebilir. Bu işlemin mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması gerekir. Bu muayene sırasında kas gevşetici gibi ilaçlarla hasta rahatlatılır ve çıkık yerleştirilir. Bir diğer yöntem omzun askıya alınmasıdır.

Omuza takılan askı ile omzun hareket alanı kısıtlanır. Bu durum hastanın omzunun iyileşeceği zamana kadar devam edebilir. Uzun süre askıda kalan omuz bölgesi iyileştiğinde hareket etmekte zorlanabilir. Bunun için fizik tedavi yöntemi uygulanarak hastanın hareket etmesi kolaylaştırılır. Fizik tedavi esnasında verilen egzersiz hareketlerini yapmak bu süreç için oldukça önemlidir.

Omuz Çıkığı Ameliyat Gerektiren Bir Durum mudur?

Omuz çıkığında öncelik olarak uygulanan tedavi, çıkığın bir uzman tarafından yerine oturtulmasıdır. Doktor öncelikle çıkığın durumunu görebilmek için röntgen çeker. Eğer çıkık oturtulma yöntemi ile hallediliyor ise ameliyata gerek duyulmaz. Ancak olası durumlarda çıkık, oturtulma tedavi yöntemi ile yerine getirilemeyecek halde ise çözüm ameliyat olabilir. Oturtulmuş omuz tekrardan çıkma durumu gösterirse yine ameliyat tercih edilir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir