İlaçlar

Omnaris Sprey Nasıl Kullanılır?

Omnaris Sprey Nasıl Kullanılır?

Omnaris burun içine uygulanır ve sentetik bir kortikosteroid olan (enflamasyonu azaltan bir madde) siklesonid isimli etkin madde içerir. Bu ilaç, burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi,

6 yaş ve üzeri çocuklar ve erişkinlerde mevsimsel alerjik rinitte

12 yaş ve üzeri adolesanlar ve erişkinlerde perennial (yıl boyu devam eden) alerjik rinitte görülen nazal semptomların (bulguların) tedavisinde kullanılır.

Omnaris, shrink film etiketli, plastik koruyucu kılıf içerisindeki amber bir cam şişe içerisinde bulunan beyaz ile kırık beyaz arası renkte süspansiyondur ve manüel bir ölçülü pompa ile nazal (buruna) uygulama sağlamaktadır. Her şişe Omnaris, ilk başlatma sonrası 60 (net dolum ağırlığı 6.25 g) veya 120 (net dolum ağırlığı 12.5 g) defalık püskürtmenize yetecek kadar ilaç içermektedir.

Omnaris’in Yan etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Omnaris’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

Yaygın Görülen Yan Etkiler

  • Kulak ağrısı, baş ağrısı, ağız içinde rahatsızlık hissi, burun kanaması

Yaygın Olmayan Yan Etkiler

  • Ağız kumluğu, hazımsızlık, mantar enfeksiyonu, burunda tıkanıklık, tat alma duyusunun bozulması veya değişmesi, burunda kumluk, boğaz ağrısı, kulak ağrısı.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz

  • Baş ağrısı, burun kanaması, burun içerisinde yanma ve rahatsızlık hissi.

Omnaris Nasıl Kullanılır?

Burun spreyinizi aynen doktorunuzun tarif ettiği gibi kullanınız.

Mevsimsel alerji belirtileri 1-2 hafta içinde iyileşebilir; Yıl boyu devam eden alerji belirtileri 5 haftada iyileşebilir Eğer belirtileriniz iyileşmez veya kötüleşirse doktorunuza müracaat ediniz.

Omnaris gibi kortikosteroidlerin tedavi edici etkileri derhal ortaya çıkmamaktadır. Bu ilacın etkili olabilmesi birkaç gün alabilir. İlacın düzenli olarak kullanılması çok önemlidir. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuz söylemedikçe tedaviyi bırakmayınız.

Eğer Omnaris’1 ’ in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konusunuz.

Omnaris her burun deliğine günde 1 defa 2 püskürtme ile uygulanır.

Her gün toplam her burun deliğine 2 püskürtmeden fazla kullanılmamalıdır.

Böbrek/karaciğer yetmezliği: Böbrek/ karaciğer yetmezliğinde doz değişikliği gerekli değildir.

Tedavinizin ne kadar süreceğini doktorunuz size bildirecektir. Tedavinizi doktorunuza danışmadan erken sonlandırmayınız.

Omnaris Spreyi Kullanıma Hazırlama

1. Omnaris’i açıldığını belli eden folyo torbasından çıkarın ve sunulan etikete açılış tarihini yazın. Bu etiketi çıkarıp nazal sprey şişenize yapıştırın. Nazal sprey şişesi bu tarihten 4 ay sonra atılmalıdır.

2. Omnaris’i ilk defa kullanmaya başlamadan önce şişeyi kullanıma hazırlamanız gerekir. Şişeyi düz tutunuz, hafifçe çalkalayınız ve aplikatörün omuzlarına aşağı doğru sekiz defa basarak pompayı çalıştırınız.

Burun spreyini dört veya daha fazla ardışık gün boyunca kullanmadığınız takdirde, şişeyi hafifçe çalkalayınız ve bir kez veya ince bir buhar oluşana kadar püskürterek tekrar kullanıma hazır hale getiriniz. Dört veya daha fazla gün kullanılmayan şişeyi tekrar kullanıma hazır hale getirmek için yapılması gereken bu uygulama için şişe içerisinde 120 dozdan (veya 60 dozluk şişe kullanıyorsanız, 60 dozdan) fazla ilaç bulunmaktadır.

Omnaris Spreyin Kullanımı

1.Gerektiği takdirde, burun deliklerinizi temizlemek için burnunuzu silin.

2.Şişeyi hafifçe çalkalayın ve kapağı çıkarın.

3.Şişeyi işaret ve orta parmaklarınız ile sprey ucunun iki yanından tutarken alt kısımdan da baş parmağınız ile destekleyin (Şekil 1).

5. Kafanızı hafifçe öne eğin ve şişeyi dik tutarak pompaya hızlı ve sertçe basın ve püskürtme sırasında burnunuzdan nefes çekin (soluk alın) (Şekil 3). Gözlerinize veya doğrudan nazal septuma (burun boşluğunu ayıran ara bölme) püskürtmekten kaçının.

6. Burun deliğine ikinci bir püskürtme yapılması gerekiyorsa adım 3-5’i tekrarlayın. Diğer burun deliği için adım 3-5’i tekrarlayın.

4. Spreyin ucunu bir burun deliğine sokun ve diğer burun deliğini parmağınız ile kapatın

Aplikatöre İlişkin Temizlik Talimatları

Nazal spreyinizi günlük olarak kullandıktan sonra, aplikatörün ucunu temiz bir mendille silin ve kapağı yerine takın.

Haftada bir veya nazal aplikatör tıkandığı takdirde, aşağıdaki temizlik talimatlarını izleyin (nazal aplikatördeki küçük püskürtme deliğini iğne veya başka bir keskin cihazla açmaya çalışmayın. İlaç şişesine takılı olan beyaz plastik pompayı döndürmeyin veya çıkarmaya çalışmayın):

1 .Kapağı çıkarın ve nazal aplikatörü serbest bırakmak için hafifçe yukarı doğru çekin.

2.Kapağı ve aplikatörü sıcak su ile yıkayın.

3.Kurutun ve nazal aplikatörü yerine yerleştirin.

4.Bir defa püskürtülene kadar veya ince bir buhar oluşana kadar çalıştırın.

5.Kapağı takın.

Nazal Sprey Şişenizin Boşaldığını Nasıl Anlarsınız?

Kalan nazal sprey miktarı şişedeki bir pencere sayesinde görülebilmektedir. Şişeyi, 120 püskürtme sonrasında (eğer şişeniz 60 püskürtmelik ambalaj ise, 60 püskürtme sonrasında) veya folyo torbasını açtıktan 4 ay sonra (hangisi daha önce ise) atmalısınız.

Omnaris Sprey Ne Kadar Kullanılır?

OMNARIS’ ’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız hemen bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Omnaris’in düzenli kullanımı çok önemlidir. Eğer bir dozu kaçırırsanız, bir sonraki doz zamanında alınmalıdır.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız

Omnaris Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Omnaris’in etkin maddesi siklesonid’e veya bileşiminde bulanan herhangi bir maddesine karşı bilinen aleıjiniz (aşırı hassasiyet) varsa bu ilacı kullanmayınız.

Omnaris Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer kortikosteroidlere karşı bilinen aşırı hassasiyetiniz varsa,

İlaçlara alerjiniz olduğundan ya da başka sorunlar yaşadığınızdan dolayı saman nezlesi veya diğer aleıjilere yönelik başka ilaçlan almayı bırakmak zorunda kaldıysanız,

Bağışıklık sisteminizi baskılayan ilaçlar kullanıyorsanız veya suçiçeği veya kızamık geçirmekte olan kişilerle temas ettiyseniz doktorunuza danışınız.

Tüberküloz (TB) enfeksiyonu öykünüz varsa

Burnunuzda yara varsa veya burun ameliyatı olduysanız veya burnunuz yaralandıysa (zedelendiyse) iyileşene kadar kortikosteroidleri kullanmayınız.

Enfeksiyonunuz varsa (mantar, bakteriyel veya viral),

Gözünüzde herpes simplex (virüs) enfeksiyonu varsa;

Ağızdan ve solunum yoluyla (nefes çekme) başka steroid ilaçlar kullanıyorsanız,

Görmenizde bir değişiklik varsa veya daha önce göz içi basınç yüksekliği, glokom ve/veya katarakt yaşadıysanız,

Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya bebeğinizi emziriyorsanız. Doktorunuza danışmadan önce bu ilacı hamilelik veya emzirme sırasında kullanmayınız.

Bu ilaç çocuklarda büyüme hızını yavaşlatabileceğinden, Omnaris kullanan çocuğun büyüme hızı belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Bu uyanlar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen Omnaris kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışınız.

Hamileyken Omnaris Sprey Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Omnaris Sprey’in İçeriğinde Bulunan Yardımcı Maddeler Hakkında Bilgiler

Omnaris’in içeriğinde bulunan yardımcı maddelerle ilgili herhangi bir uyarı yoktur.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Omnaris Sprey Kullanımı

Lütfen bu ifadelerin daha önce kullandığınız veya gelecekte kullanacağınız ürünler için de geçerli olabileceğini olduğunu dikkate alın.

Aşağıdaki ilaçlan kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz:

Ketokonazol, itrakonazol (mantar enfeksiyonlann tedavisi için kullanılır)

Ritonavir veya nelfınavir (AIDS gibi viral enfeksiyonlann tedavisi için kullanılır)

Bu ilaçlar Omnaris ile etkileşime girebilir.

Eğer reçeteliya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.