Bitkisel

Nezleden Kurtulmak İçin Bitkisel Karışım Önerileri


Nezle İçin Bitkisel Karışımlar

Nezle Olduysak Ne Yapmalıyız?

Eğer nezle hastalığına yakalanmış isek başvurabileceğimiz pek çok doğal yöntemler, bitkisel karışımlar, çaylar vardır.

Bu bitkisel çayları ve karışımları kullanarak hem vücudumuzun mikroplar ile çok daha etkili bir şekilde savaşmasını sağlar hem de hastalığı daha hızlı bir şekilde atlatmamızı sağlar.

1. Karışım : Bal, Tarçın, Karabiber, Zencefil Karışımı Malzemeleri

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı karabiber (toz)
 • Yaklaşık 6 damla limon
 • 1 çay kaşığı zencefil (toz)

Yapılışı: Nezle hastalığınıza yakalandığınız zaman yukarıda belirttiğimiz malzemeleri belirtilen ölçülerde karıştırarak bir karışım elde edin. Sabahları ve akşamları tok karnına bu karışımdan 1 tatlı kaşığı tüketin. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var o da şu ki bu malzemeler ile elde ettiğiniz karışım hemen bozulabilir. Bu yüzden bu karışımı yaptıktan sonra 2-3 gün içerisinde tüketip bitirmeye çalışınız. Bu malzemeleri bu miktarda karıştırırsanız oluşturduğunuz karışım hemen hemen 3 kişilik bir karışımdır. Tüketecek kişi sayısına bağlı olarak malzeme miktarlarını değiştirebilirsiniz. Bu karışım dışında bir başka karışım daha vardır.

Nezle hastalığı için daha önce Ballı Limonlu Su karışımından bahsetmiştik. Dilerseniz bu yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

2.Karışım : Ihlamur, Zencefil ve Karanfil Karışımı Malzemeleri

 • 15 gr. (yaklaşık 2 çay kaşığı) ıhlamur
 • Yaklaşık 3 adet kırılmış karanfil
 • Rendelenmiş zencefil

Tatlı seven hastaların 1 çay kaşığı tarçın çubuğu ekşi seven hastaların ise 1 çay kaşığı limon kabuğu kullanabilir.

Yapılışı: Bütün bu malzemeleri bir araya getirdikten sonra 2 su bardağı suyun içerisine bu malzemeleri ekleyin ve ocakta en düşük ateşte kaynamasını bekleyin. Çok aşırı derecede kaynatmanız gerekmiyor. Daha sonra süzgeçten süzerek bu karışımı içebilirsiniz. Bu karışımı sıcak olarak tüketmeniz tavsiye edilir. Soğuduğu zaman hem tadı kötüleşir hem de vücudumuzda göstereceği etkisi azalır. Bu karışımın nezle dışında pek çok hastalık üzerinde etkisi vardır.

Diğer Faydaları

1. Nefes darlığı çeken hastalarımız için çok faydalıdır.

2. Bağırsaklarınızda meydana gelen gazlarınızın giderilmesinde yardımcı olur.

3. Karnınız ağrıyor ise ağrının geçmesini sağlar.

4. Karaciğeriniz tıkanmış ise ve midenizi üşütmüş iseniz bu karışımı tüketebilirsiniz.

5. İshal olanların bu hastalığı atlatıp rahatlamasını sağlar.

6. Unutkanlık problemi olanların bu sorununu çözer. Unutkanlığınızı giderir.

Nezleye İyi Gelen Bitkiler Listesi

 • Sarımsak
 • Zerdeçal
 • Ada çayı & Kekik
 • Kuşburnu Çayı
 • Tarçın
 • Karanfil
 • Taze Sıkılmış Portakal Suyu

Grip için de göz gezdirebileceğiniz bir çok bitkisel tedavi yöntemi mevcuttur.


Nezleye İyi Gelen Bitkisel Karışımlar

Vücudumuz savunmasız kaldığı anlarda mikroplara karşı savunmasız kalmaktadır ve yeteri kadar direnç gösterememektedir. Bu durumda yapılabilecek pek çok şey vardır. Pek çoğumuz böyle durumlarda ya doktora gideriz ya da hemen bir ilaç içmek isteriz. Ancak hasta olduğumuz, üşüttüğümüz, nezle olduğumuz zamanlarda doğal yollarla iyileşmek hem daha sağlıklı olandır hem de daha hızlı bir yöntemdir. Vücudumuz için her zaman her şeyin en doğal olanı daha iyidir. Çünkü bir ilaç kullanmak bize kalıcı bir çözüm oluşturmaz bizim o an iyileşmemize yardımcı olur ve vücudumuzun o ilaca alışmasını sağlar.

En çok kullanılan yöntem nane limon karışımıdır. Fakat aşağıda sizlere bir çok yöntemden bahsedeceğiz.

Vücut ise o ilaca alışır ise daha sonraki zamanlarda tekrar hasta olduğumuz zaman vücut o hastalığa karşı yeteri kadar direnç gösteremez ve tekrardan o kullandığımız ilacı kullanmamız için bizi zorlar. Bu aslında hem sağlıklı değildir hem de hastalıkların çözümlerinde sağlıklı ve kalıcı bir yol değildir. Bu yüzden nezle olduğumuz zaman veya diğer basit hastalıklara yakalandığımız zaman ilk olarak doğal yollarla iyileşmeyi denemek her zaman bizim için daha iyi olacaktır. Ayrıca doğal yolları tercih ettiğimiz zaman hastalığımızın daha hızlı bir şekilde geçeceğini görürüz.