Hastalıklar

Böbrek İltihaplanması (Nefrit) Nedir ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


Boşaltım sistemine bağlı olarak gelişen böbrek iltihaplanması (Nefrit) günümüzde bir çok bireyin şikayetleri arasında yer almaktadır. Altında bir çok nedeni barındırmakta olan  böbrek iltihaplanması (Nefrit)  tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen böbrek iltihaplanması nedir? belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi Nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Böbrek İltihaplanması (Nefrit) Nedir?

Böbrek iltihaplanması (Nefrit) boşaltım sistemine bağlı olarak gelişen hastalıklar arasında en ciddi görünenlerdenbir tanesidir.

Vücut içerine girmiş bakteri ve mikropların böbrek çevresinden kana karışması ile meydana gelen enfeksiyonel bir hastalıktır. Beraberinde prostat kanseri, börek yetmezliği, hamilelik sorunlarına kadar bir çok problemi de meydana getirebilmektedir.

Genellikle idrar yolları hastalıklarına bağlı olarak görülen E. Coli bakterisi başta olmak üzere farklı mikroorganizmaların kan sağlığını bozması ile meydana gelmektedir.

Böbrek İltihaplanmasının Belirtileri Nelerdir? (Nefrit)

Boşaltım sisteminin çöküntüye uğraması ve beraberinde vücut fonksiyonlarının gerilemesine neden olan böbrek iltihaplanmaları genç ve yetişkin bireylerde bir çok belirti gösterebilmektedir. Özellikle kadınlarda dayanılmaz noktalara gelebilen böbrek iltihaplanması adet dönemi ile beraberinde şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Böbrek iltihaplanması (Nefrit) belirtileri arasında ;

  • İdrara sık çıkma
  • İdrarda kötü koku
  • İdrarda zorlanma
  • İdrarda kan görme
  • Vücut bölgelerinde ağrı ve sızlanma
  • El, yüz ve bacak bölgesinde şişkinlikler
  • Yüksek tansiyon
  • Baş dönmesi ve beraberinde baş ağrısı

Böbrek İltihaplanması Nedenleri Nelerdir? (Nefrit)

Halk arasında böbrek iltihabı olarak bilinen Nefrit hastalığı genel olarak vücut içerine girmeyi başarmış mikroorganizmalar, bakteriler ve virüslerin boşaltım sistemini tahribata uğratması ile meydana gelmektedir.

Böbreğin yapısını bozmakta olan ve işlevselliğini zayıflatan bu etkenler genellikle kan yolu, idrar yolu ve mesanede meydana gelen bozukluklar ile patlak vermektedir. Boğaz enfeksiyonları, cinsel organa bağlı hastalıklar, bağışıklık sisteminin zayıflığı ve organlarda ki tahribata bağlı olarak böbrek iltihaplanmasına neden olabilmektedir.

Hastalığın teşhisinde özellikle 3 ana başlık incelenmektedir. Bunlar genel olarak glomerülonefrit ( bağışıklık sistemi problemleri ve kana karışmış bakterilere bağlı apseler), pyelonefritler (mesane bölgesinde ameliyat ve böbrek taş oluşumları), interstisyel nefrit(alerjik reaksiyonalar, potasyum eksiği) durumlarına bağlı olarak gelişmektedir.

Böbrek İltihaplanması Nasıl Teşhis Edilir?

Böbrek iltihaplanmalarının teşhisi için doktor kontörlüne gidilmesi gerekmektedir. Altında bir çok kötü nedeni barındırabilmekte olan Nefrit ihmal edilmesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartmaktadır.

Özellikle vücut fonksiyonlarının yavaşlamasına bağlı olarak organ tahribatları başta olmak üzere kanser oluşumlarına da neden olmaktadır.

Hekim kontrolünde gerçekleştirilen teşhis durumlarında glomerülonefrit, pyelonefriti, tubulointertisyen durumları ile hastalık seyri ve tespiti kontrol edilmektedir.. Özellikle laboratuvar testlerine bağlı olarak idrar ve kan testi ile başlanmaktadır. Teşhisin durumuna göre doku örneklerinde incelemelerde gerçekleştirilebilmektedir.

Böbrek İltihaplanması Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Nefrit hastalık ile beraberinde bir çok hastalığa neden olan böbrek iltihaplanması durumlarında doktorlar belirlenen teşhis doğrultusunda hastaya tedavi yöntemi önermektedir. Genellikle ilaç tedavisi ila başlangıç yapılan Nefrit vakalarda hastanın durumuna göre farklı tedavi yöntemleride uygulanabilmektedir.

Bağışıklık sistemi ve sindirim sisteminin daha fazla tahribata uğramaması için uygulanan tedaviler arasında en sık görülen ilaç tedavi olarak bilinmektedir. Özellikle iltihap kurutucu ve dindirici özelliğe sahip antibiyotik haplar, şuruplar ve kremler hastalığın hafiflemesinde ve iyileşmesinde büyük rol oynamaktadır.