Nane’nin Faydaları, Zararları ve Özellikleri
Nanenin Faydaları

Alternatif tıbbın öncülerinden olan nanenin bir çok hastalığın tedavisinde yüzyıllardır kullanılmakta olduğu bilinmektedir. Nane içerisinde barındırmakta olduğu A vitamini, C vitamini, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, folatlar ve omega 3 yağları ile oldukça zengin minerallere sahiptir. Vücut için hayati önem taşıyan bu mineral ve vitaminler ile nane hastalıklarda koruyucu ve iyileştirici özelliği ile kullanılmaktadır. Alternatif tıbbın yanı sıra günümüzde boğaz pastilleri, burun spreyleri, cilt kremleri ve haplarda yaygın bir kullanıma sahiptir.

Solunum Yollarına İyi Gelir

Astım, bronşit, öksürük ve balgama karşı oldukça etkili bir çözüm olan nane, nefes darlığı ve astım ataklarına karşı güçlü bir silah görevi göstermektedir. Göğüs hastalıklarında birbirinden farklı krem ve jel üretiminde kullanılmakta olan nane geniz akıntılarının da önüne geçmektedir. Mevsimsel rahatsızlıklarda nane ve su kaynatılarak yapılan buhar terapilerinde solunum yollarını rahatlattığı bilinmektedir.

Baş Ağrısı ve Migrene İyi Gelir

Günümüzde sıklık ile karşılaşılmakta olan baş ağrısı ve migrene bağlı rahatsızlıklara iyi gelmekte olan nane, ağrı kesici özelliği ile ağrılarınızın hafiflemesine ve dinmesine yardımcı olmaktadır. Ferahlatıcı bir etkiye sahip olan nane, neyin yorgunluna iyi gelerek zihninizin kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır.

Sinir Sistemlerine İyi Gelir

Ferahlatıcı etkisi ile vücudun rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olmakta olan nane, içerisinde bulundurduğu mineraller ile vücutta detox etkisi göstermektedir. Sinir ve gerginlik durumlarından nane yapraklarının çiğnenmesi ve nane çayının tüketimi bedende ekstraksiyon özelliği göstererek kaslarınızın gevşemesine ve ruhun dinlenmesine yardımcı olmaktadır.

Cilde İyi Gelir

Antiseptik özelliğe sahip nane cilt kırıklıklarına ve cilt lekelerine karşı etkili bir rol üstlenmektedir. İçerisinde bulundurduğu askorbik asit, kolojenler ve C vitamini ile cildin parlak ve beyazlatıcı bir etkiye sahip olmasını sağlamaktadır. Ciltte bulunan bağ dokularını ve skar dokuların yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda serinletici ve fereahlatıcı bir özelliğe sahip olan nane cildin genç ve nemli bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Günümüzde bir çok cilt kremi ve vücut jelleri içerisinde nane kullanımı yaygındır.

Kemikleri Güçlendirir

Nanenin içerisine bulunan magnezyum, kalsiyum ve omega 3 mineralleri ile vücudun direncini arttırarak kemik yapısının kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır. Yapıcı ve onarıcı özelliğe sahip nane balıklarda sıklıkla rastlanan omega 3 yağını içerisinde barındırmakra olup zihnin açılmasına ve belleğin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Nefes Kokusunu Önler

Midenden kaynaklı nefes kokuları ve dişlerde birikmekte olan plaklarda önleyici bir etki sağlamakta olan nane ağız içinde oluşan bakteri ve mikroplara karşı kırıcı bir etki göstermektedir. Günümüzde diş macunları, ağız gargaraları ve boğaz antiseptikleri içerisinde sıklıkla kullanıma sahip olan nane diş ve diş etlerinin sağlıklı bir görüneme kavuşmasına yardımcı olarak ağız kokusunu engellemektedir.

Sindirim Sitemini Düzenler

Bağırsaklarda meydana gelen bakteri ve mikrop oluşumlarına karşı düzenleyici bir etki göstermekte olan nane, sindirim sistemini kuvvetlendirerek bağırsak hareketliliklerini canlandırmaktadır. Kabızlık ve hazımsızlık preoblemeleri yaşamakta olan hastalar için oldukça etkili bir çözüm sağlamaktadır.

Mide Bulantısını Önler

Sıklıkla mide bulantısı ve kusma problemlerinde yatıştırıcı bir etki göstermekte olan nane yolculuklarda meydana gelen bulantılarda yada beslenmeye bağlı mide rahatsızlıklarından rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Günümüzde bir çok şekerleme, pastil ve gargaralarda kullanılmakta olan nane kusma ve bulantıyı bastırıcı bir özelliğe sahiptir.

Göz Sağlığını Korur

İçerisinde barındırmakta olduğu A vitamini ile göz sağlılığı denge de tutarak göz enfeksiyonlarının önüne geçmektedir. Nanenin omega 3 yağını içerisinde barındırmakta olduğu bilinmesi ile beraberinde görme ve kuruluğu engellemektedir. Göz hastalıklarında havuç suyu ile karıştırılarak taze nane tüketimi oldukça güçlü bir etki yaratmaktadır.

Nanenin Diğer Faydaları

Mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan nanenin içerisinde barındırmakta olduğu potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum ve florlar ile zengin A vitamini, C vitamini vücut sağlığının korunmasında oldukça etkili bir rol üstlenmektedir. Nanenin bilinen faydaları dışında bilinmeyen özellikleri arasında yer alan;

  • Vücudun kendini temizlemesine yardımcı olur.
  • Ph dengesini korur.
  • Akne lekelerine iyi gelir.
  • Diyabete bağlı hastalıkları azaltır.
  • Hamilelik ve emzirme döneminde rahatlatıcı bir etki göstermektedir.
  • Alzheimer hastalıklarında hafifletici bir etki göstermektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir