Mısır Püskülü Çayı’nın Vücuda Faydaları ve Böbrek Taşına Etkileri
Mısır Püskülü Çayının Faydaları

Çarşıdan mısırı, kabuğu ile beraber satın alındığında kabuk ve mısırın aralığında, ekseriyetle tepe kısmında yer alan life benzer sarımsı püsküller ile çay hazırlayabilirsiniz. Hatta mısır püskülü çayı oldukça tesirli bir idrar söktürücü olup ve şişliğin bedenden kısa zaman diliminde atılmasına destek olmakta.

Amerika’da yaşayan bireyler tarafından farklı rahatsızlıklara karşı değerlendirilen mısır püskülü Çin’de ise şeker rahatsızlığına karşı ananevi şekilde tüketimi yapılan nebati ürünler içerisinde kendine yer edinmektedir.

Mısır Püskülü Çayının Vücutta Etkileri

Tesirli bir idrar söktürücü olmaktadır. İdrar kesesi enfeksiyonlarının iyileşmesine destek olur. Prostat iltihap oluşumuna karşı iyi gelmektedir. İdrar yolu iltihap oluşumunun iyileştirmesinde değerlendirilir. Böbrekte taş olmasına karşın ananevi olarak değerlendirilir. Kalp sıhhatini korur. Şeker hastası olan kişilerde kronik halsizliğe iyi gelmekte. Hipertansiyonu düşürmektedir. Yüksek kolesterolü olan bireylere tavsiye edilen çay çeşitlerinden bir tanesidir.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır?

 1. Mısır püskülleri ayıklanır ardından ufak ufak doğranır.
 2. Bir bardak mısır püskülü çayı adına 2 tatlı kaşığı kadar doğranmış olan püskül kafi olacaktır.
 3. Su kaynatılır ardından ocak kapatılır ve püsküller su içerisine atılarak tencerenin kapağı kapatılmaktadır.
 4. 15 ile 20 dakika süre boyunca demlenmesi beklenir ardından süzülerek içilebilir.
 5. Dilendiğinde çaya tat katmak adına çay kaşığının yarısı kadar bal kullanımı yapılabilir.

Mısır püskülü çayının ne denli tüketimi yapılması gerektiği hususunda doğru bir içerik bulamadım yalnız rastgele bir sağlık probleminiz bulunmuyorsa ve sistemli şekilde ilaç kullanılmıyorsa gün içerisinde 2 ile 3 bardak kadar tüketilebilir. Mısır püskülü çayı bir an evvel püskülleri ayıklanıp ardından hazırlanabilir. Daha uzunca bir süre muhafaza etmek istendiğinde bir kağıt üzerinde yayılıp kurutulabilir ayrıca güneş görmeyen bir yerde saklanabilir.

Mısır Püskülünün Faydaları

Mısır püskülünün iltihap oluşumunun önüne geçen niteliği mevcuttur ve bu sebeple idrar yolu, prostat ile idrar torbası iltihaplanmasının iyileştirmesinde ananevi şekilde tüketimi yapılan bitkisel ürünler içerinde bulunur.

İdrara çıkmayı çoğaltıcı niteliği ile böbrek taşı oluşmasını engellemeye destek olur. Hatmi kökü ile karıştırılarak tüketildiğinde böbrek taşının kolaylıkla atılmasına yardımcı olur.

Zararlı maddelerin ve aşırı sıvının bedenden atılmasına destek olan mısır püskülü çayı bu sebeple gut rahatsızlığı olan kişiler tarafından sıklıkla tüketimi yapılan çaylar içerisindedir. Tip 1 diyabet hastası olan kişiler kan şekerinin düşürülmesi ve kan şekeri sınırının sabit durmasına destek olur.

Mısır Püskülü Çayı Zayıflatır Mı?

Hazırlanmış olan çay direkt olarak kilo verdirmez yalnız kan şekerini dengelemesiyle iştahı azaltıp diyete destek olabilmektedir. Diyet uygulandığında vücutta bulunan sıvıyı atmak adına mısır püskülü çayı tüketiminde bulunulabilir.

Mısır Püskülü Çayının Yan Etkileri

 • Kuvvetli bir idrar söktürücü olması bakımından dirüetik (idrar söktürücü) haplarla beraber kullanımı yapılmamalı.
 • Çok fazla tüketimi bedenin susuz kalmasına sebep olabilir.
 • Mısır püskülün de yer alan kimi maddeler kanın pıhtılaşmasına tesir edici özelliktedir. Bu sebeple pıhtılaşma için ilaç kullanan hastalara tavsiye edilmez.
 • Kan şekerini dengeye sokar yalnız, şeker hapı kullanıyorsanız sistemli şekilde mısır püskülü çayı tüketmeye başlamadan evvel olabilecek yan etkiler konusunda hekiminize danışarak bilgi almakta yarar vardır.
 • Yüksek tansiyon ilacı ile beraber kullanımı yapıldığında kan basıncının bir hayli düşmesine sebep olabilmektedir.
 • Mısır püskülü kanda yer alan potasyum değerinin düşmesine sebep olabilir. Düşük potasyum yakınmasında bulunan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.
 • Mısıra karşı alerjisi olan kişilerde reaksiyona sebep olabilir.
 • Hamilelik döneminde tüketilmesi tavsiye edilmez.
 • Emzirme döneminde değerlendirilme hususunda yeterli içerik yer almamaktadır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir