Mide Üşütmesi Nedir? Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?
Mide üşütmesi bir bağırsak enfeksiyonu hastalığıdır. İshal, kusma, mide bulantısı, karın ağrısı ve ateşle kendisini gösterir. Tıbbi literatürdeki ismi viral gastoenterit olarak adlandırılır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Temas yoluyla bulaşır. Bebekler ve bağışıklığı düşük bireylerde mide üşütmesi hastalığı ölümcül olabilir. Bilindik bir tedavi yöntemi yoktur. Bu yüzden kendimizi bu hastalığa karşı korumamız gerekir.

Genellikle mide gribi olarak da adlandırılır. Mide gribi virüs kaynaklı bir bulaşıcı hastalık türüdür. Kontamine su ya da yiyeceklerden bulaşabilir. Mide gribi olan bireylerin çoğu herhangi bir komplikasyon oluşmadan iyileşebilir. Ağır geçiren hastalarda fazlasıyla mevcuttur.

Mide Üşütmesi Neden Olur?

Çeşitli virüslerle enfekte olmuş yiyeceklerden yemek, hasta bireylerle ortak mutfak eşyası ya da herhangi bir eşyayı havlu vb. paylaşmak mide gribi bulaşmasında son derece etkilidir.

Diğer nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Norovirüsler: Norovirüsler aile içinde ve toplumda arasında sıkça yayılan bir virüs türüdür. Çocuklar, yetişkinler gıda kaynaklı enfeksiyon olan norovirüslerden etkilenebilir.
  • Rotavirüsler: Parmaklarını veya diğer mikroplu nesneleri ağzına götüren çocuklarda görülen mide gribinin en yaygın nedenidir. Rotavirüs bebeklerde ve çocuklarda çok şiddetli rastlanır. Bazı rotavirüslü yetişkinler de herhangi bir belirti olmayabilir. Belirti olmasa bile bu bireyler hastalığı bulaştırabilir.

Bazı deniz ürünleri ile birlikte çiğ veya az pişmiş istiridye mide üşütmesi sebebi olabilir.

Mide Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

İsimleri ne kadar yakın olsa da mide gribi ile gribi belirtiler birbirinden ayırır. Grip burun boğaz gibi solunum sistemlerini etkiler.

Peki, mide üşütmesi belirtileri nelerdir bir inceleyelim:

  • Sulu ishal
  • Kusma
  • Mide bulantısı
  • Ateş
  • Karında hissedilen kramplar veya ağrı
  • Bazen görülen baş ağrısı gibi belirtiler mide gribi olan kişileri işaret eder.

Bireyler virüse maruz kaldıktan 12 ile 48 saat sonrası bu belirtileri ya da bazılarını yaşayabilirler. Belirtiler bir kaç gün sürebilir.

Mide Üşütmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Viral gastroenteritin bilindik bir tedavisi yoktur. Antibiyotiklerin virüslere karşı etkisi olmadığı için bunların aşırı kullanımı antibiyotiğe dirençli bakterilerin oluşmasına neden olabilir. Siz ya da çocuğunuz mide gribi belirtilerini yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurunuz.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir