Hastalıklar

Mide Kanseri Nasıl Başlar ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide Kanseri Nasıl Başlar ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen mide kanseri günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Mide kanseri  tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkarttığı gibi ölümcül sonuçlarda doğurabilmektedir. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen Mide kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi Nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Mide Kanseri Nedir?

Sindirim sistemine bağlı olarak meydana gelen ve vücutta ciddi tahribatlara neden olan mide kanseri, kanser türleri arasında en sık görülen dördüncü kanser olarak bilinmektedir. Mide kanseri, mide mukozasında kötü huylu hücrelerin çoğalması ve beraberinde tümör oluşumlarının gelişmesi sonucunda meydana gelmektedir.

Oldukça riskli olan ve tedavisinin ihmal edilmemesi gerektiği mide kanseri her yıl dünya üzerinde 800 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Mide kanseri yapılan araştırmalar sonucunda erken teşhis konulması ile kolaylıkla atlatılabilir bir kanser türüdür. Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmekte olan bu hastalık düzgün beslenme ve düzenli tedavi ile atlatılması mümkündür.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri diğer kanser oluşumlarında da olduğu gibi en başlarda hiçbir belirti meydana getirmeye bilmektedir buna bağlı olarak düzenli kontroller hastalığın erken teşhisi oldukça önemlidir uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre mide kanserinin en belirgin semptomları arasında;

  • Şiddetli karın ağrısı
  • Bulantı ve kusma isteği yemek sonrası dilek ve hazımsızlık
  • Ani kilo kayıpları
  • İştahsızlık
  • Geğirme isteği
  • Nefes almada zorluk
  • Kusmada kan görme
  • Yutkunmada zorluk çekme
  • Batında sıvı oluşması
  • Yorgunluk, halsizlik ve uyku hali

Mide Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde genç ve yetişkin bireylerde sıklıkla karşılaşılan mide kanseri sindirim sistemi organlarından patlak vererek hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Mide kanserinin uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda nedenleri ve risk faktörleri arasında beslenme bozuklukları, enfeksiyonel yaralar, fazla alkol tüketimi, sigara ve tütün tüketimi ile beraberinde genetik bozukluklar olarak bilmektedir.

Yanlış beslenmeye bağlı olarak gelişen mide kanseri özellikle fazla pişmiş gıda tüketimleri aşırı tuzlu ve baharatlı gıdalar ve zararlı yağlar içeren besin tüketimleri sebebiyet vermektedir. H.plori enfeksiyonunun vücut içerisinde artması ile mide kanseri oluşumu hızlandırmaktadır. Nadir olarak görülse de hastalarda yapılan araştırmalarda genetik faktörlerin yüzde on oranında olduğu saptanmaktadır.

Mide Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Her kanser türünde olduğu gibi mide kanserinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Hastalığın kısa sürede olumlu sonuçlar göstermesi adına erken teşhis hayat kurtarmaktadır.

Buna bağlı olarak belirtmiş olduğumuz hastalık belirtilerini taşıyan bireylerin zaman kaybetmeden doktor muayenelerinde girmeleri önerilmektedir. Özellikle ileri yaştaki yetişkin bireylerde kilo kaybı oldukça tehlikeli bir semptomdur.

Hastalığın tanısında izlenmekte olan ilk metot kan tahlili, idrar tahlili ve beraberinde endoskopi uygulanmaktadır.

Ancak endoskopinin istenilen bulguyu gösterilmemesi gibi durumlarda mide ve bağırsaktan biyopsi gerçekleştirilerek patolojik inceleme gerçekleştirilmektedir. Hastalığın tümör oluşumu ile beraberinde ilerlemesinin kontrolü için beraberinde PET-BT uygulamasına başvurulmaktadır.

Mide Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mide kanseri teşhisi konulmuş bireylerin doktor kontrolünde zaman kaybedilmeden tedaviye başlanılması gerekmektedir. Tanının korunması ile hastalığın onkolojik tedavi gerektirmesi oldukça baskın görülmektedir. Bunun sebebi olarak midede meydana gelen tümör oluşumlarının ilerleyerek diğer organlara sıçramaması ve tümör oluşumlarının ilerlemesini durdurmak adına uygulanan en yaygın tedavi yöntemidir.

Kemoterapi ile başlayan tedavi tümörlerin küçülmesi ve yok olması durumuna yaklaşıldığında karın bölgesinden radyoterapi (radyasyon tedavisi) tedavisi ile olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bazı durumlarda cerrahi operasyonlar ile midenin bir bölümü ya da tamamı alınarak yapay mide operasyonu gerçekleştirilmektedir. Cerrahi operasyon ile midesi alınan bireylerde bağırsak dokularında meydana gelmiş mide yapısı oluşturulmaktadır.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.