Hastalıklar

Mesane Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


Masane Kanseri Nasıl Alarm Verir ?

Boşaltım sistemine bağlı olarak  mesanede gelişen mesane kanseri günümüzde bir çok bireyin şikayetleri arasında yer almaktadır. Altında bir çok nedeni barındırmakta olan mesane kanseri tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen Mesane kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi Nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Mesane Kanseri Nedir?

Dünya üzerinde hızla yayılan kanser hastalıkları arasında farklı bir tür olarak görülmekte olan mesane kanseri,  alt karın bölgesi idrar deposu bölgesi mesanede ürotelyal hücrelerin oluşumu ile başlamaktadır. Halk arasında idrar kesesi olarak ta bilinen mesanenin böbrekten üreterlere aktarımı ile biriken idrarı toplamakla görevli organ olarak bilinmektedir.

Mesane içerisinde yer alan kötü huylu hücrelerin çoğalması ve beraberinde tümör oluşumlarını gerçekleştirmesi durumu ile mesane kanseri oluşumu meydana gelmektedir. Dünya üzerinde yapılan çalışmalar doğrultusunda erkeklerin kadınlara oranla mesane kanseri riskini daha fazla olduğuna saptanmıştır.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanseri oluşumunda genç ve yetişkin bireylerde bir çok rahatsızlığıda beraberinde getirmektedir. Böbreklere bağlı olarak işlev salamakta olan ve boşaltım sisteminde etken role sahip mesane, tümör oluşumlarına bağlı olarak kanser hastalığını ortaya çıkartmaktadır. Diğer kanser türlerine göre belirtilerini daha hızlı göstermekte olan ahstalıkta erken teşhis oldukça önemlidir. Uzmanların belirttiği mesane kanseri oluşumlarında hasta üzerinde uyandırmakta olduğu semptomlar;

  • İdrar sıklığı
  • İdrarda zorlanma
  • Alt karın bölgesinde şiddetli ağrılar
  • İdrar yaparken cinsel bölgede yanma hissiyatı
  • İdrarda ağrısız kanamalar meydana gelmesi
  • İdrar içerisine pıhtılaşmış kan oluşumlarının belirmesi durumlarıdır.

Mesane Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Mesane kanserinin oluşumunda ki en büyük etken zararlı hücre yapılanmalarının bir araya gelerek mesane içerisinde hızla çoğalması ve tümör yapılanmalarını gerçekleştirmesi ile gerçekleşmektedir.

Hücrelerin anormal şekilde çoğalması ve bir araya gelerek büyümesinden kaynaklı olarak meydana gelen idrarda kanamalar, idrar problemleri ve cinsel bölgede yanma hissiyatları en belirgin semptomlar olarak görülmektedir.

Hastalığın oluşum evresini tetikleyen ve risk faktörü oluşturan en yaygın durumlar arasında sigara tüketimi görülmektedir. Ciddi derecede insan sağlığını tehlikeye atmakta olan tütün ürünleri mesane kanseri oluşumlarına da davetiye çıkartmaktadır.

Bununla beraber kimyasal işlerde çalışan bireylerde, radyasyona maruz kalmış bireylerde, parazit enfeksiyonlarına yakalanmış bireylerde sıklıkla hastalığın nedenleri olarak gösterilmektedir. Çok nadir görülüyor olsa da bazı hastalarda hiçbir bulgu rastlanamamış olmasına rağmen hastalığı taşıyor olabilmektedir.

Mesane Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Mesane kanserinin erken evrede tespitinin gerçekleştirilmesi oldukça önemli bir durumdur. Hastalığın oluşumuna bağlı olarak ortaya çıkan belirtilere sahip bireylerin doktora gitmeleri gerekmektedir. Herhangi bir şikayeti bulunmayan hastaların dahi rutin kontrollere girerek  kontrollerini gerçekleştirmeleri oldukça önemlidir.

Hastalık bulgusu için yapılan işlemlerde öncelik olarak idrar tahlili, kan tahlili ve ultrason işlemleri gerçekleştirilmektedir. Yalnızca bunların da yeterli olmadığı ve kanser bulgusundan emin olunması adına cerrahi operasyonlar ile mesane bölümüne patoloji yapılmaktadır. Patolojik bulgular kanser sonucunu en net gösteren yöntem olarak kullanılmaktadır.

Mesane Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mesane kanseri tanısı konulan bireylerde hastalığın oluşumu ve seyri göz önünde bulundurularak tedavi planı oluşturulmaktadır. Yalnızca bir türe değil içerisinde transizyonel mesane kanseri, kas-invazif mesane kanseri, invazif mesane kanseri gibi türleri ile kendini göstermektedir.

Hastalığın tedavisin de genel anlamda tümör oluşumlarını engellemek ve kötü huylu hücre yapılanmasını yok etmek için uygulanan en etkili tedavi biçimi kemoterapi olarak gerçekleştirilmektedir.

Kanser hastalıkları için sıklıkla tedavi yöntemleri arasında yer alan kemoterapi ilaç tedavisi hastalığa uygun ayar ve içeriğe sahip serum biçiminde ilaçlardır. Düzenli olarak yapılan tedavide belirtilen doza uygulanmasının ardından PET kontrolleri yapılarak mesanede ki kanser tümörlerinin son durumu kontrol edilmektedir.

Bazı hastalarda cerrahi operasyon ile mesane alınarak yerine yapay mesane haznesi yerleştirilmektedir. Tüm hastalıklar için geçerli olan erken teşhisin önemi, kanser hastalıklarında da hayat kurtarmaktadır.