Hastalıklar

Kan Kanseri (Lösemi) Nedir ?


Kan Kanseri (Lösemi) Nedir ?

Dolaşım sistemine bağlı olarak lösemi hastalığı günümüzde bir çok bebek, genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Lösemi tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartması ile beraberinde ölümcül sonuçlar meydana getirmektedir. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen lösemi nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Lösemi Nedir?

Lösemi, dolaşım sistemine bağlı olarak görülen hastalıklar arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Kemik iliğinden kaynaklı olarak meydana gelmekte olan hastalık, kan üreten hücrelerin bir araya gelmesi ve kontrolsüz bir şekilde çoğalmasından kaynaklanmaktadır.

Lenf organı ile vücut içerisinde her bölgeye hızla yayılmakta olan lösemi kemik iliğinde başlayarak vücudun her tarafına hızla yayılım göstermektedir. Lösemi hücreleri türüne göre Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) ve Akut Myeloblastik Lösemi (AML) olmak üzere 2 farklı şekilde görülmektedir.

Kan hücrelerinin vücut dolaşımı ile oldukça kolay bir şekilde yayılım göstermekte olan lösemi erken teşhis ve doğru tedavi ile hayat kurtarmaktadır.

Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi hastalığı oldukça sinsi ilerlemekte olan kanser türleri arasında yer almaktadır. Halk arasında kan kanseri olarak adlandırılmakta olan hastalık türü akut ve kronik olarak farklılık göstermektedir. Akut lösemi daha hızlı kendini gösterirken kronik lösemi uzun süre belirti vermemektedir. Oldukça belirgin şikayetler uyandırmakta olan lösemi hastalığı ile hastalar üzerinden en belirgin özellikleri;

 • Testislerde şişme
 • Lenf bezlerinde şişme
 • Nefes darlığı
 • Kemik ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • İştahsızlık
 • Aşırı kilo kaybı
 • Göğüs ağrısı
 • Halsizlik, yorgunluk
 • Kusma ve denge kaybı
 • Görme bozuklukları
 • Karın bölgesinde karaciğer ve dalağa bağlı gözle görülür şişkinlik
 • Yüksek ateş ve gece terlemeleri
 • Boyun, kasık ve koltuk altında bulunan lenf bezlerinde şişiklik
 • Diş eti kanamaları
 • Burun kanamaları
 • Regli kanamalarında aşırı yoğunluk

Lösemi Nedenleri Nelerdir?

Lösemi hastalığının oluşmasında genç ve yetişkin bireylerde bir çok nedene bağlanabilirken çocuklarda genellikle genetik hastalıklara bağlı olduğu düşünülmektedir. Her ne kadar varsayım ve tahminler ile kurulu bir hastalık olsa da kesin bir neden içermemektedir.

Lösemi hastalığında özellikle çevresel faktörler oldukça önemlidir. Genetik hasarlarında sebebiyet vermekte olduğu hastalıkta en belirgin nedenler sigara tüketimi, alkol tüketimi, kan hastalıkları, bebeklerde viral enfeksiyon durumları, kemoterapi tedavisi, kanser ilaçları, kimyasal maddeler, nükleer radyasyon, D vitamini eksikliği, düzensiz beslenme gibi bir çok nedene bağlı olarak meydana gelmektedir.

Lösemi Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalık teşhisinin konulmasında bireyin şikayetleri oldukça önemlidir. Özellikle yukarıda belirtmekte olduğumuz testislerde şişme, lenf bezlerinde şişme, nefes darlığı, kemik ağrısı, eklem ağrısı, iştahsızlık, hızlı kilo kaybı, göğüs ağrısı, karında şişkinlik, adet kanamalarının yoğunluğu, diş eti kanamaları ve halsizlik en ciddi belirtiler arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak doktorunuz şikayetlerin yanı sıra kesin teşhis için bazı testler uygulaması gerekecektir.

Öncelik olarak fiziksel test ile başlayan teşhis süresi kan testleri ve kemik iliğinden alınan biyopsi işlemi olacaktır. Kalça kemiğinden alınan ilik hastalık teşhisinde kesin sonucu göstermektedir.

Lösemi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalık teşhisinin konulmuş olduğu çocuk, genç ve yetişkin bireylerin hematoloji uzmanları eşliğinde oldukça disiplinli bir tedavi sürecine girmeleri gerekmektedir. Tedavi işlemleri hastalığın evresine ve türüne bağlı olarak kemoterapi tedavisi ile başlatılmaktadır.

Beraberinde kan takviyesi ve ilaç takviyeleri ile sürdürülen tedavi işleminde gerektiği durumlarda radyasyon onkolojisi yardımı ile ışın tedavisi uygulanmaktadır. Ortalama olarak 2 seneyi aşan lösemi tedavisinde oldukça güzel sonuçlar elde etmek mümkündür.

Bireylerin bu hastalıkta oldukça pozitif düşüncelere sahip olması bir hayli önem arz etmektedir. Hastalığın ilaçlar dahilinde kontrol altına alınamaması durumunda kök hücre nakli gerçekleştirilmektedir.

Allojenik kök hücre nakli olarak adlandırılan bu yöntemde akraba, kardeş yada gönüllü kök hücrelerinde uygun donör tespit edilmektedir.