Lenf Bezi Neden Şişer? Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri
Lenf Bezi Şişmesi

Lenf düğümleri, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneğinde önemli bir rol oynar. Vücutta filtre görevi görürler ve virüsleri, bakterileri ve diğer patojenleri yakalamada etkilidirler. Genellikle bir enfeksiyonun neden olduğu şişmiş lenf düğümlerine lenfadenit denir. Lenf düğümü iltihabı, boyun, koltuk altı, çene, koltuk altı ve kasık dahil olmak üzere vücudun bazı bölgelerinde bulunur.

Boynun Yan Tarafında Veya Çene Altında Şişmiş Lenf Düğümleri

Boynun yan tarafındaki veya çene altındaki şişmiş lenf düğümleri en yaygın olanıdır ve bu, diş veya apse enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu, viral hastalık veya üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bölgenin çevresinde bir enfeksiyonu gösterebilir. Bu bölgedeki şişmiş lenf düğümlerinin çoğu nedeni iyi huylu (kanserli olmayan) kitlelerdir, ancak bazen baş ve boyun kanserine işaret edebilir.

Kulağın Arkasındaki Şişmiş Lenf Düğümleri

Kulağın arkasındaki veya kafatasının tabanındaki şişmiş lenf düğümleri, kafa derisi etrafındaki bir enfeksiyon veya muhtemelen bir göz enfeksiyonu (konjunktiva) ile ilişkili olabilir. Kafa derisindeki şişmiş lenf düğümlerinin en yaygın nedeni kepek (seboreik dermatit) gibi cilt rahatsızlıklarıdır.

Koltuk Altı Lenf Bezleri

Aksiller lenf düğümleri, meme kanserinde anatomik olarak önemlidir. Bu bezler genellikle meme kanseri taraması yapılan hastalarda tanımlanır. Ayrıca memeden kanserli dokuyu çıkarırken, meme kanserinin sonucunu aşamalandırmada ve tahmin etmede önemli bir rol oynarlar. Lenfoma ve lösemi dahil birçok kanser, bu lenf bezlerinin büyümesine neden olabilir. Ayrıca bir taraftaki travma veya kol enfeksiyonu nedeniyle reaktif hale gelebilir ve büyüyebilir.

Klavikula Üzerindeki Lenf Bezlerinin Büyütülmesi

Her zaman anormal olarak kabul edilir. Bunlar genellikle yakındaki bölgede kanser veya enfeksiyon olduğunu gösterir. Örnekler arasında akciğer enfeksiyonu, akciğer kanseri, torasik lenfoma veya göğüs kanseri yer alır. Klavikula üzerindeki şişmiş lenf düğümlerinin bazı iltihaplanma nedenleri tüberküloz veya sarkoidozdan kaynaklanabilir.

Kasıktaki Lenf Düğümlerinin Şişmesi

Kasıktaki şişmiş lenf bezleri gençlerde normal olabilir, ancak bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar, lokal enfeksiyonlar, alt ekstremite enfeksiyonları (ayak ve ayak parmakları dahil) veya genital kanserlerden kaynaklanabilir.

Lenf Nodu İltihabının Belirtileri

Vücudun lenfatik sistemi, vücudun her yerinde, özellikle koltuk altı ve kasıktaki lenf düğümlerinin en sık iltihaplandığı baş ve boyun bölgesinde bulunan bir organlar, arterler ve lenf düğümleri ağıdır. Şişmiş lenf düğümleri, vücudun herhangi bir yerinde bir sorun olduğunu gösterir.

Lenf düğümü iltihabına aşağıdaki semptomlar eşlik edebiliyor:

  • Gece terlemeleri
  • Bezelye veya fasulye kadar şişkinlik
  • Lenf düğümlerinde hassasiyet ve ağrı
  • Ateş

Sert, Sabit, Hızla Büyüyen Kitleler, Kanser Veya Lenfomayı İşaret Edebiliyor.

Bazı durumlarda, lenf düğümlerinin iltihabı, küçük bir enfeksiyondan kaynaklandığında normale döner. Ancak aşağıdaki belirtilere sahipseniz, bir doktora görünmek daha iyidir:

  • Büyümelerine eşlik eden bezlerin iltihaplanması
  • İki ila dört hafta içinde geçmeyen iltihaplanma.
  • Sert veya lastik gibi hareketsiz iltihaplanma.
  • İnatçı ateş ile gece terlemelerine açıklanamayan kilo kaybı eşlik eder.

Lenf Bezlerinin İltihaplanmasının Nedeni

Lenf düğümleri küçük, yuvarlak veya fasulye şeklindeki hücrelerdir. İçinde farklı tipte bağışıklık sistemi hücrelerinin bir kombinasyonu bulunur. Boyun, çene altı, koltuk altı ve kasık gibi belirli bölgelerde daha iltihaplıdır. İltihabının yeri, hastalığın temel nedenini belirlemede etkili ve faydalıdır. Şişmiş lenf düğümlerinin en yaygın nedeni bir enfeksiyondur, özellikle soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyondur. Yutkunmakta veya nefes almakta güçlük çekiyorsanız, hemen doktorunuza görünün.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir