Kuduz Nasıl Bulaşır ? Kuduz Hastalığı Belirtileri
Kuduz Nasıl Bulaşır ?

Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen kuduz hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Kuduz hastalığı tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde bir çok bireyde sıklıkla karşımıza çıkmakta olan kuduz hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularına karşılık yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde cevap bulacağız.

Kuduz Nedir?

Kuduz, insanlarda görüldüğü gibi diğer memeleri canlılarda da görülen rhabdovirüs virüsünün neden olduğu dolaşım sistemi hastalığıdır. RNA virüsünün neden olduğu kuduz hastalığı viral hastalıklar arasında yer almaktadır.

Hastalığın bulaşıcı özelliği enfekte olmuş bir hayvanın yada insanın ısırması ile meydana gelmektedir. Yalnızca ısırma değil salya, ağız yada burun teması ilede kolaylıkla bulaşmaktadır.

Tedavisinin erken teşhis ile gerçekleştirilmemesi durumunda ölümcül sonuçlar meydana getirmektedir. Tarihte en sık görülen ve en eski hastalıklar arasında yer alan kuduz, yüzyıllardır milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştur.

Kuduz Belirtileri Nelerdir?

Kuduz hastalığı belirtileri hemen her bireyde aynı etkiyi göstermektedir. Belirtilerin öncesinde herhangi bir hayvan tarafından ısırılması, bireyin kuduz ihtimalini yükselmektedir. Ancak yalnızca ısırmaya bağlı olarak gerçekleşmemekte olan viral hastalık bazı durumlarda kendini farklı durumlar ile ortaya koymaktadır. Kuduz hastalığına yakalanan bireylerde en sık görülen belirtiler arasında;

  • Halsizlik, yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • Boğaz ağrısı
  • Ateş
  • İştahsızlık
  • Bulantı
  • Isırılan bölgede kaşıntı ve ağrı

Kuduz Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Kuduz hastalığı enfekte hayvan salyası yada ısırığından meydana gelmektedir. Cilt ile teması geçmesi doğrultusunda hastalık oluşumuna neden olmaktadır.

Isırmaya bağlı olarak aynı zamanda kuduz hastalığının nedenleri arasında tırmalama da neden olmaktadır.

Açık yaraya temas etmesi ve deri bütünlüğünün bozulmasına neden olmaktadır. Yalnızca hayvan ısırıkları değil ameliyat esnasında organ nakil işlemleri ile de hastalık bulaşabilmektedir.

Genellikle evcil hayvanlardan bulaşan kuduz köpek, kedi, koyun, keçi, eşek, at, tilki, çakal, ayı, gelincik, sansar, yarasa, domuz ve kurt gibi yabani hayvanlar ile de bulaşmaktadır.

Kuduz Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kuduz hastalığı teşhisi taşımakta olan bireylerde ilk ısırılma durumunda ısırılan yada tırnaklanan bölgenin 15 dakika aralıksız sabunlu su ve povidon iyot ile dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Müdahale sonrasında tıbbi yardım gerektirmekte olan kuduz hastalığı hızlı bire etki göstermekte olan immün globülin ile enfekte edilmesi engellenmektedir. Beraberinde kuduz aşısı uygulanarak virüs ile savaş işlemi başlatılmaktadır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir