Kuduz Aşısının Yapılmaması Gereken Durumlar
Kimler Kuduz Aşısı Yaptırmalıdır ?

Kuduz, hayvanlardan kolaylıkla bulaşabilen viral yani virüs kaynaklı bir hastalık türüdür. Virüsün vücuda tutulumu sonrasında sindirim sistemine tutulum sağlayarak ilerleme kat etmektedir. Sonrasında beyin ve omuriliklerde iltihaplanmalara sebep olmaktadır. Ensefalomiyelit olarak ilerlemekte olan kuduz en yaygın olarak köpeklerden insanlara bulaşmaktadır.

Kuduz Aşısı

Kuduz hastalığı teşhisi taşımakta olan bireylere uygulanan aşılama yöntemi en etkili çözüm olarak gösterilmektedir. Kuduz hayvan tarafından ısırılan, tırmalanan yada salyalanan bireylerin doktor kontrolünde aşılanması oldukça önemlidir.

Toplamda 4 doz aşı gerçekleştirilmekte olan kuduz aşısında ilk dozu daha önce almış olan bireyler 3 gün sonra diğer doz, 1 hafta sonra diğer doz, 2 hafta sonra diğer doz  gerçekleştirilerek tamamı gerçekleştirilmektedir.

Bazı durumlarda bağışıklık sisteminin düşük olmasına karşılık olarak 1 ay sonra bir doz daha uygulanmasıönerilebilmektedir. Daha önce kuduz aşısı vurulmuş olan bireylerin ısırılma olayından sonra 2 doz vurulmalarıyeterli olacaktır.

Kuduz Aşısının Kesinlikle Yapılması Gereken Durumlar

Kuduz aşısı her sağlıklı bireyin vurdurabileceği bir aşılama yöntemidir. Ancak genel anlamda herhangi bir hayvan tarafından ısırılmış yada salyalanmış bireylerin uygulaması arasında yer almaktadır. Kuduz aşısı kesinlikle yapılması gereken bazı durumlar söz konusu olmaktadır. Çalışma ortamları ve virüs yoğunluğuna göre aşılama işlemleri;

  • Veterinerler
  • Kuduz hastalıkları üzerinde çalışan bireyler
  • Mağara işçileri
  • Maden işçileri
  • Hayvanat bahçesi çalışanları
  • Köpek barınağı çalışanları
  • Kuduz virüsünün sık rastlandığı ülkelerde seyahat edecek olan bireyler

Kuduz Aşısının Yapılmaması Gereken Durumlar

Kuduz aşısı genel anlamda sağlıklı ve ısırılmış her bireye uygulanması mümkündür. %100 koruyucu özelliğe sahip olan kuduz aşısı bazı durumlarda uygulanması doğru bulunmamaktadır.

Özellikle daha önce aşılama işlemi gerçekleştirilmiş ve alerjik reaksiyonlara maruz kalmış bireylerde yeniden kuduz aşısı uygulanması yapılmamalıdır. Aşının yapılmasından önce alkol, uyuşturucu yada antiseptik ilaç kullanımları sonlandırılmalıdır.

Aksi taktirde aşılamanın uygulanması doğru olmayacaktır. Bazı hastalıklara ve organ yetmezliği problemlerine karşılık aşı uygulaması gerçekleştirilemeye biliniyor. Buna bağlı olarak doktorunuza danışmanız oldukça önemli bir husus olacaktır.

Kuduz Aşısı Riskleri Nelerdir?

Kuduz aşısı gerçekleştirilmesi ile beraberinde bazı risk faktörlerini de meydana getirmektedir. Özellikle bireylerde aşı sonrası görülen baş ağrısı, kas ağrısı, mide bulantısı, titreme, ateş, kusma, alerjik döküntü, şişlik, halsizlik, ishal gibi durumlar meydana gelebilmektedir.

Aynı zamanda aşının uygulandığı bölgede kızarıklık, kaşıntı, şişlik ve ağrı durumları da söz konusu olabilmektedir. Bahsetmiş olduğumuz yan etkiler kısa süre içerisinde normal seviyelere dönerken bazı durumlarda doktor kontrolüneihtiyaç duyulabilmektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir