Bitkisel

Kudret Narı Faydaları ve Özellikleri


Kudret Narı Faydaları, Neye İyi Gelir ?

Kudret Narı Nedir ?

Tırmanıcı, gövdesi silindirik parçalı yapraklı ve tek soluk çiçekli, üzeri ince ve yumuşak tüylüdür. Meyveleri 5-25 cm. Uzunluğunda, sallanan, uçlara doğru incelen, gagalı ve üzeri pürtüklüdür. Kahverengi tohumları 13-16 cm uzunluğunda, meyve soğanının içinde sıkışmış durumdadır.

Bitki sıcak havada hasat edilir ve Hindistan‘da sebze olarak bulunur. Kullanılan kısımları ise, kökleri, yaprakları ve meyveleridir. İçerisinde acı glikozitler, saponinler, alkaloitler, fenolikler, yağlar, serbest asitler gibi bir çok bileşen bulunamktadır.  B1, B2, ve C vitaminlerini barındırmaktadır.

Barındırdığı Mineraller: Kalsiyum, fosfor, demir, bakır ve potasyum.

Özellikleri: Kandaki şekeri düşürür, büzücü (salgılamayı durdurur), kanamayı önleyici veya durdurucu, midevi (iştah açıcı, hazma yardımcı), adet kolaylaştırıcı, süt salgılanmasını veya akmasını arttırıcı, karaciğer uyarıcı, solucan dökücü ve kanı temizleyici özelliklere sahiptir.

Kudret Narı’nın Faydaları

Kudret narının (acı sukabağı) kan şekerinin kontrolünde en etkili ilaç olduğu bulunmuştur. Kan şekerini düşürücü ve şekeri önleyici faaliyetini araştırmak için birçok çalışma yapılmıştır.

Kök yaprakları ve meyve özleri, eski zamanlardan beri şeker hastalığı için, evde tedavi olarak kullanılır ve kan şekerini kontrol altında tutmakta güçlü bir etken olduğu ispatlanmıştır. Aşağıda belirtildiği gibi değişik şekillerde kullanılır.

  1. 100 gr taze tozu 2 hafta günde 2 kez eşit doz halinde kullanmak, şeker seviyesini önemli oranda düşürür.
  2. Yapraklarının özsuyu veya konsantre özünün, tolbutamid (insülin salgılanmasını uyararak kan şekerini düşürücü etkiye sahip, sülfonilüre bileşiği bir oral antidiyabetik ilaç; tolbutamid.) benzeri kan şekerini düşürücü özellikleri vardır. 1. Ay günde 2 kez 2 yemek kaşığı özsuyu, şekeri kontrol altına alır.
  3. Java eriği, Cimnema, Yalancı tesbih ağacı; ve Kudret narı (sadece yapraklarının) 2:1:1:2 oranında karışımının, şeker için etkili olduğu bulunmuştur.

Kudret Narı Neye İyi Gelir ?

Kökleri, büzücü olarak ve basur için kullanılır. Meyveleri midevi (sindirimi rahatlatıcı ve iştah açıcı) özelliklere sahiptir ve aynı zamanda gut, romatizma, karaciğer, dalak hastalıklarında kullanılır. Meyve özsuyu, şekerle birlikte ağızdaki müköz zarın iltihaplanmasında ve ağrılı adet (adet öncesi veya sırasında sırt ve karnın alt tarafında görülen ağrılar için veya adete yardımcı olarak kullanılır.)

Yaprakların özsuyu kusturmak, bağırsakları boşaltmak (müshil) için ve safralı hastalıkları ve ayak tabanlarındaki yanmayı rahatlatmak için kullanılır. Meyve ve yaprakları solucan ve parazit dökücü olarak ve basur, sarılık için kullanılır. Yaprakları, süt salgılanmasını sağlar. Yaprakların özsuyu gece körlüğü için kara biberle, yüzeysel olarak uygulanır. 3 gün sabahları 1 kez 25 ml meyve özsuyu verilmesinin, gebelik önleyici etki gösterdiği söylenir.