Köpeklerde Deri Sağlığı ve Mantar Hastalığı Tedavi Süreci
Köpeklerimiz bizim çocuklarımız gibidir. Bu yüzden onlara gereken özeni göstermek zorundayız. Canlarımızın derileri ve kürk yapıları insanlar gibi değildir. Onların derilerini, tüy yapısını iyi analiz edip uygun şekilde beslemeliyiz. Aksi taktirde deri problemleriyle karşılaşırız ve sonunda uzun süren hastalık, tedavi süresi bizleri bekliyor demektir. 

Deri-Tüy Sorunları İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle köpeklerimizin derisine, tüy yapısına, cinsine ve yaşına uygun, içeriği kaliteli bir mama seçmeliyiz. Bunun için veteriner hekiminizden yardım almanızda büyük fayda var.

Her ne kadar günümüzde tahılsız mamalar önerilse de, şunu unutmamalı ki köpeklerimizin tahıla da ihtiyacı vardır. Mama seçerken tamamen tahılsız değil de düşük tahıllı mamaları tercih edebilirsiniz. Derisi hassas, alerji ve kaşıntı sorunu olan köpeklerimiz için somonlu (balıklı) (Hypoallergenic) mamalar önerilmektedir. Köpeğinizde tüy dökümü varsa, kesinlikle tavuklu mamalardan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde tüy dökümü daha fazlalaşıp egzama gibi deri hastalıklarına yol açabilir.

Köpeklerde Bağışıklık Sistemi Güçlendirme

Sağlıklı bir deri ve tüy yapısı için mamasına ek olarak omg3 (balık yağı) ve bir miktar bira mayası eklerseniz, köpeğinizin kaşıntılı ve kuru derisine büyük faydası olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Bunun yanında deriyi güçlendirip çeşitli hastalıkların da önüne geçmiş olacaksınız. Köpeklerimizi günde en az 10 dakika mutlaka doğru bir tarakla taramalıyız. Dipteki ölü tüyleri alıp, deriye nefes aldırıp, kan dolaşımını hızlandırmak çok önemlidir. Yazları her ne kadar mecbur kalsak da yaptırdığımız makine tıraşları köpeklerimize zarar vermektedir. Belli zamanlarda aşırı tüy dökmeleri normaldir. Çünkü mevsim geçişlerinde kürk değiştirerek, kürkleri doğru formuna gelir. Köpeklerimizi tıraş ettirdiğimiz zaman böcek, kene, pire gibi tehlikelere karşı korumasız halde bırakırız.

Köpeklerimizi çok sık yıkamak da deri problemlerine yol açmaktadır. 3-4 ayda bir doğru ve mümkünse bitkisel şampuanla yıkamak daha sağlıklı olacaktır. Sık yıkamak ise derideki yağın yok olmasına ve tüy dökümüne yol açmaktadır. Kısacası sağlıklı tüyler için doğru mama seçimi, mamaya ek takviyeler, düzenli taramak vazgeçilmezdir.

Köpeklerde Mantar Hastalığı Tedavi Süreci

Köpeklerimizde yaygın olan mantar hastalığı çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Köpeğimizde yoğun bir şekilde tüy dökümü, bölgesel kelleşme ve aşırı kaşıntı varsa, mantar şüphesi var demektir. Bu durumda beklemeden veteriner hekime götürülmeli ve gerekli ışınlarla veya deri kazıntısı alınarak tam teşhis konulmalıdır.

Tedavi süreci, oldukça uzun zor ve masraflıdır. Mantar hastalığı inatçıdır. Tam bitti derken tekrar kendisini gösterir. Bu durumda tek yapmanız gereken özenli ve sabırlı davranmak. Tedavisi sürecinde genellikle özel ilaçlı suyla yıkanarak, 7-15 gün kadar beklenir. Bu süreçte mantar aşısı (BIOCAN M PLUS) yaptırmakta fayda vardır. Bize düşen görev ise köpeğimizin bağışıklığını güçlü tutmaktır. Çünkü her ne kadar mantar hastalığının direkt temasla geçtiği söylense de, bağışıklığı düşen bir köpek çok kolay bir şekilde mantar hastalığına yakalanır.

Kesin mantar teşhisi konulduktan ve gerekli tedavi uygulanmaya başladıktan sonra, mamasına ek olarak spirulina (deniz yosunu tozu) katabilirsiniz. Spirulina doğal vitamin ve mineraller içerir. Bitkisel olmakla beraber tam bir bağışıklık güçlendiricidir. Kansere karşı savaşması için de kullanılır. Ve faydaları saymakla bitmez.

Evcil dostlarınız için internetten alışveriş yapıyorsanız Petzzshop ile tanışmanızı öneririz. Petzzshop kuaför, taksi, otel hizmeti veren dostlarımızın çok sevdiği bir firma. Tanışmak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Bunun yanında mamasına hindistan cevizi yağı da koyabilirsiniz. Sindirim sistemi düzenlenmesinde yardımcı olacaktır. Köpeklerimizi iyi gözlemlemeyiz. Çünkü onlar bize sıkıntılarını asla anlatamazlar. Bizler anlamak zorundayız. Bu nedenle bakımını yaparken kontrol etmek, yani evde ön muayene çok önemlidir.

Bu içerik Şafak O. (Fiyonk’un Annesi) tarafından hazırlandı. Kendisine güzel emekleri için teşekkür ediyoruz. Üstte Fiyonk’a ait fotoğrafları da görebilirsiniz.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir