Hastalıklar

Yüzde Oluşan Kızarık Nedenleri ve Tedavisi


Yüzünüzdeki Kızarıklığı Ciddiye Alın

Dış dünyamızda bizleri temsil eden bir gerçeklik vardır ki bu da yüzümüzdür. Ani duygu değişimlerimiz ,sevinçlerimiz, kızgınlık, öfke, şaşkınlık gibi iç dünyamızdaki bu duygularımız yüzümüze yansır.

Karşılaştığımız olay esnasında soğukkanlı olmamız gerekirken yüzümüzde oluşan ısı ve bunun beraberinde getirdiği kızarıklık bizleri ele verir. Bu kızarıkların bilinmeyen diğer yönü ise gördüğünüz o masumane duygular olmayıp bir cilt hastalığı olan gül hastalığının da habercisi olabilir.

Kızarıklar Bildiğiniz Kadar Masum Değil

Gül hastalığının da habercisi olan bu kızarıklar, genellikle orta yaşlarda ortaya çıkan ve açık tenli insanlarda belirgin olarak görülür. Koyu tene sahip olanlarda ciltlerinde ki ton farkından dolayı bu kızarıklıklar ve hastalık kendini saklayabilir. Kronik bir cilt hastalığı olmakla beraber yüzdeki sıcaklık hissi, kızarıklıklar ve iltihaplı sivilcelerle kendini belli eder.

Yüzdeki Kızarıklıklar İçin Tedavi

Asıl nedeni bilinmeyen bir cilt hastalığıdır. Hastalık kronik özellik gösterdiği için hastalığın geçmesi pek mümkün olmasa da ilerlemesinin önüne geçilir. Erken tanı ve tedavi her hastalıkta olduğu gibi bu cilt hastalığında da önemlidir. Hastalık teşhisi konulan kişinin gerek yüz gerekse vücudu için alacağı , kullanacağı her ürünü dikkatle araştırıp kullanması açısından önemlidir. Kadınların bu konuda bir tık daha dikkatli olmaları önerilir.

Kızarıklar nasıl geçer sorusunun cevabını vermeden önce kızarıkların oluşmamasını sağlayacak önlemler şunlaradır; Yüz için kullandıkları her makyaj malzemesinden tutun en ufak yüz kremlerine kadar seçici olmaları kendilerinin lehinedir. Kesin olarak tedavisi yoktur. Fakat ilerlenmesi önlenebilir, alevlendirici durumlardan kaçınılabilir. iltihaplı olanlar için antibiyotikli kremler kullanılırken şiddetli ve yoğun olan durumlarda doktor tavsiyesi ile ağızdan antibiyotikler önerilir.

Yüzünde Kızarıklık Olanların Dikkatine

Sıcaklığın yoğun olduğu ortamlardan sauna ve hamamlardan uzak durulmalı ve sıcak su ile banyo yapmamaya ılık suyu tercih etmeye özen gösterilmelidir. Cildinize asla kese uygulamasını yapmayınız. Özellikle yaz aylarındaki sıcak hava ciltteki kızarıkları azdırır bu nedenle dışarı çıkmadan önce güneş kreminizi kullanmadan çıkmamaya özen gösterin. Bir diğer önemli konu ise beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin aksi takdirde baharatlı yemekler, acı kullanılan alkol, tüketilen kahve ve çay bu hastalığı tetikleyen etmenler arasında yer alır.