Kemoterapinin Yan Etkileri
Cerrahi ve ışın tedavisi ola radyo terapi ile birlikte tümör tedavisinin çok mühim bir parçasıdır. Pek çok kemoterapi çeşidi vardır, kemoterapi sırasında hissedilenler bir başkasının deneyiminden çok değişik olabilir.

Kemoterapi Niçin Yan Etki Yapar?

Kemoterapi ilaçları istenilmeyen hücreleri yok ederken bedenin normal hücrelerini de etkiler. Kemoterapiden en fazla etkilenen normal vücut hücreleri mide-bağırsak sistemi, kemik iliği ve saç kökü hücreleri benzeri en hızlı bölünen hücrelerdir. Bu sebeple en sık görülen yan etkiler yorgunluk, bulantı, kusma ve saç dökülmesidir. Yan etkiler terapide kullanılan ilaca sizin vücudunuzun bireysel tepkisi olarak ölçülebilir. Bu sebeple de her hasta için belli bir yan etkiye ilişkin bir varsayımda bulunmak güçtür. Bir kemoterapi uygulaması sonrasında gözlemlediğiniz bir yan etkinin daha sonraki uygulama sonrasında aynı olmadığını görmek mümkün.

Kemoterapinin Yan Etkileriyle Nasıl Başa Çıkacaksınız?

Kemoterapinin pek çok farklı yan etkisi olabilir.

Bu yan etkileri şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Halsizlik ve yorgunluk durumu
 • İştahsızlık, ishal, saç dökülmesi
 • Kanama, kansızlık, kabızlık
 • Enfeksiyon riskinin artışı, hafıza değişiklikleri
 • Yutkunma zorlukları, kusma ve bulantı
 • Kas ve sinir sistemindeki değişimler
 • Ağrı, cinsellik ve üreme sistemindeki değişimler
 • Cilt ve tırnaklarda değişimler, ödem ve idrar değişiklikleri

Bu gibi durumlar kemoterapinin olası yan etkileridir. Sıralanan yan etkiler tüm hastalarda görülmeyeceğinden dolayı yan etki listesinin uzun olmasından dolayı endişeye kapılmanıza gerek yok.

Kemoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Kemoterapi kemik iliğinin kırmızı hücre yapma yetisini bozarak kanda oksijen taşınmasını azaltır. Yeterli oksijen gereksinimi karşılanmadığında dokular işlevlerini göremeyebilir, bu duruma kansızlık denir. Baş dönmesi, nefes darlığı, yorgunluk yapabilir.

Anemi, vücudun yeterli derecede alyuvara sahip olmaması durumudur ve kendinizi yorgun, halsiz ya da zayıf hissedişe ve çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi gibi belirtilere de neden olabilir.

Kemoterapi, mikroplarla savaşan beyaz hücrelerinizi azaltacağı için mikroplar bedeninizde daha kolay hastalık yapabilir. Bu nedenle de normalden daha fazla korunmanız gerekiyor.

Saç dökülmesi her vakit olmayan, fakat sıkça görülen bir yan etkidir. Doktorunuz kullandığınız ilaçların saç döküp dökmeyeceği açısından bilgi verecektir. Tüylerdeki dökülme hastaları ruhsal açıdan rahatsız edebilir; bu hisleri paylaşmaktan kaçınmamak gerekiyor. Kemoterapi tedavisi esnasında iştahınız azalabilir. Bu hal halsizlik, kilo kaybına ve yorgunluğa da yol açabilir.

İştah Açmak İçin Ne Gerekir?

İştahınızı açmak için aşağıdaki önerileri dikkate almak oldukça önemlidir.

Alınması gereken önlemleri şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte huzurlu ortamlarda yemek yemek.
 • Proteinli yiyecekleri tercih edilmesi.
 • İştahınızı azaltan ağız yarası, bulantı gibi sorunlar mevcutsa bunları gidermeye çalışın.
 • Kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda besin değeri yüksek gıdalar yiyip güç toplamak
 • İştahınız olmasa da yemek yemeniz gerekliliğini unutmayın.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir