Karne Tepkisinin Çocuk Psikolojisindeki Etkisi
Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Anne ve babaların çocuklarından beklentileri yüksek olur. Ancak bu beklenti farklı olursa çocuklar hoş karşılanmayabilir. Çocuk o sene derslere iyi tutunamamış olabilir onlara şans vermek en önemli maddedir. Çocuklar aile baskısı gördükçe ders ve diğer unsurlar yerlerde sürünür. Çocuklar karnesi ne olursa olsun hoş karşılanmalı ceza yerine nasihat edebiliriz veya bazı alternatifler sunula bilir.

Çocuklara Hangi Alternatifler Sunulmalı?

  • Çocuğumuza karnen iyi gelirse sana bunu alırım sana şunu alırım diyerek çocuklarımızı derslerine bağlamalıyız. Sert bir ebeveyn olmaktansa daha geniş anne baba olabiliriz. Çocuklardan bizim beklentimiz var ise onlarında bizden beklentisi vardır.

Çocukların Karne Notu Nasıl Değerlendirilmeli?

  • Çocuklar eğer düşük not aldıysa sen dili değil ben dili kullanılmalı. Ancak haylaz bir çocuksa ceza verilmeli ağır bir cezadan bahsetmiyorum hafif bir caza mesela harçlığından bir iki lira düşürülebilir.

Çocuklara Ne Tür Ceza Verilmeli?

  • Çocuklara ceza verirken abartıp işe gönderenler oluyor unutmayın onlar ne not alırsa alsın sizin evlatlarınız. Ceza verirken veya notlarının yükselmesi için okullardaki rehberlik servisi veya psikiyatrisi ile hareket etmeliyiz. Çocuk eğer baskı kurduğunuzu düşünür ise ona baskı kurmadığı göstermeye çalış.

Çocukların Karne Notu Nasıl Yükseltilir?

  • Çocuğunuzun geleceği için yanındaki kötü arkadaşlarından uzaklaştırın yani madde bağımlısı, teknoloji bağımlısı çocuklardan sonra eğer öğretmeninde sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız sınıf değişikliği yapılabilir. Eğer bunlarda işe yaramıyor ise mutlaka doktora başvurun. Çocuklarınıza sen dili kullanmayın.

Çocuk Bakı Gördüğünü Hisseder İse Ne Yapılmalı?

  • Çocuk baskı gördüğünü hisseder ise ona baskı görmediğini hissettirin çocuğunuza baskısız bir yerde yaşadığını inandırın. Çocuğu dersleri yüzünde dışarı çıkarmamazlık yapmayın veya oyun oynamasına engel olmayın. Çocuk size güvenmeli.

Çocuğa Ne Tür Bilgi Verilmeli

  • Çocuğunuza bilgi verirken öğretmenlerine saygıyı ve onu dilemeyi öğretmelisiniz. Arkadaşlarına zorbalık yapmamayı zorbalardan kaçmayı öğretin çünkü okulda küçük düşen bir çocuğun gerek dersleri gerek psikolojisi etkilenir. Çocuk ile anne baba ilişkileri önemlidir. Bir not yüzünden aranızı bozmayın. Anne baba olmak zordur.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir