Bitkisel Şifa Karabiber’in Özellikleri ve Sağlığa Faydaları

Karabiber Sevenlere Müjde !


Dünya mutfağının vazgeçilmez baharatı karabiberin yemeklerle bilinen lezzeti dışında hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. A, E ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan karabiber, insan bünyesi için oldukça önem taşımakta olan demir ve lifleri içerisinde barındırmaktadır. Kış aylarının vazgeçilmez baharatları arasında yer almakta olan karabiber, vücut direncini güçlendirerek hastalıkların önüne geçmektedir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olması ile bilinmektedir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Mide ve bağırsak problemlerinin önüne geçmekte olan karabiber mide asidini dengeleyerek midede hidroklorik asit salgılanmasını arttırmaktadır. Bağırsakta meydana gelmekte olan gaz problemlerine karşı rahatlatıcı bir etki oluşturmakta olan karabiber, hazımsızlık problemlerine karşı doğal bir fitil görevi göstermektedir. Terleme problemlerine karşı vücut gözeneklerini rahatlatarak bakteri ve mikropların idrar yolu ile atılımını sağlamaktadır.

Kansere Karşı Korur

Vücutta bulunan serbest radikallere karşı önleyici bir etki oluşturmakta olan karabiber ile kötü huylu hücrelerin vücut içerisinde üremesini ve yayılımını durdurmaktadır. Özellikle göğüs kanseri, akciğer kanseri, mide kanseri ve gırtlak kanseri gibi kanser tümörlerinde oldukça yapıcı bir etki oluşturmakta olan karabiber içerisinde bulundurmakta olduğu cucurmin maddesi ile tümör oluşumlarının önüne geçmektedir.

Enfeksiyon Riskini Azaltır

Vücutta oluşabilecek bakteri ve mikroplara karşı silah görevi göstermekte olan karabiber, DNA’nın korunmasına yardımcı olarak vücut direncini ayakta tutmaktadır. Bakteri ve mikrop oluşumuna bağlı enfeksiyonel hastalıklarda onarıcı bir etki göstermekte olan karabiber idrar ve terleme yolu ile vücut toksinlerinin atılımını sağlamaktadır.

Öksürüğe ve Balgama İyi Gelir

Karabiberin doğal antibiyotik özelliği ile kış aylarında yada enfeksiyona bağlı boğaz rahatsızlıklarında balgam sökücü özelliği ile boğazda meydana gelen gıcık ve boğaz kaşınmaların önüne geçmektedir. Grip hastalıklarında , solunum bozukluklarında terleme ve idrar yolu ile mikropların atılmasına öncülük etmektedir. Özellikle bal ve karabiberinkarışımında oldukça gülcü antibakteriyel ilaç görevi üstlenmektedir.

Göze İyi Gelir

İçerisinde barındırmakta olduğu zengin A vitamini ile göz sağlığının korunmasına destek olmaktadır. Karabiberin göz çevresinde oluşan mikrop, enfeksiyon, kaşınma yada tahrişlere karşı antioksidan özelliği ile iyileştirici etki sağlamaktadır. İçerisinde barındırmakta olduğu vitaminler ve mineraller ile antibiyotik etkisi göstermekte olan karabiber görme bozukluklarında onarıcı bir etkiye sahiptir.

Cildi Yeniler

Karabiberin içerisinde bulundurmakta olduğu mineral ve vitaminler sayesinde ciltte oluşan kırışıklık ve lekelere karşıyenileyici bir etki göstermektedir. Cilt için adeta detox etkisi yaratmakta olan karabiber düzenli kullanımlarda yaşlılığa bağlı cilt bozukluklarının önüne geçerek cildin parlak ve temiz görünmesini sağlamaktadır.


Ruhsal Yenilenmeyi Sağlar

Gündelik problemlere bağlı stres, sıkıntı ve depresyona karşı rahatlatıcı bir etki göstermekte olan karabiber, vücudun dinlenmesine ve beynin sakinleşmesine yardımcı olmaktadır. Yoğun iş tempolarına karşı bitkin ve gergin bedenlerin rahatlamasına yardımcı olan karabiber, sinirlerin gevşemesini sağlayarak sinire bağlı hastalıkların da önüne geçmektedir.

Saç Sağlığını Korur

Stres, sıkıntı, enfeksiyon ve yaşa bağlı saç dökülmelerinde oldukça onarıcı bir etki göstermekte olan karabiber, saç uzmanları tarafından bir çok klinik araştırmalara tabi tutularak saçın yapısında güçlendirici bir etkiye sahip olduğu gözlenmektedir. Saç dökülmesi, saç kepeği ve saç kıranının önüne geçerek güçlü ve parlak saçların oluşumuna destek olmaktadır.

Karabiberin Diğer Faydaları

Mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan karabiber vücut sağlığının korunmasında oldukça etkili bir rol üstlenmektedir. Karabiberin bilinen faydaları dışında bilinmeyen özellikleri arasında yer alan;


  • Sigarayı bırakmanıza yardımcı olur.
  • Kas ağrısı ve romatizmalara karşı iyileştirici bir etki gösterir.
  • Sinüzit ve geniz akıntısını keser.
  • Ses kısıklığı ve burun tıkanıklarını önler.
  • Terlemeyi arttırarak kilo vermenize yardımcı olur.
  • Diş çürümelerine ve diş eti rahatsızlıklarına karşı doğal antibiyotik etkisi sağlar.

Karabiberin Besin Değeri ve Kalorisi

100 Gram (g) Karabiber

  1. 251 Kalori (kcal)
  2. 64000 Karbonhidrat (mg)
  3. 3,3 Yağ
  4. 10 Protein

Sorular ve Yorumlar