Anne - Çocuk

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı ve Tedavi İğneleri


Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı

Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen kan uyuşmazlığı hastalığı günümüz de bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında sıklıkla yer almaktadır. Kan uyuşmazlığı hastalığının tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüz de sıklıkla karşımıza çıkmakta olan kan uyuşmazlığı hastalığı nedir? Neden olur? İğnesi Nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir? sorularına yaptığımız araştırmalar ile cevap bulacağız.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelmekte olan bir dolaşım sistemi hastalığıdır. Hastalık oluşum sebebi olarak annenin kanının Rh – olmasına karşılık çocuğun kanının Rh + olması durumunda meydana gelmektedir. Bu duruma bağlı olarak annenin Rh – olması bebeğin ise Rh + olmasında vücut bu durumu yabancı madde olarak algılayarak bebekte ki kan hücrelerini öldürmektedir.

Buna bağlı olarak bebek gelişimini tamamlayamadan büyüme göstermektedir. Bu durum annenin ilk doğumunda kendini hissettirmemektedir.

İlk gebelikte kendini göstermemesinin sebebi annedeki savunma mekanizmasının antikorlara karşı koyacak durumda olmamasına bağlı olarak bebeğin kan hücrelerine zarar gelmeden doğum işlemi sağlanabilmektedir.

Anenin ikinci doğum işleminde ise antikorlar ne ile karşılaşacağı bildiğinden dolayı anne karnında iken bebeğe müdahale edilebilmektedir. Gebelik döneminde kan uyuşmazlığına bağlı olarak ölü doğum oranları oldukça sık rastlanmaktadır.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Hastalık altında risk faktörü oluşturmakta olan en ciddi durum gebelik döneminde ki annelerin bebeklerde meydana getirdiği kalıtsal hastalıklar olmaktadır.

Buna bağlı olarak doktor kontrolünde gerçekleştirilmekte olan tedavi işlemi annenin gebelik döneminde belirlenen süre içerisinde kan uyuşmazlığı iğnesi ile bebek sağlığının koruma altına alınması olmaktadır.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi

Kan uyuşmazlığı hastalığı taşımakta olan kadınlara Rh uyumsuzluğuna bağlı olarak gebelik döneminde bebeğin Rh + uyumuna karşı antikor üretmesini engellemek amaçlanmaktadır. Buna bağlı olarak gebelik döneminde ki annede anti Rh değeri gözetilerek detaylı bir inceleme sağlanmaktadır.

Yapılan testler 28. gebelik haftasında coombs indirekt iğnesi uygulanmaktadır. Anneye yapılan kan uyuşmazlığı iğnesi anti- D gamma globülin olarak adlandırılmaktadır. İğne ile bebek 12 haftalık süre içerisinde korunma altına alınmaktadır.

Bu durum kanamalara karşı bebeğin etkilenmesine engel olacaktır. Kan uyuşmazlığına bağlı olarak gebelik döneminde ki annelere belirlene süre içerisinde oluşabilecek travmalara karşı anti- D aşısı uygulanması oldukça önemlidir.