Kalp Yetmezliği Belirtileri ve Nedenleri
Kalp Yetmezliğiyle Yaşamak

Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen kalp yetmezliği hastalığı günümüz de bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında sıklıkla yer almaktadır. Kalp yetmezliği hastalığının tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüz de sıklıkla karşımıza çıkmakta olan kalp yetmezliği  hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularına yaptığımız araştırmalar ile cevap bulacağız.

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp yetmezliği, kalbin doğru bir şekilde çalışmaması durumunda kan pompalama işlemi esnasında meydana gelen gevşeme ve kasılımları doğru bir şekilde yerine getirmemesi ile meydana gelmektedir.

Bu duruma bağlı olarak vücut içerisine pompalanan kan dengesi bozularak kalp zayıf düşmeye başlamaktadır. Böylelikle kalp yetmezliği meydana gelmektedir. Kalp yetmezliğine bağlı olarak bireylerde bir çok hastalık boy göstermektedir.

Özellikle kalp yetmezliğine bağlı olarak meydana gelen kalp krizi ve tansiyon hastalığı oluşumları yaygın görülmektedir.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Hastalık oluşumu ile beraberinde bireylerde farklı belirtiler gösterebilmektedir. Kalbin istenen ayarda ve uygun dozda kan pompalayamaması durumuna bağlı olarak gelişen ve akciğerler ile beraber vücudun farklı bölgelerinde sıvı birikmeleri meydana gelmektedir. Bu durum bireylerde kalp yetmezliğinin belirtilerini göstermektedir. Hastalık tanısı konmuş olan bireylerin sıkça rastlamakta oldukları belirtiler arasında;

  • Hızlı kilo alma
  • Öksürük
  • Ödeme bağlı şişme
  • Halsizlik, yorgunluk
  • Nefes darlığı
  • İştahsızlık
  • Gece sık idrara çıkma
  • Çarpıntı

Kalp Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

Hastalık oluşumunda bir çok farklı nedenden dolayı gerçekleşebilmektedir. Özellikle hastalar üzerinde yapılan incelemeler ile kalp yetmezliğinin en belirgin nedenleri kalp kapağı hastalıkları, kalp kası hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları (genetik), şeker hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek yetersizliği ve sigara tüketimi olmaktadır.

Özellikle kalp yetmezliği riski taşımakta olan bireyler bu sınıflandırmada yer almaktadır. En sık hastalığın görüldüğü durumlarda bu şekilde meydana gelmektedir. Hastalığın teşhis edilmesi ve uygun tedavi yönteminin uygulanması ile yaşam kalitesi arttırılmaktadır.

Kalp Yetmezliği Nasıl Teşhis Edilir?

Kalp yetmezliği teşhisi konulabilmesi için öncelik ile yukarıda belirtmekte olduğumuz iştahsızlık, aşırı kilo alma, çarpıntı, nefes darlığı, idrara sık çıkma, öksürük, şişkinlik ve yorgunluk hissi yaşamakta olan bireylerin doktora tüm şikayetlerini belirtmeleri gerekmektedir.

Beraberinde kalp yetmezliği tanısı için guatr, karaciğer, böbrek fonksiyonları incelenmektedir. Kolesterol seviyesi ve anemi durumları araştırılarak akciğer röntgeni istenmektedir.

Devamlılığında bilgisayar tomogrrafisi (BT9 ve manyetik rezonans (MR) işlemleri gerçekleştirilmektedir. Doktor aynı zamanda bireyden EKG işleminin de uygulanmasını istemektedir. Buna bağlı olarak hastalık teşhisi konulmaktadır.

Kalp Yetmezliği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalık teşhisinin konulmuş olduğu bireylerde uzman kontrolünde tedavi oldukça önemlidir. Ancak bireyin kendi üzerine düşen görevleri tam anlamı ile gerçekleştirmesi hastalıkta olumlu gidişatın en büyük sebebi olacaktır.

Doğru ve düzenli beslenme ile beraberinde sulu yemek tüketimleri oldukça önemlidir. Yağlı ve tuzlu gıdalardan kaçınılmalıdır. Sigara tüketen bireylerin bu kullanımı kesin olarak bırakması gerekecektir.

Beraberinde ilaç tedavisi uygulanan bireylerde inhibitörlere bağlı olarak diüretikler, digoxinler ve ACE kullanılmaktadır. Böylelikle kalbin pompalama gücü arttırılmaktadır. Beraberinde gevşeme ve kasılmalar düzenlenmektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir