Hastalıklar

Kalp Romatizması Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?


Kalp Romatizması Her Yaşta Görülebilir !

Dolaşım sistemine bağlı olarak görülen kalp romatizması günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Kalp romatizması tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartması ile beraberinde ölümcül sonuçlar meydana getirmektedir. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen kalp romatizması nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Kalp Romatizması Nedir?

Kalp romatizması ateşe bağlı olarak meydana gelen dolaşım sistemi hastalığı olarak görülmektedir. Romatizmanın akut ve kronik olarak görülmesi ateşin şiddetine ve türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Buna bağlı olarak ateş kalp kapakçığındaki hasarın sebebi olmaktadır. Kalp romatizması vücudun bir çok bağ dokusunda meydana gelirken aynı zamanda kalp, cilt ve beyin bölgelerinde inflamatuar etkiye sahiptir. Kalp romatizması yaşamakta olan bireylerin %60’ı kalp rahatsızlığına sahip bireylerdir.

Kalp Romatizması Belirtileri Nelerdir?

Hastalık oluşumu ile beraberinde birey üzerinde bazı belirtileri de doğurmaktadır. Özellikle kalp romatizması başlangıcında ve ilerleyen süre zarfında her bireyde aynı olmamak ile beraberinde sıklıkla rastlanmakta olan hastalık belirtileri arasında;

  • El ve ayaklarda üşüme
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Sersemlik ve dalgınlık
  • Ayak bileklerinde şişme
  • Göğüs bölgesinde ağrı ve sancıma
  • Kalp ritim bozuklukları
  • Nefes darlığı
  • Öksürük
  • Baş dönmesi ve mide bulantısı
  • Kan basıncında dengesizlikler

Kalp Romatizması Nedenleri Nelerdir?

Hastalık ile alakalı olarak bir çok neden gösterilse de tam anlamı ile tek bir nedene bağlı olarak gelişmemekte olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Doktorlar kalp romatizması hastalığının nedenleri arasında en önemli sebebin romatizmal ateşlenme olduğunu belirtmektedir.

Bu durum boğaz enfeksiyonuna bağlı olarak dahi gelişebilmektedir. Buna bağlı olarak romatizmal ateş durumunda vücudun bir çok organı etkilenmektedir. Hastalığın özellikle 5-15 yaş grubu arasında ki çocuklarda yaygın olarak görülmekte olduğu bilinmektedir.

Kalp Romatizması Nasıl Teşhis Edilir?

Kalp romatizması hastalığının teşhis edilmesinde ki en önemli unsur bireyin şikayetleri olmaktadır. Özellikle yukarıda da belirtmekte olduğumuz el ve ayaklarda üşüme, halsizlik, yorgunluk, göğüs ağrısı, sersemlik, dalgınlık, kalp ritim bozuklukları, kan basıncında dengesizlik, öksürük ve nefes darlığı problemleri çekmekte olan bireylerin hastalık belirtisi içerisinde oldukları önemli bir husustur.

Bireye hastalığın teşhis evresinde doktor tarafından fiziksel muayene ile başlatılmaktadır. Eklem kontörlü, enfeksiyon incelemesi gibi işlemler ile beraberinde elektrokardiyogram (EKG) işlemi gerçekleştirilmektedir. Ardından bireye ekokardiyografi (EKO) yapılarak kesin teşhis konulmaktadır.

Kalp Romatizması Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalp romatizması teşhisi konulmuş bireylerin doktor kontrolünde tedavi edilmeleri oldukça önemlidir. Üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen ve buradan kalbe sıçrayan kalp romatizması hastalığı bakterilere bağlı olarak ilerlemesinden dolayı antibiyotik tedavisi ile uygulamalar başlatılmaktadır.

Çocuklarda daha sık karşılaşılmakta olan hastalık uzun süren tedavi ve koruyucu ilaçlar ile desteklenmektedir. Enfeksiyona bağlı olarak oluşan iltihaplanmanın vücut içerisinde meydana getirdiği ağrı, sancı ve ateş durumlarına karşılık ek ilaç takviyeleri ve cilt için merhemler ile desteklenmektedir.