Kalp Rahatsızlığı Olanlar İçin Bitkisel Karışımlar ve Faydaları
Kalp Rahatsızlıklarına Bitkisel Çözümler

Kan basıncı çoğunlukla kış aylarında artar, çünkü kan damarları daralır ve kan daha yavaş akar, kan damarlarındaki kan basıncı artar. Yaşlı kadınlarda menopozdan (reglinin durması) sonra bu çok yaygındır, çünkü reglinin durmasından sonra 40’lı yaşlarda hormonsal değişiklikler olur. 40’tan önce duygusal faktörlerle erkekler hipertansiyona yakalanmaya daha mehillidir. Bazı kişiler hafif başlayan hipertansiyon tetkik edildiğinde önlem almaya başlarlar. Buna dikkate almayanlar ciddi hipertansiyonla boğuşurlar.

Yüksek Tansiyon Veya Düşük Tansiyon Nasıl Anlaşılır ?

Diastolik kan basıncı 90 mmHg ve sistolik basıncı 135 mmHg olanlarda hafif hipertansiyon vardır. Diastolik kan basıncı 95 mmHg ve sistolik kan basıncı 160 mmHg olanlar orta şiddette hipertansiyon ve diastolik kan basıncı 110 ve sistolik 200 mmHg olanlar da şiddetli hipertansiyon hastası olarak kabul edilirler.

Hafif Hipertansiyon İçin Önlemler

Artan kan basıncı normalde başka rahatsızlıkları tedavi ederken tesadüfen fark edilir. Yüksek tansiyon genelde organik bir zarar verene kadar çok nadir belirti gösterir. Bu yüzden bu olmadan insanların tetkik edilmesi gerekir. Kan basıncı iki ayda bir kontrol edilmelidir. Tedavinin amacı kan basıncını 140/90 mmHg’nin altında tutmak olmalıdır. İdeal kan basıncı 120/80 mmHg’dir.

Obezite Yüksek Tansiyona Davetiye Çıkarır

Obezlik yüksek kan basıncının sebebi olarak düşünülür. Ağırlık arttıkça kan basıncının yükselme riski artar. Bu yüzden fazla kilo alınması durumunda çok dikkat edilmesi gerekir. Düzenli egzersiz ve besleyici diyet ağırlığı kontrol altında tutmakta yardımcıdır. Hipertansiyon hastaları normalde obezdir, bu yüzden kilonun azalması önemlidir. Az kalorili diyetler bu tür hastalara tavsiye edilir. Hipertansiyon hastası olup normal kilolu hastalar bile biraz kilo vermeli ve enerjiyi azaltmalıdır ki, bu kan basıncını düşürür.

Hayvansal Proteinlerden Kaçınılmalıdır

Proteinden alınacak enerji %15-20 olmalıdır. Hayvansal proteinlerde yağ ve sodyum fazladır, bu yüzden kaçınılmalıdır. Sebze proteinleri, mesela baklagiller çok iyi protein kaynağıdır ve çok fazla yağ ve sodyum içermezler. Baklagiller arasında mung (bir tür Çin fasulyesi) çok faydalıdır, fakat artar, kulath ve kidney pea (böbrek fasulye çeşitleri) zararlıdır.

Yağ Enerjisine Dikkat

Yağ enerjisi %20 olmalıdır. Yağın 10-20 gm normalde ihtiyacımız vardır. Hintliler yemek yaparken  2 yemek kaşığı yağ (15 mg) koyarlar ve yemekleri dört kişiliktir. Buna göre, 7-8 mg sebzeler içindir. Bu hazırlanan tarife göre günden güne değişir, gerisi kızarmış yiyeceklerden, sütten ve benzerlerinden gelir bu da gereken 10-20 gm’dir. Hafif hipertansiyonu olanların bunu 8-12 gm’a düşürmeleri gerekir.

Karbonhidratdan Gelen Enerji

Karbonhidratlardan gelen enerji %60-65 olmalıdır. Lifli diyetlerde karbonhidratlar olmalıdır. Daha fazla lifli yemek kan basıncını düşürebilir, çünkü daha fazla lif almak daha fazla elektrolit (tuz) ve dışkının atılmasını sağlar.

Potasyum Kalsiyum’un Önemi

Yüksek kan basıncında yeterli miktarda potasyum ve kalsiyum önemlidir. Çalışmalar bunların hipertansiyonda da faydalı olduğunu göstermiştir. Yeterli miktarda süt, yapraklı sebzeler ve meyveler diyette bulunmalıdır.

Alkoldan Ve Sigaradan Uzak Durulmalı

 • Kan basıncı üzerinde alkolün doğrudan etkisi vardır. Alkol alımı sınırlandırılmalıdır.
 • Kan basıncını arttıran bir diğer faktör de sigara kullanmaktır.

Egzersiz Ve Pozitif Olmak Olumlu Etkiler

Mutlu olun ve korku, sinir ve gerginlik yaratmayın. Artan duygusal stres terminal kan damarlarını etkiler ve normal kan basıncını teşvik eden dolaşım elemanlarına karşı daha duyarlı yapar ve sınırlı kan dolaşır ve kan basıncını arttırır.

Egzersiz ve fiziksel aktivite uzun dönemde normalin altında kan basıncına sebep olur, yüksek tansiyon riskini azaltır. Uzun süre oturmayın veya ayakta durmayın. Ara sıra yapılan aktiviteler kan basıncını arttırır, fakat fazla hareket oksijeni ve sirkülasyonu azaltır. Merdivenleri çıkmak için koşmayın.

Tuz Kullanımı Takibe Alınmalı

Yüksek tuz alımı (günde 7-8 gm) kan basıncını arttırır. Az tuz alımı (günde 4 gm’dan az) kan basıncını düşürdüğü bulunmuştur. Böyle durumlarda yüksek tuzlu gıdalar, patates cipsi, fındık, fıstık, patlamış mısır, biber sosu, ketçap, soya sosu ve sarımsak sosu alınmamalıdır. Tuzlu yağlar ve işlenmiş peynirlerde buna dahildir.

Kahve Çay Tüketimi Az’a İndirilmeli

Kahve ve çay da kan basıncını arttırır. Çünkü kafein içerirler ve kafein kalbi uyarıcıdır. Bunlar da sınırlandırılmalıdır.

Soğan Suyu Ve Balın Gücü

Her gun günde bir kere alınan soğan suyu ve bal (iki çay kaşığı) yüksek tansiyonda çok etkilidir. Bu tedaviyi 5-7 gün yapın ve rahatladığınızı fark ederseniz, biraz daha devam edin.

Kavun Çekirdeği Ve Haşhaş 

Eşit miktarda kavun çekirdeği ve haşhaş öğütün ve bir arada saklayın. Boş mideye sabahları ve akşamları bir çay kaşığını suyla alın. Kan basıncını düşürür. Bu karışım ortaya çıkmaya başlayan kolesterolü eritir. İhtiyaca göre üç dört hafta devam edin.

Çemen Otu

Sabah akşam boş mideye bir çay kaşığı çemen otunu (boy otu) suyla 10-15 gün boyunca alın. Bu diyabet hastaları için de iyidir.

Hint Bektaşi Üzümünün Yararı

Hint Bektaşi üzümü, harad, bahera ile üç meyve karışımı triphela kalp hastaları için çok iyi bir ilaçtır. Bunu almanın en iyi yolu bir çay kaşığı triphelayı gece suya koymak be sabah süzüp suyu içmektir. Bu kabızlığı önler ve 2-3 ay düzenli alındığında kronik kabızlığı sonsuza kadar çözer. Diğer taraftan, yenileyici olarak da işlevi vardır. Görmeyi geliştirir ve pek çok düzensizlikleri de tedavi eder.

Hindistan Bektaşi üzümü (frenk üzümü) her gün sütle alındığında kan basıncını düşürür.

Fesleğen Ve Sarımsak

Fesleğene sarılmış sarımsaklardan bir iki tane alın, kan basıncını düşürür.

Dört yaprak fesleğen, 2 yaprak yalancı tesbih ağacı ve iki ila dört çay kaşığı dolusu suyu alın ve beş ila yedi gün boyunca boş mideye alın. Bu da yüksek tansiyonu düşürür.

Bakırda Su İçin

İçmek için bakır kapta suyu muhafaza edin.

Taze Papaya

Bir ay boyunca her gün taze papaya alın ve ondan sonra hiçbir şey yemeyin.

Soğan Ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak dengeli miktarda alınırsa kandaki kolesterolü arttırmazlar, çünkü fibrinolitpk (enzim çözülüm maddesi) maddeler içerir ve bunlar kandaki kolesterolü düşürür.

Sarımsak çok faydalı bir bitkidir. Trombozlar (kan damarlarında kan dolaşımını engelleyen pıhtı formu), arterlerin sertleşmesi, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol için mükemmeldir.

Kalbe Yararlı Ve Zarar Olan Besinler

Süt, yağ, tereyağı, sigara, alkol, hayvansal yağ, tuz, patates, hurmadan yapılan şeker, tatlı, parlak pirinç, şeker, et ve balık yemeyin.

Limon, papaya, Hint Bektaşi üzümü, elma, kavun ve diğer meyveleri yemeyin ama havuç, soğan, sarımsak, domates ve yeşil sebze yiyin.

Kalp hastaları için hurma çok faydalıdır, çünkü çok liflidir, karbonhidrat, kalsiyum içerir ve az protein vardır.

Muz, mango, Hindistan cevizi, portakal, nar, ananas, üzüm ve kuru üzüm yararlıdır. Fakat guava, demirhindi, kalbe zararlıdır.

Turp, bal kabağı, but, lahana, havuç, domates, salatalık, su kabağı, ıspanak, nane ve kişniş yaprağı faydalıdır. Fakat karnabahar, kadın parmağı ve hardal yaprağı kalbe zararlıdır. Hardal yaprağında az lif, çok protein vardır, bu yüzden bunların sindirilmesi için kalp daha fazla kan pompalayarak fazla çalışmalıdır ve bu da kalbe basınç yapar.

Süte Batırılmış Ekmek

Sabahları süte batırılmış ince bir dilim ekmek alın. Veya buğday veya nohut unu eşit miktarda alın.

Yemek Arası Su İçmeyin!

Yemek arasında su içmeyin. Bu sindirimi zorlaştırır.

Çıplak Ayakla Çimenlere Basmak

Çıplak ayakla yeşil çimenlerde 15-20 dakika yürüyün. İyi oksijen alındığında kan dolaşımını geliştirir.

Oruç Tutmanın Yararı

Haftada bir veya 15 günde bir oruç tutun. Bu sindirim sisteminin normale dönmesine yardım eder. Eğer kendinizi zayıf ve yorgun hissederseniz, oruç tutmayın.

Limon

Yüksek kan basıncını hemen düşürmek için yarım limonu su içine sıkın ve her iki saatte bir için.

Kırmızıbiber Tüketin

1 çay kaşığı kırmızıbiberi, 1 bardak sıcak suya koyun. Günde 1 kez için alımının başka bir yolu da boş kapsülleri kırmızıbiberle doldurup, günde 2 kez, 2 kapsül almaktır.

Yüksek Tansiyon İçin Çay

 1. 450 gr. alıcın çekirdeklerini ayıklayıp, yaklaşık 240 ml. suda bir gece bekletin.
 2. Ertesi gün kaynattıktan sonra, 10 dakika daha kaynatın.
 3. Soğutun, süzün ve her gün 2-3 fincan için. Tansiyonu düşürdüğü söylenir.

Gevşeme Önerileri

 • Sırt üstü yere yatın.
 • Avuçlarınızı açık, yukarı doğru ve kalça hizanızda olsunlar.
 • Dizleriniz birbirine bitişik ve ayak parmakları açık olmalıdır.
 • Şimdi vücudunuzu rahat bırakın. Yani, önce ayak parmaklarınızı rahat bırakın, sonra ellerinizi, baldırlarınızı, dizlerinizi, uyluklarınızı, sırtınızı, midenizi, göğsünüzü, kalbinizi, omuzlarınızı, boynunuzu, baş kaslarınızı rahat bırakın. Tüm vücudunuzu dinlendirin.
 • Yarım saat boyunca sol burun deliğinden nefes almak kan basıncını düşürmeye yardım eder.

Orta şiddette hipertansiyon İçin Önlemler

 • Kan basıncı kontrolleri daha sık yapılmalıdır. Kan basıncı haftada bir kere yapılmalıdır ve ardından tedavi de devam etmelidir.
 • Diyet yukarıda tarif edildiğinden daha sıkı yapılmalıdır. Hayvansal protein yasaklanmalıdır. Et ve süt sınırlı miktarda tüketilmelidir. Sebzeler ve meyveler tercih edilmelidir.
 • Yağ enerjisi %10-15 ile sınırlandırılmalıdır. Hayvansal yağ, balık yağı, tereyağı, fındık yağı, hardal yağı, pamuk yağı, Hindistan cevizi yağı, aspir yağı, tüm yağ enerjinin kaynağıdır ve azaltılmalıdır. Günde alınan toplam miktar 5-10 gramı aşmamalıdır.
 • Karbonhidratlar temel enerji kaynağıdır. Diyet, limon, papaya, acı, elma, portakal, kavun ve diğer meyveler ve yeşil sebzeler bakımından zengin olmalıdır. Elmanın idrarı arttırma eğilimi vardır (sık idrar artılması kan basıncını düşürür). Taze meyveler meyve sularına tercih edilmelidir, böylelikle diyette fazla lif alınmış olur.
 • Tuz 1-2 gramla sınırlandırılmalıdır. Hafif hipertansiyonlu hastalardaki sınırlandırılmaların yanı sıra, fırınlanmış ürünler, kabartma tozlu ürünler sınırlı olarak tüketilmelidir. Konserve sebzeler, meyveler ve onların sularından kaçınılmalıdır. Normal buğday unundan yapılmış ince ekmek tercih edilmelidir. Tuzlu bisküviler, mayonez ve diğer soslar sınırlandırılmalıdır. Ispanak, yeşil hardal bitkisi, beyaz şalgam, havuç, pancar sınırlandırılmalıdır. Mısır gevreği gibi tahıllar ve çabuk pişen yulaf da tuzlu gıdalardır.
 • Sigara içmek veya alkol kullanmak kesinlikle yasaktır.
 • Normal bir yaşamdan stres uzak tutulmalıdır. Kalbi zorlamadan diğer ağırlık gerektiren veya hafif egzersizler sınırlar dahilinde yapılmalıdır.
 • Önlemlerin yanı sıra doktora danıştıktan sonra hafif tedavi başlamalıdır.

Yüksek Hipertansiyon İçin Önlemler

 • Kan basıncı her gün kontrol edilmelidir. Aslında günde iki üç kez rahatsızlığa göre bakılmalıdır.
 • Et, tavuk ve yumurtadaki hayvansal proteinler kesinlikle yasaktır.
 • Enerjinin sadece %5-10’u yağlardan gelir, bu yüzden haşlanmış yağsız sebzeler hazırlanmalıdır ve asıl enerji kaynağı karbonhidratlardır ve lifli gıdalardan oluşan diyetle alınır.
 • Tuz 200-500 mg ile sınırlıdır.
 • Kan basıncını normal seviyede tutmak için ilaçlar alınır.
 • Hipertansiyonun kontrolü çarpıntı oranını, kalp krizi oranını ve kalp durması, böbrek yetmezliği, kalp kası damar tıkanıklığı gibi diğer komplikasyonların oranını düşürür.

Kalp Hastalığı

Kroner kalp hastalığı, genellikle kalp damarlarının pıhtılar yüzünden tıkanmasından ve böylece kan akışının engellenmesi sebebiyle oluşur. Bu yüzden kalp kasları daha az kan miktarı yüzünden daha az oksijen pompalar.

Eğer tıkanıklık daha küçük damarda tamamlanırsa, damar tarafından tedarik edilen kas kısmı ölür. Bu da kalp krizine yol açar. Eğer tıkanıklık daha küçükse, bu geçici göğüs ağrılarına sebep olabilir. Küçülme ve dinlenmede, kalp kaslarının yeterliliği azalır.

Dikkate alınması gereken faktörler

Yüksek kan basıncı, kalp hastalığı için temel risk faktörüdür. Yüksek tansiyon tedavisi pıhtı oluşmasının ve kalp krizinin yüksek riskini tersine çevirir.

Erkekler Kadınlara Oranla Daha Fazla Kalp Krizi Geçirir

Erkekler kadınlardan daha fazla kalp krizi riski altındadır. Erkeklerin ölüm oranları kadınlarınkinden üç kat daha fazladır. Ama menapozdan sonra, bu göz ardı edilebilir. Kadınlar için de erkekler için de 40 yaşından sonra düzenli beslenme ve egzersiz yapma önemlidir.

Kalp Rahatsızlığı Yaş İle Birlikte Artar

Kalp hastalıkları riski, artan tansiyon riski yüzünden ve hareketsiz bir yaşamdan dolayı yaş ile birlikte artar. Her iki risk faktörünü de en aza indirmeye çalışın.

Eğer kalp hastalıkları olan bir aile geçmişine sahipseniz önlemler almalısınız çünkü risk ikiye katlanır.

Kalp krizinin genel belirtileri: göğsün merkezinde, acı, sıkışma, rahatsızlığın uzun sürmesi ve bu acının sol taraftan vücudun yukarısına doğru yayılması. Göğüste, basınç, tıkanıklık veya yanma. Ani şiddetli hazımsızlık, bayılma ve bilinç kaybı da bir krizin belirtileridir. Mide bulantısı, kusma veya soğuk terli cilt, artan ya da düzensiz kalp atışları.

Kolesterol Ve Trigliserit’e Dikkat!

Kandaki artan yağ oranı kalp için tehlikelidir. En yaygın iki yağ kalp krizine sebep olan kolesterol ve trigliserittir. Bu iki yağ kanda özgürce hareket etmez ama lipoprotein oluşturmak için proteinle birleşir. Atletlerde, yüksek yoğunluktaki lipoprotein yükselir ve oturan insanlarda bu değişir.

Araştırma sonuçlarına göre çok şişman insanlar kandaki yağ seviyesinin yükselmesi ile genellikle yüksek tansiyona sahipler. Kilo kaybı ve eşlik eden yağ azalması genelde kolesterol ve trigliserit seviyesini normale döndürür ve kan basıncını devam ettirir.

Sigaradan Uzak Durulmalı

Sigara içenler için kalp hastalığından ölme ihtimali sigara içmeyen kişilerden iki kat daha yüksektir. Sigara yüzünden kalp hastalıkları riski akciğer kanseri riskinden daha fazladır.

Kroner Kalp Rahatsızlıklarında Yapılmaması Gerekenler

İnsanlar kroner kalp hastalıkları belirtilerini keşfettiklerinde, daha çok oturarak zaman geçirmeye başlamaktadırlar. Ama bu yanlıştır. Egzersiz kalp kaslarına giden kan dolaşımını geliştirir böylece daha fazla oksijen sağlar ve kalbin oksijen temini zorlaştığında yararlı olan kalpteki glikojen stokunu arttırır.

Bu, acil bir durumda kişinin devam etmesini kalp kaslarının kasılabilme özelliğini arttırır. Bu kalp hızını ve kan basıncını değiştirir ve böylece kalp kaslarının çalışması, dinlenme sırasında ve egzersiz sırasında önemli ölçüde azalır. Bu, kandaki yağ oranını da normalleştirir. Bu, tüm problemleri çözmede, stres ve gerginlik için uygun bir çıkış yeridir. Ama kalp hastalarında, egzersize başlamadan önce tıbbi açıklık sağlamak gereklidir.

Kalp Krizi Sonrası Sarımsak Yenmeli

Bir kişi kalp krizi geçirir geçirmez, hemen dört parça sarımsak çiğnemelidir. Kriz bittikten sonra sütün içinde iki parça sarımsağı kaynatın. Yalın ayak gezenler büyük oranda yüksek kan basıncını garantiliyor demektir.

Güney Tarafa Dönerek Uyumak Kalp Ve Beyin Açısından Sağlıklıdır

Başınızı Güneye dönerek uyumak kalp ve beyin hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Ayaklarınızı güneye doğru uzatarak uyumayın. Eğer başınızı güneye doğru dönerek uyumanız mümkün değilse, o zaman başınızı doğuya doğru koyun çünkü güneşin gücü vücut üzerinde çok büyük etkiye sahiptir. Görüş açısı gelişir. Huzur ve ses bunu takip eder.

Düşük Kan Basıncı

 • Tansiyon düşüklüğü olanlarda ani kalkışlar sırasında; hafif bir baş ağrısı ve zihin bulanıklığı olabilir. Bunu engellemenin en iyi yolu pozisyon değiştirirken dikkatli olmaktır.
 • Gece 32 tane kuru üzümü 150 gram suya ıslayın. 12 saat sonra, sabah her üzümü tek tek en az 32 kere çiğneyin. Bu, düşük kan basıncını yükseltmeye yardımcı olur. Bunu 32 gün boyunca yapın.
 • Kuru Bektaşi üzümü (frenk üzümü) nü toz haline getirene kadar öğütün ve eşit miktarda şekerle cam bir kapta karıştırın. Bu tozdan 6 gram, her gün sabah için, çarpıntı ve zayıflık gibi kalp problemlerini tedavi eder. Bu tozdan her günlük kullanımı damarları yumuşatır ve damar duvarlarının sertleşmesine izin vermez. Bu kan basıncını düşürür ve kan akışını normale döndürür.

Tansiyonun Düzenlenmesi

 • Yüksek veya düşük tansiyonu düzenlemek için zulfa otu yapraklarından ve saplarından çay yapın.
 • Doğranmış yapraklarını ve saplarını, 30 ml. Kaynar suya soyun ve 10 dakika dinlendirin. Süzün ve balla tatlandırın. Günde iki kez için.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir