Kahvenin Faydaları Nedir?


İnsan vücuduna karşı oldukça fazla yararı olan kahve en çok tüketilen içecekler arasında yer alır. Tarihi çok eskilere dayanan kahvenin günümüzde faydasından çok zararının olduğu tartışılması bir yana bırakıldığında kahvenin kanıtlanmış birçok faydası vardır.

Sinir Sistemi Üzerindeki Faydaları

  1. Kahvenin içeriğinde bulunan kafein maddesinin parkinson hastalığının oluşmasını önemli derecede düşürdüğü kanıtlanmıştır. Düzenli kahve tüketimi yapan parkinson hastalarına sahip kişilerin hareketlerini kontrol altına almayı başarabildikleri görülmüştür.
  2. Kahve sinir sistemimizi harekete geçiren bir içecek olup, kişinin kahveyi tükettiği anda kalp hızı ve kan basıncının arttığı, bu sayede enerji seviyesinde yükselme meydana geldiği belirlenmiştir.

Kansere ve Yağ Yakımına Karşı Etkisi

  1. Bilinen bütün kanserlere karşı koruyucu özelliği vardır.
  2. İtalya’da yapılan bir araştırmada kahve içiminin karaciğer kanserini yüksek oranda azalttığı tespit edilmiştir.
  3. Kahve kilo vermeye yardımcı olur. Kahve tüketimi yağ yakımını hızlandırdığı için kilo vermenizi kolaylaştırır.

Kahvenin Cilde Faydaları

Kahve maskesi ülkemizde de çok sık kullanılan doğal maskeler arasında yer almaktadır. Bu maskenin cilde faydası çok fazla olup kahveyi maske ya da peeling şeklinde kullanılması tercih edilmektedir. Kahve maskesinin temelini kahvenin telvesi oluşturmaktadır. Kahvenin telvesini yalnız başına veya içerisine bal da ilave ederek maske olarak kullanabilirsiniz. Kahve içtikten sonra telvesini cildinize sürdüğünüzde cildin altındaki damarlarınızın daraltıp şişkinlik sorunlarının giderilmesine yardımcı olması sebebiyle günümüz kadınlarının çok sık tercih ettiği bir doğal bakım maskesidir.

Kahve telvesinin gözaltına uygulanmasında herhangi bir sakınca olmamakla birlikte yorgunluk veya uzun süreli uykusuzluktan dolayı kişilerin gözaltlarında oluşan hafif şişliklere kahve maskesi uygulanabilmektedir. Kahve telvesi ile peeling uygulaması da yapılabilmektedir. Bu sayede kahve ile yapılan peeling cildinizin daha pürüzsüz, daha yumuşak ve daha düzgün görünmesine yardımcı olacaktır.

Kahvenin Nadir Bilinen Faydaları

  1. Erken ölüm riskini azaltmaya yardımcı olur,
  2. Kahve en iyi antioksidan kaynağı olup gün içinde kahve tüketimine göre o kadar da antioksidan sağlamaktadır.
  3. Kahve tüketiminin anne sütünü artırıcı özelliği mevcuttur.
  4. Kolesterol seviyesi yüksek olan kişiler günlük kahve tüketimi sayesinde rahatsızlıklarının önüne rahatlıkla geçebilmekte ve tedavilerinde önemli bir adım kat edebilmektedirler.

Sorular ve Yorumlar