Beslenme Bitkisel Hastalıklar

Kabızlık Nasıl Geçer? Doğal Ve Bitkisel Çözümler

Kabızlık Nasıl Geçer? Doğal Ve Bitkisel Çözümler

Baskı ile doğal ihtiyacı yerine getirememe özellikle kadınlarda kabızlığın yaygın sebeplerinden biridir. Düzensiz diyet ve sıvılar da kabızlığa sebep olur. Çok fazla yağ içeren krema, pasta, puding; koyun eti, tavuk, peynir gibi proteinli yiyecekler; kızarmış yiyecekler ve bağırsak düzenini bozan gaz oluşturan yiyeceklerden kaçının.

Kabızlıktan Kaynaklı Olabilecek Sorunlara Bitkisel Çözümler;

Diyette çiğ yiyeceklerin yeşil sebzeler, salatalar, taze meyveleroranını arttırın. Bunlar soya fasulyesi ve elma, incir, üzüm, limon, portakal gibi meyveler; bazı tahıllarda oldukça liflidir, arpa, mısır, buğday unu, pirinç, rafine olmuş buğday unu gibi. Kişniş tohumu , kimyon tohumu, kuru biber ve hintsafranı da life sahiptir.

Havuç, kuru börülce, tavuk budu gibi şeyler kapsayan yüksek karbonhidrat lifli diyetler de kabızlığı önlemede yardımcı olur.

Aşırı çay, kahve , sigara ve tütün çiğneme de kabızlığa sebep olur. Kafein uykusuzluğa sebep olan etkileri ortaya çıkarıyor ve böylece hazmı etkiler. Yatak çayı kabızlıktan ağrı çeken insanlar için en tehlikeli olanıdır, çünkü bu şekilde mide ve bağırsaklar boş olur. Kahve ve çay bağırsakları aşındırır.

Yüksek ölçüde baharatlı yiyecekler sindirim sistemini engeller.

İnce buğday ekmeğinden iki dilim alın ve kabuğundaki lifleri açarak kızartın, bu normal sindirim sağlar.

Yiyecekleri iyi çiğneyin, böylece salyayla bunlar iyice karışır. Bu sindirimi ve bağırsaklardaki yiyecek sürecini daha çok kolaylaştırır. Yemek yerken, televizyon izlemek gibi diğer aktiviteleri yapmaktan kaçının. Günümüzün hızlı dünyasında, yiyecekler hızlı bir şekilde alınmaktadır. Bu da, bir kaç mide rahatsızlığına sebep olarak bağırsaklarda yüklenmeye sebep olmaktadır. Günlük işler huzurlu bir yemeğe yeterince vakit ayırabilecek şekilde planlanmalıdır.

Uygun sindirim için yemekten en az 1 saat sonra su içilmedir.

Oturarak çalışan insanlar genellikle kabızlıktan şikayet eder. Günde 4-5 km yürümek gereklidir, özellikle yemeğin sindirimine yardımcı olmasından dolayı yemekten sonra.

Uykusuzluk, yemek sindiriminin düzenini etkilediğinden, kabızlığın diğer bir sebebidir. Dinlenmemiş bir vücut sindirim süresince normal çalışmaz.

Eğer kabızlık, ağır yemeklerden kaynaklanıyorsa, limon su ve sıvı alın. Aç hissedene kadar bir şey yemeyin.

Çemen otu tohumu, domates, havuç, soğan, papaya, nane , acı , portakal, limon suyu, süt, incir, sütte ıslanmış kuru üzüm, ıspanak ve çemen otu gibi yeşil sebze alın. Patates, karnabahar, sarı kabak yararlı değildir. Ama lahana , acı su kabağı, havuç, yeşil papaya, beyaz bal kabağı, tavuk budu, dolmalık biber, pancar ve brokoli çok yararlıdır.

Günde iki kere içilen lahana suyu, lifli yapısından dolayı kabızlığa tedavi eder. Pişirme, mide rahatsızlıklarını onaran bazı bileşenlerine zarar verir, bu nedenle taze suyu tavsiye edilir.

Çocuklara verilen 1-2 çay kaşığı taze üzüm suyu onların midesini temizler ve kabızlığı engeller. Üzüm lif ve tuz içerir ki bunlar mideyi harekete geçirir.

10-12 tane çekirdeksiz kuru üzümü sütte ıslayın ve sütü kaynatın. Şimdi üzümleri çiğneyin ve sütü için. Bu işlem gece yapıldığında daha yararlıdır.

Mango(her mevsim yeşil bir ağaç) kabızlık için doğal bir ilaçtır. Mango üzerine içilen süt, bağırsakta ve midede salya zarı oluşturmaktadır ve mideyi temizlemektedir.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.