İlaçlar

Isotrexin Jel Kullanımı ve Fiyatı

Isotrexin Jel Kullanımı ve Fiyatı

Isotrexin 30 g’lık alüminyum tüpte, jel şeklinde, etkin madde olarak isotretinoin ve eritromisin içeren ve akneye (sivilce) karşı kullanılan bir ilaçtır.

Isotrexin hafıf-orta şiddetli aknenin haricen tedavisinde kullanılır ve hem iltihaplı, hem de iltihapsız bozuklukların tedavisinde etkilidir.

Isotrexin Jel’in Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Isotrexin’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Isotrexin’i kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz:

 • Boğazın, yüzün, dudakların veya ağzın aniden şişmesi sonucu nefes almada ya da yutmada zorluk, ellerin, ayakların ve ayak bileğinin aniden şişmesi ya da kaşıntılı isilik gibi alerjik reaksiyonlar
 • Uygulama yerinde kızarıklık, soyulma, ciltte ağrı, uygulama yerinde kaşıntı, ciltte tahriş, cilt hassasiyeti, ciltte yanma hissi, uygulama yerinde batma hissi, ciltte kuruluk
 • Işığa duyarlılık, ciltte renk koyulaşması ve ciltte renk açılması
 • Uygulama yerinde kıl köklerinin iltihabı
 • Şiddetli ya da uzun süren ishal

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılmıştır:

Çok Yaygın Görülen Yan Etkiler

 • Ciltte ağrı
 • İsilik
 • Cilt iritasyonu
 • Uygulama bölgesinde dermatit, egzama ve cilt kuruluğu gibi reaksiyonlar
 • Ciltte kızarıklık
 • Ciltte soyulma ya da pullanma
 • Ciltte yanma hissi
 • Kaşıntılı cilt

Seyrek görülen yan etkiler

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Kaşıntı, kurdeşen
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Güneş ışığına karşı artmış hassasiyet
 • Cilt renginde solma
 • Cilt renginde koyulaşma
 • Yüzde şişlik
 • Uygulama bölgesindeki kıl köklerinde iltihap

Isotrexin Nasıl Kullanılır?

Isotrexin’in nasıl kullanılacağı hakkında doktorunuzun talimatlarını takip ediniz.

Jeli günde bir veya iki kez etkilenmiş bölgeye sürünüz. Bazı durumlarda tam bir etki görebilmeniz için Isotrexin’i 6-8 hafta kullanmanız gerekebilir.

Uygulama Yolu ve Metodu

Cildinizi temizledikten sonra Isotrexin’i tedavi edilecek bölgeye ince bir tabaka olacak şekilde yaygın bir biçimde sürünüz. Jeli sürdükten sonra ellerinizi yıkayınız.

Cildinizde tahriş görülürse nemlendirici kullanabilirsiniz.

Yaşlılarda Isotrexin kullanımı

Bu yaş grubunda akne vulgaris görülmediğinden yaşlılarda Isotrexin kullanımı için özel tavsiyeler bulunmamaktadır.

Özel Kullanım Durumları

Veri bulunmamaktadır.

Eğer Isotrexin’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşun.

Isotrexin 2 Doz Alınır mı?

Isotrexin’in aşırı uygulanması tedaviden daha iyi sonuç alınmasını sağlamaz ve ciltte kızarıklık, soyulma, kaşıntı gibi belirgin tahrişe sebep olabilir. Böyle bir durumunda ilacın kullanımını azaltabilir ya da ilacın kullanımına birkaç gün ara verebilirsiniz.

Isotrexin’in kazara yutulması durumunda eğer yutulan miktar cilde sürülen miktardan daha az ise herhangi bir zarar beklenmemektedir. Ağızınızı bol su ile çalkalamahsınız. Eğer fazla miktarda jeli yutmuşsanız doktorunuza danışınız. Bu durum kusma ve ishale sebebiyet verebilir.

Isotrexin’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Isotrexin Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Isotrexin İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler

Doktorunuza danışmadan ilacınızı kullanmayı bırakmayınız.

Doktorunuzun tavsiyesi olmadan Isotrexin’i 12 haftadan uzun süre kullanmayınız.

Isotrexin Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

İsotretinoin, eritromisin veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aleıjik iseniz

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız

Emziriyorsanız

Akut egzama, rozasea adı verilen deri hastalığınız veya ağız çevrenizde cilt iltihabı varsa

Isotrexin Hangi Durumlarda Dikkatli Kullanılmalıdır?

Ense gibi hassas cilt bölgelerine uygulayacaksanız.

Herhangi bir yardımcı maddeye karşı bilinen bir duyarlılığınız veya alerjiniz varsa

Güneş ışığı ya da güneş lambalanna manız kalacaksanız. Isotrexin güneş ışığına duyarlılıkta artışa sebep olabilir, bu nedenle güneş ışığı ya da güneş lambalarına maruziyet önlenmeli veya en aza indirilmelidir.

Güneş yanığı durumunda doktorunuza danışınız. Doktorunuz tarafından tedavinizi geçici olarak durdurulacaktır.

Güneş ışığına maruziyet engellenemiyorsa, yeterli koruma sağlayan güneş koruyucu ürünler ve tedavi edilen bölgeler için koruyucu giysiler kullanınız.

Harici kullanılan başka bir ilaç kullanıyorsanız.

Isotrexin’i ağız, göz, mukoz membranlar ve hasarlı veya egzamalı cilt ile temas ettirmeyiniz. Kazara temas durumunda, bu bölge su ile iyice yıkanmalıdır. İlacın cilt kıvrımlarında birikmemesine dikkat edilmelidir.

Tedavi sırasında kötü yanıt veya durumunuzda kötüleşme, uzun süreli veya önemli ishal görülürse veya karın krampları yaşarsanız Isotrexin ile tedaviyi bırakarak doktorunuza danışınız.

Isotrexin bağırsak iltihabı (bölgesel enterit, ülseratif kolit, antibiyotikle ilişkili kolit) olan ve daha önce geçirmiş olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

Isotrexin bölgesel deri reaksiyonlarına ya da gözlerde ve ağız içi veya cinsel organlar gibi dışarıya açılan vücut kanallarını döşeyen dokuda tahrişe sebebiyet verebilir.

Isotrexin’e eşlik eden topikal tedavi var ise dikkatli olunmalıdır. Tahriş veya egzama gibi deri reaksiyonları görüldüğü takdirde uygulama sıklığı azaltılması veya tedavi geçici olarak kesilmeli, cilt durumu düzelince tedaviye yeniden başlanmalıdır. Tahriş devam ederse tedavi sonlandırılmalıdır.

Cildinize kimyasal soyma, dermabrazyon veya lazerle cilt yenileme gibi işlemler yaptıracaksanız Isotrexin’i uygulamadan önce cildinizin iyileşmesini bekleyiniz.

Isotrexin’in yanıcı yapısından ötürü uygulama sırasında veya kullanımdan hemen sonra sigara içmeyiniz veya açık aleve yaklaşmayınız.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.

Hamilelikde Isotrexin Kullanımı

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer hamileyseniz Isotrexin kullanmayınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Isotrexin’in İçeriğinde Bulunan Yardımcı Maddeler Hakkında Bilgiler

Isotrexin butillenmiş hidroksitoluen içerdiğinden bölgesel deri reaksiyonlarına (örneğin, kontak dermatite) ya da gözlerde ve mukoz membranlarda (ağız içi veya cinsel organlar gibi dışarıya açılan vücut kanallarını döşeyen dokuda) irritasyona (tahrişe) sebebiyet verebilir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Isotrexin Kullanımı

Eşzamanlı topikal antibiyotikler, ilaçlı ya da güçlü kurutma etkisi olan yıpratıcı sabun ya da temizleyiciler, yüksek konsantrasyonda alkol ve/veya sıkılaştırıcı içeren maddeler dikkatli kullanılmalıdır; aşırı tahrişe yol açabilir. Soyucu bir madde (örneğin benzoil peroksid) içeren preparatlar kullanılırken özel dikkat gereklidir. Beraber kullanım gerektiği takdirde ürünleri günün farklı zamanlarında (örn. biri sabah, diğeri akşam) kullanınız.

Isotrexin diğer jel, krem veya merhemlerle karıştırılmamalıdır. Bunlar Isotrexin’in işleyişini engelleyebilirler. Ayrıca haricen uygulanan başka akne ilaçlan kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Bir antibiyotik grubu olan makrolidlerle ya da klindamisin ile birlikte kullanmayınız.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.