Isırgan Otu’nun Özellikleri ve Saymakla Bitmeyen Faydaları
Isırgan Otu Nedir ? Isırgan Otunun Sağlığa Yararları

Isırgan otu orta çağlardan günümüze kadar uzanan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. İyileştirici ve önleyici özelliği ile “hastalıkların tedavisi” yöntemlerinde alternatif tıbbın sıklıkla kullanmakta olduğu doğal ilaç özelliği taşımaktadır. Eski kabinelerin soğuk hava şartlarından korunmak için sıklıkla kullanmakta olduğu ısırgan otu “ısı dengeleyici” özelliği sayesinde vücut ısısını dengede tutmaktadır.

Isırgan otunun bu mucizevi etkisi ve hastalıklarda iyileştirici özelliğinin gizemi içerisinde barındırmakta olduğu “A vitamini, B vitamin, C vitamini, K vitamini ve kalsiyum, demir, karoten, silika, krom, potasyum, magnezyum, krom ve çinko ” mineralleri olarak bilinmektedir. Günümüzde modern tıbbından desteklemekte olduğu mucizevi otun saymakla bitmeyen faylarından yararlanarak bağışıklık sisteminizin denge kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Isırgan Otunun Faydaları

Hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olan doğal yöntemler arasında mucizevi etkiye sahip ısırgan otu ile vücut fonksiyonlarını “dengeleyici ve koruyu” etkisi ile bağışıklık sistemini güçlü tutmaktadır. Zengin vitamin ve mineral deposu olan ısırgan otunun insan sağlığına faydaları arasında “saç sağlığı, cilt sağlığı, kan dengesi, kemik yapısı, böbrek fonksiyonları” etkilerinin oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Amansız hastalıklara dahi umut olan mucizevi ot ısırgan otu “kanser, enfeksiyon, böbrek yetmezliği, soğuk algınlığı, anemi, mantar ve kemik hastalıkları ” riskini azaltmaktadır.

Böbrek sağlığı açısından oldukça önemli olan ısırgan otu böbrek hastalıklarının oluşumuna karşı “iyileştirici ve önleyici” özelliğe sahiptir. Özellikle böbrek hastalıklarına bağlı olarak görülen böbrek yetmezliği, böbrek taşı ve böbrek kanseri oluşumlarını engellemekte olan yapıya sahip mucizevi ilaç etkisi göstermektedir. Isırgan otu düzenli kullanımlarda böbreklerde meydana gelen kum ve taş oluşumlarında “taş dökücü” özelliğe sahiptir.

Mevsimsel hastalıkların kısa süre içerisinde vücuttan atılmasına yardımcı olan ısırgan otu bal ve limon ile karıştırıldığında mucizevi bir etki yaratmaktadır. Özellikle soğuk algınlığı, bronşit, nezle, grip enfeksiyonlarına karşı “mikrop kırıcı” özelliğe sahip olan ısırgan otu bakteri ve virüs oluşumlarını kısa sürede yok etmektedir. Kış çaylarının da vazgeçilmez bitkisi olarak raflarda yerini almaktadır.

Kan sağlığı açısından oldukça önemli elementleri içerisinde barındıran ısırgan otu yüksek oranda “silika, krom, potasyum, magnezyum, krom ve çinko” içermektedir. Kan hastalıklarının oluşumunu kısa süre içerisinde durdurma özelliğine sahip olan mucizevi bitki “kan dengeleyici” özelliği sayesinde kırmızı kan ve beyaz kan dengesini korumaktadır. Aynı zamanda anemi oluşumlarınında önüne geçmektedir.

Enfeksiyon oluşumları riskini azalmakta olan ısırgan otu “bağışıklık güçlendirici” özelliği sayesinde iltihap oluşumlarını yok etmektedir. Mineral ve vitamin açısından zengin yapısı sayesinde idrar yolları enfeksiyonları ve solunum yolları enfeksiyonlarında iyileştirici özelliğe sahiptir. Isırgan otu bu özellikleri ile “idrar söktürcü” ve “balgam attırıcı” etkisi oldukça yüksektir. Düzenli tüketimlerde enfeksiyon oluşumlarına akrşı direnç göstermektedir.

Saç sağlığı açısından oldukça önemli minerallere sayip ısırgan otu içeriğinde bulunan “kalsiyum, demir, karoten, C vitamini” sayesinde saç hastalıklarının önüne geçmektedir. Saç diplerinde medyana gelen kepek oluşumlarını kısa süre içerisinde yok etmekte olan ısırgan otu saçın yapısını güçlendirerek “kellik önleyici” etkiye sahiptir. Düzenli kullanımlarda kadın ve erkek bireylerde saçın doğal yapısına kavuşmasına yardımcı olarak “parlak ve güçlü” saç oluşumlarına olanak sağlamaktadır. Özellikle kadınlarda boyatmaya bağlı olarak yıpranan ve kırılan saçlarda iyileştirici özelliğe sahiptir.

Sindirim sistemi problemlerinde iyileştirici özelliğe sahip olan ısırgan otu bakteri ve mikropların sindirim sisteminde hızlıca atılmasına olanak sağlamaktadır. Isırgan otu tam anlamıyla “sistem düzenleyici” özelliğe sahiptir. Enfeksiyon oluşumlarını durduran ve sindirimin insan vücudunda sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olan ısırgan otu sindirim parazitlerini de yok etmektedir. Çay olarak tüketilmesi durumunda hazımsızlık ve şişkinliği dindirerek kabızlık problemlerini ortadan kaldırmaktadır.

Cilt sağlığı açısından oldukça önemli olan ısırgan otu yüksek oranda C vitamini ve fosfat elementleri ile cilt hastalıklarının önüne geçmektedir. Özellikle sivilce, akne ve enfeksiyon riski taşımakta olan yaralarda “iyileştirici ve onarıcı” etkiye sahiptir. Cilt yüzeyine düzenli olarak kullanımlarda “parlak ve nemli” bir görünüm kazandırmaktadır.

Deri hastalıkları oluşumlarını engelleme özelliğine sahip olan ısırgan otu zührevi hastalıkları da kısa sürede yok etmektedir. Derinin yapısına yüksek mineral ve vitamin içeriği sayesinde “hücre yenileyici” etki yaratmakta olan ısırgan otu sedef hastalı, deri pullanması ve deri dökülmelerinde inanılmaz sonuçlar ile şaşırtmaktadır. Düzenli kullanımlarda deri yapısını koruyarak ölü tabakanın yerini sağlıklı hücre yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Kemik sağlığı açısından oldukça zengin mineral ve vitaminleri ile yüksek oranda “kalsiyum, magnezyum, C vitamini, K vitamini” içeriği sayesinde ısırgan otu kemik hastalıklarının önüne geçmektedir. En büyük özelliği ise “kemik güçlendirici” etkisi ile sağlıklı kemik yapısı oluşumlarına destek olmaktadır. Aynı zamanda enfeksiyon ve yaşlılığa bağlı kemik erimesi sorunlarında da durdurucu özelliğe sahiptir.

Adet dönemi sancıları ile yakından ilgilenen ısırgan otu yapısı gereğince “ağrı kesici” özelliğe sahiptir. Doğal yöntemler ile kadınların şiddetli geçen regli dönemlerinde “hafifletici ve dindirici”  etkiye sahip ısırgan otu adet kanamalarından birkaç gün önceye kadar çay olarak tüketilmesi durumunda oldukça etkili sonuçlar göstermektedir. Aynı zamanda düzensiz regli problemleri ile başa çıkamayan kadınlarda kısa süre içerisinde “adet düzenleyici” etkisini göstermektedir.

Isırgan Otunun Diğer Faydaları

Hastalıklara şifa kaynağı olan anason bitkisinin yüksek miktarda C vitamini, K vitamini ve kalsiyum, demir, karoten elementleri  ile vücudun dengesini korumaktadır. Isırgan otu bitkisinin faydaları arasında solunum hastalıkları, cilt bozuklukları, deri sağlığı, kanser engelleyici ve mevsimsel hastalıklara karşı oldukça iyi gelmektedir. Isırgan otu bitkisi aynı zamanda “güçlendirici” özelliği ile vücut sağlığında önemli rol oynamaktadır.

 • Solunum yollarına olan etkisi ile beraberin mevsimsel hastalıklara bağlı oalrak gelişen boğaz gıcıkları, kaşınmaları ve öksürüklere karşı dindirici özelliğe sahiptir. Isırgan otu doğal “öksürük kesici” özelliğe sahiptir.
 • Demir eksikliği bulunan bireylerde vücut yeterliliğinde demir takviyesinin yapılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ağız içerisinde meydana gelen bakteri ve mikropları kısa süre içerisinde yok ederek ağız sağlığı korumaya tam destek vermektedir.
 • Lohusalık dönemi yaşamakta olan kadınlarda oluşan yan etkilere karşı dindirici özelliğe sahiptir.
 • Kasıklarda meydana gelen kramp ve ağrı oluşumlarını kısa süre içerisinde iyileştirici özelliğe sahiptir.

Isırgan Otunun Zararları

Hastalıklara deva niteliğine sahip olan ısırgan otu saymakla bitmeyen faydaları arasında az da olsa fazla kullanımlarda ve hastalıklara karşı yan etkiler oluşturabilmektedir. Yeterli dozda ve uygun ayarda kullanılmaması durumunda vücut içerisinde yan etkilerin önüne geçseniz dahi bazı hastalıklara sahip bireylerin kullanımında problem yaratabilmektedir.

 • Alerjik hastalıklara sahip bireylerin ilaç kullanımlarında tedaviyi tetikleyici etkiler yaratabilmektedir.
 • Deri ile temasında kızarıklık, kaşıntı ve tahriş durumlarına neden olabilmektedir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde ki kadınların ısırgan otu kullanımları açısında tavsiye edilmemektedir.
 • Mide hastalıklarına bağlı cerrahi operasyon geçirmiş bireylerin kullanımı açısından büyük risk oluşturabilmektedir.
 • Kan hastalıklarından dolayı tedavi görmekte olan bireylerin doktor kontrolünde tüketmeleri ön görülmektedir.
 • Anemi hastalarının ısırgan otu kullanımı önerilmemektedir. Kan hastalıkları için risk faktörü oluşturabilmektedir.

Tavsiyeler

Isırgan otu içeriği bakımından oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Buna bağlı olarak kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle zararları kısmında belirtmekte olduğumuz durumları göz önünde bulundurarak doktor kontrolünde tüketmenizi tavsiye etmekteyiz. Ayrıca ısırgan otu ciltte temas etmesi durumunda tahrişe enden olabileceği gibi tüketimini sıcak olarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Hastalık türüne göre bir çok farklı karışım içerisine dahil edebileceğiniz ısırgan otunu farklı etkileri ile insan vücuduna fayda sağlamaktadır. Isırgan otunun en bilinen karşımı olan bal ve limon karışımı ile vücutta bomba etkisiyaratmaktadır.

Malzemeler

 • 1 litre su
 • 1 çubuk tarçın
 • 2 yemek kaşığı bal
 • Yarım limon
 • Bir avuç ısırgan otu (göz kararı)

Yapılışı

 1. Demlik içerine 1 litre su ilavenizi yaparak kaynama bırakınız.
 2. Kaynama noktasına ulaşmış olan suyunuzun altını kısarak çubuk tarçın eklentisini yapınız.
 3. Pişmekte olan suyunuzun içerisine ısırgan otu ilavesini gerçekleştireniz.
 4. Demlenme süresi olarak 4 dakikanın yeterli olacağı çayınıza bal ve limon eklentilerini yaparak afiyetle tüketebilirsiniz.
 5. Özellikle balgam sökücü ve idrar attırıcı özelliğinden yararlanmak istiyorsanız sıcak olarak tüketmeniz önemlidir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir