Işın Tedavisinin Yan Etkileri
Işın tedavisi bir çeşit radyoterapi olup genellikle kanser hastası olan, onkoloji dalının hastalarında tedavi olarak kullanılmaktadır. Işın tedavisi yani bir çeşit radyoterapidir. İyonlaştırıcı olan ışınlar kullanarak kanser hastalığı için bir çeşit tedavi yöntemidir. Işın tedavisinde hedef tümörlü olan dokunun yok edilmesini amaçlar.
Bu sırada da normal dokuların korunması da hasta olan kişi için çok önemli haldedir. Işın tedavisiyle ilgili bilim dalına ise Radyasyon Onkolojisi deniyor. İyonlaştırıcı olan ışınların biyolojik olarak etkilerini de Radyobiyoloji bilim dalı incelemesini yapar.

Onkoloji Dalının Kanser Hastalarında Kullanılan Işın Tedavisinin Yan Etkileri Sırasıyla;

  • Radyoterapi veya ışın tedavisinin hasta kişiye verdiği radyasyon ışınlarından dolayı hasta kişinin kanındaki alyuvarlara etki ederek hastanın kendisini yorgun, halsiz, güçsüz ve iştahsız hissetmesine sebep olur.
  • Işın tedavisi sırasında kanda bulunan akyuvarlardaki belirgin veya kan tahlili ile gözle görülür oranda düşüş sebebinden enfeksiyonlara karşı hastayı daha da korumasız hale getirir.
  • Tedavi boyunca nadir olarak da olsa görülebilen trombsitlerin azalması ile birlikte vücudun farklı ve çeşitli yerlerinde gözle görülür küçük kanamalar, cildin herhangi bir yerinde görülen noktacıklar ya da çürüme tarzında görünümler olabiliyor.
  • Işın tedavisinin uygulandığı bölgeye göre ciltte kararma veya yanmalar olabiliyor.
  • Kimi bazı durumlarda alınan ışın tedavisinin yerine göre dişlerde çürümeler de gerçekleşebilir.
  • Ağız içinde yara oluşumlarına sebep olabilir. Bu yaralar aft şeklinde, uçuğa benzer beyazımsı yaralar olabiliyor. Bu yaralar su toplamasına benzer küçük su keseciklerine benzer yaralar ortaya çıkabiliyor.
  • Tedavi boyunca zaman zaman ishal, kusma gibi etkiler yaratabiliyor. Kusma olmasa da mide bulantısı buna eşlik edebilir.
  • Sadece radyoterapi veya ışın tedavisinin uygulandığı yere ait olan tüy veya saç dökülmeleri olabilir. Bu saç veya tüy dökülmeleri ışın tedavisinin uygulandığı bölgeye göre değişir.
  • Radyoterapi veya ışın tedavisi sırasında yutkunma zorluğu olabilir. Bu yutkunma zorluğu tedavi sırasında hasta olan kişi veya bireyin gıda tüketiminde katı gıda tüketiminden kaynaklanabiliyor.
  • Bu tedavi sırasında kişi veya bireyin göğüs kafesinde daralma hissi oluşturabilir. Bu daralma hissi kişiden kişiye veya hastadan hastaya da değişim gösterebiliyor.

Işın Tedavisinin Yan Etkileri ve Sonrası

Işın tedavisi yani radyoterapinin yan etkilerinden hasta olan kişi veya birey çok fazla etkilenmemek için mutlaka olarak doktoru ile yan etkilerini detaylıca konuşulması gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de tedavi sırasında kullanılan makine ve hasta birey veya kişiye verilen ışınların oranı da yan etkileri etkileyebiliyor.
Hasta kişi ayrıca tedavisi boyunca bir diyetisyenden de yardım alması gerekebilir. Bu diyetisyenle olan görüşme kilo iniş ve çıkışlarıyla ilgili olarak tedavi boyunca veya tedavi sonrasında da çok fazla kilon alımını önlemektedir. Unutulmamalı ki bu yan etkiler ışın tedavisinin sona ermesinden belli bir süre sonra ortadan kaybolmaya başlayacaktır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir