Ihlamur’un Bütün Faydaları ve Özellikleri
Ihlamur günümüzde kış aylarında tüketilen soğuk algınlığına iyi gelen bir çay türüdür.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllardır bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan ıhlamur, kokusu ve damakta bırakmakta olduğu muazzam lezzeti ile vazgeçilmez doğal çaylar arasında yer almaktadır. Ihlamurun bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmekte olup, kış mevsiminin vazgeçilmez bitkilerinden bir tanesidir.

Ihlamur içerisinde barındırmakta olduğu  uçucu yağlar, şeker, tanen, ossidaaz, saponin, reçine, glusid, flavon, müsilaj, organik asitler, farnesol, manganez mineralleri ile beraberinde bolca C ve P vitaminleri bulundurmaktadır.

Ihlamur, kuşburnu ve limon karışımının faydaları için ?Kuşburnu, Ihlamur ve Limon Karışımı (?incele)

Soğuk algınlığına ve diğer hastalıklara iyi gelebilecek bal limon tarçın karışımı etkisinde olan diğer en iyi bitkisel karışımlar için makalelerimize aşağıdan göz atabilirsiniz.⬇️

?Siyah Turp ve Bal Karışımı (?incele)

?Bal Limon Tarçın Karışımı (?incele)

? Kuru İncir ve Süt Karışımı (?incele)

?Bal Zerdeçal ve Zencefil Karışımı (?incele)

?Karabiber ve Bal Karışımı (?incele)

?Zencefilin Sağlığa Faydaları(?incele)

Mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan ıhlamur bitkisini aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Soğuk Algınlığa Karşı Ihlamur

Kış mevsiminde sıklıkla rastlanmakta olan soğuk algınlığı rahatsızlıklarında genç ve yetişkin bireyler için oldukça etkili sonuçlar göstermekte olan ıhlamur, mikrop ve virüs oluşumlarını engelleyerek vücut sistemini dengede tutmaktadır.

Mevsimsel rahatsızlıklara bağlı gelişen soğuk algınlığa karşı ıhlamur, bal ve limon karışımı ile hastalıklardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Solunum Yollarına İyi Gelir

Boğaz enfeksiyonlarına karşı birebir olan ıhlamur doğal antibiyotik etkisi göstermektedir. Boğazda meydana gelen iltihap, gıcık ve öksürüklerde mikrop ve bakteri oluşumunu engelleyerek solunum yollarının rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Ihlamur çay olarak tüketilmesi ile doğal öksürük kesici özelliği taşıdığı bilinmektedir. Annelerin kış aylarında sıklıkla kullanmakta olduğu ıhlamur, bal ve limon ile karıştırılması durumunda balgam sökücü etki göstermektedir.

Aynı zamanda solunum yollarına bağlı astım ve bronşit hastalıklarında da oldukça etkilidir.

Cildi Güzelleştirir

Ciltte meydana gelen akne, sivilce ve enfeksiyonlara karşı oldukça etkili olan ıhlamurun leke oluşumlarına karşı beyazlatıcı bir etki gösterdiği bilinmektedir.

Ihlamurun kaynatılması ile elde edilen ıhlamur çayının soğutularak cilde uygulanması halinde, cildin nemlenerek parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır. Cildinize nüfus eden ıhlamur içerisine barındırmakta olduğu zengin mineral ve vitaminler ile akne oluşumlarını iyileştirerek sivilceleri yok eder.

Sindirim Sitemini Düzenler

Ihlamur düzenli kullanımlarda hazımsızlık, kabız ve gaz oluşumlarına karşı sindirim sistemini düzenleyerek mide asidini dengede tutmaktadır

Özellikler besin tüketimleri ile beraberinde meydana gelen hazımsızlıklara karşı oldukça etkili olan ıhlamur, yemek sonrası çay olarak tüketildiğinde hazımsızlığı ve midede meydana gelen gazı yok eder.

Kan Dolaşımını Hızlandırır

Ihlamurun içerisinde bulunan P ve C vitaminleri ile  beraberinde şeker, tanen,fernasol mineralleri sayesinde kan dolaşımını hızlandırarak kan basıncını dengede tutmaktadır.

Damar yollarında oluşan enfeksiyonel rahatsızlıklar ve mikroplara karşı kırıcı etki sağlamakta olan ıhlamur, soğuk kış aylarında üşümeyi azaltarak ısınmanıza yardımcı olmaktadır.

Kan dolaşımının hızlanması ile beraberinde metabolizmayı güçlendirerek vücut direncini dengede tutmaktadır.

Göz Sağlığını Korur

Gözlerde meydana gelen enfeksiyon oluşumlarına bağlı çapak ve mikroplara karşı oldukça etkili sonuçlar göstermekte olan ıhlamur, düzenli göz terapilerinde bakteri oluşumunu yok etmektedir. Gece yatmadan önce kaynatılmış ıhlamur çayınızı pamuk ile gözlerinize masaj yapmanız gözünüzün rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Sabah uyandığında çapak problemi yaşayan bireyler için oldukça güzel sonuçlar göstermektedir. Aynı zamanda ıhlamur terapisi göz altında meydana gelen morluklara karşı parlak ve beyazlatıcı etki sağlamaktadır.

Saça İyi Gelir

Ihlamurun bir çok rahatsızlıkta iyi geldiği bilinmesi ile beraberinde saç derisinde meydana gelen bakteri oluşumlarının da önüne geçmektedir. Saç derisini yenileyerek güçlü ve parlak saçların oluşumuna yardımcı olmakta olan ıhlamur ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saçlarda doğal bir yumuşatıcı etkisi yaratmakta olan ıhlamur ile saç dökülmelerini yavaşlatarak sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.

Sinir Sistemlerini Rahatlatır

Vücutta doğal detox etkisi yaratmakta olan ıhlamur çayı sinir, stres ve gerginliğe karşı oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Psikolojik rahatsızlıklara karşı düzenli kullanımlarda doğal sakinleştirici etkisi göstermekte olan ıhlamur ile günün yorgunluğunu vücudunuzdan kolayca atabilirsiniz. Yatmadan önce kullanmanız durumunda rahat ve sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Ihlamurun Diğer Faydaları

Ihlamurun içerisinde barındırmakta olduğu uçucu yağlar, şeker, tanen, ossidaaz, saponin, reçine, glusid, flavon, müsilaj, organik asitler, farnesol, manganez mineralleri ile beraberinde bolca C ve P vitaminler sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Soğuk algınlığa bağlı grip, nezle, bronşit ve öksürük başta olmak üzere bir çok rahatsızlıkta etkili çözümler göstermekte olan ıhlamurun diğer faydaları aşağıdaki gibidir.

 1. Kalbe iyi gelir.
 2. Hipertansiyona iyi gelir.
 3. Terlemeyi hızlandırarak mikropların vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
 4. Doğal ateş düşürücü özelliğe sahiptir.
 5. Çarpıntı ve titremeyi engeller.
 6. Safra kesesine bağlı rahatsızlıklara iyi gelir.
 7. Migren ve baş ağrılarını hafifletir.
 8. Uykusuzluğa iyi gelir.
 9. Kadınlarda doğal göğüs yumuşatıcısı olarak kullanılır.
 10. Böbrekte meydana gelen taş ve kum oluşumlarını engeller.
 11. Mide ülserine iyi gelir.
 12. Bağırsaklarda meydana gelen kurt ve bakteri oluşumunu engelleyerek vücuttan atılmasına yardımcı olur.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir