En Sağlıklı Şekilde Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir ?
Ihlamur Nedir ? Ihlamur Çayının Hazırlanışı

Ihlamur doğanın mucizevi armağanı olarak yüzyıllardır sayısız hastalığa derman olması ile bilinmektedir. Günümüzde alternatif tıbbın yanı sıra modern tıbbında tüketimini ısrarla savunduğu ısırgan otu “şifa kaynağı” olarak bilinmektedir. Hemen hemen her türlü hastalığın tedavisine olumlu etkiler yaratmakta olan ıhlamur güzel görünümü ve muazzam lezzeti ile damaklarda yerini aratmaktadır.

Peki ıhlamuru bu denli değerli kılan şey nedir? diye sormaktasınız. Ihlamurun içeriğinde bulunan “P vitamini, C vitamini, uçucu yağlar, şeker, tanen, ossidaaz, saponin, reçine, glusid, flavon, müsilaj, organik asitler, farnesol, manganez” açısından oldukça zengin bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Beraberinde bir çok hastalığa karşı “iyileştirici ve engelleyici” özelliğini de korumaktadır.

Ihlamurun Faydaları

Hastalıklara şifa kaynağı doğanın olmazsa olmazı ıhlamur bitkisi “tedavi” amaçlı kullanıma sahip olup kokusu ve lezzetiile damaklarda haz uyandırmaktadır. Ülkemizde sıklıkla yetişmekte olan ıhlamur aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bitki türüdür.

Hastalıklarla olan mücadelesinde başlıca “soğuk algınlığı, solunum hastalığı, cilt hastalıkları, sindirim bozuklukları, göz hastalığı ve sinir bozuklukları” tedavilerinde oldukça etken özelliklere sahiptir. Ihlamurun saymakla bitmeyen faydaları ile beraberinde vücut dengesini “koruyucu ve onarıcı” özelliği ön plana çıkmaktadır.

Saç Sorunlarını Engeller

Saç sağlığı açısından oldukça önem arz etmekte olan ıhlamur bitkisi saç yapısını koruyarak hastalık oluşum riskini en aza indirmektedir. Saç derilerinde meydana gelen deri dökülmesi, kepek ve yaralara karşı oldukça etkili sonlar göstermekte olan ıhlamur “onarıcı” özelliği sayesinde derinin yapısını korumaktadır. Aynı zamanda ıhlamur saç dökülmesi problemlerine karşı “güçlü ve parlak” görünüm kazandırmaktadır.

Soğuk Algınlığında Etkilidir

Mevsimsel hastalıklara bağlı gelişen soğuk algınlığı, grip, nezle ve bronşit hastalıklarının tedavisinde oldukça güçlü bir bitkidir. Eski dönemlerde soğuk kış aylarında “ısı koruyucu” özelliği ile vücut dengesini korumanın yöntemleri arasında sıklıkla kullanılmaktadır. Çay ile kullanılması durumunda mikrop ve bakterileri kısa sürede yok etmektedir.

Ciltde Oluşacak Hastalıkları Önler

Cilt sağlığı açısından oldukça “onarıcı” etkiye sahip ıhlamur ile cilt hastalıklarından korunmanıza yardımcı olmaktadır. Cilt bozukluklarında düzenleyici özelliği sayesinde sivilce, akne ve iltihaplanmalarda kısa sürede iyileştirici etki göstermektedir. Özellikle kaynatılmış ıhlamur çayının soğutulması halinde pamukla cildinize uygulamanız durumunda “nemlendirici ve besleyici” etki oluşturmaktadır. Güneş yanıklarını da kısa sürede iyileştirmektedir.

Kan Dolaşımını Hızlandırır

Kan sağlığı açısından oldukça zengin ıhmaur otu içeriğinde bulunan “tanen, fernasol, şeker, P vitamini ve C vitamini” sayesinde kan içerinde bulunan kırmızı ve beyaz hücre yapılanmalarında “dengeleyici” rol üstlenmektedir. Kan dolaşımını hızlandırmakta olan ıhlamur kan yapısında mikrop ve bakteri oluşumlarını da yok etmektedir. Özellikle kan dolaşımının hızlanması ile üşüme problemi çeken bireyler için “vücut ısıtıcı” özelliğine sahiptir.

Doğal Antibiyotik Özelliğine Sahiptir

Solunum yolları bozukluklarında iyileştirici etkiye sahip olan ıhlamur boğaz enfeksiyonlarını kısa süre içerisinde ortadan kaldırmaktadır. Enfeksiyon riskini arttıran mikrop ve bakteri plaklarından vücudun arınmasına destek olan ıhlamur, solunum bozukluklarının da önüne geçmektedir. Özellikle nefes darlığı, nefes problemi, öksürük ve balgam oluşumlarına karşı oldukça etkili içeriğe sahip olan ıhlamur “balgam söktürücü” olarak bilinmektedir.

Göz Sağlığında Yararlıdır

Göz sağlığı açısından oldukça faydalı mineralleri ve vitaminler içerisinde barındırmakta olan ıhlamur otu göz hastalıklarına karşı en etkili tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Göz enfeksiyon oluşumları kısa sürede iyileştirmekte olan ıhlamur ile çapak, sulanma ve iltihap durumlarında yok edici özelliğe sahiptir. Özellikle ciltte pamuk ile sürülmesinde oluşturduğu etki aynı şekilde göz çevresinde yapacak olduğunuz masaj ila çapak oluşumlarını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Sindirim Sistemini Düzenler

Sindirim sistemi bozukluklarında “onarıcı” etkiye sahip ıhlamur kabızlık, hazımsızlık ve gaz problemi çekmekte olan bireylerde iyileştirici özelliğe sahiptir. Sindirim sistemi problemlerinin önüne geçmekte olan ıhlamur tam anlamıyla iyi bir “sistem düzenleyici” olarak bilinmektedir. Yemek sonrası midede meydana gelen bozukluklarda oldukça rahatlatıcı özelliğe sahip olan ıhlamur hazımsızlık ve şişkinlik problemlerini gidermektedir.

Ihlamurun Diğer Faydaları

Ihlamurun içerisinde barındırmakta olduğu P vitamini, C vitamini, uçucu yağlar, şeker, tanen, ossidaaz, saponin, reçine, glusid, flavon, müsilaj, organik asitler, farnesol, manganez mineralleri ile beraberinde bolca C ve P vitaminler sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Soğuk algınlığa bağlı grip, nezle, bronşit ve öksürük başta olmak üzere bir çok rahatsızlıkta etkili çözümler göstermekte olan ıhlamurun diğer faydaları;

 • Kalp hastalıklarına karşı önleyici etkiye sahip olan ıhlamur bitkisi kalp problemlerinde iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Vücut içerisinde ki mikropların atılımını terleme yoluyla hızlandırarak hastalıklardan uzaklaşmanıza yardımcı olmaktadır.
 • İltihap oluşumlarına karşı vücut direncini arttırarak idrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Ihlamur otu baş ağrı ve beraberinde migren oluşumlarını kısa süre içerisine iyileştirme özelliğine sahiptir.
 • Kadınlarda meydana gelen cilt bozuklukları ile beraberinde göğüs yumuşatıcı özelliğe de sahiptir.
 • Bağırsak parazitlerini yok etme özelliğine sahip ıhlamur otu bakteri ve virüs atılımlarını hızlandırmaktadır. Bağırsak kurtlarını engelleme özelliğine de sahiptir.

Ihlamurun Zararları

Hastalıklara şifa kaynağı olan ıhlamur otu saymakla bitmeyen faydaları arasında az da olsa fazla kullanımlarda ve hastalıklara karşı yan etkiler oluşturabilmektedir. Yeterli miktarda ve uygun ayarda kullanılmaması durumunda yan etkilerin önüne geçseniz dahi bazı hastalıklara sahip bireylerin kullanımında problem yaratabilmektedir.

 • Uykusuzluk problemlerine enden olabilir.
 • İlk kaynatmanın ardından tüketilmelidir. Aksi taktirde bakteri oluşumuna sebep olabilir.
 • Isıtıcı ve terletici özelliği sayesinde sıcak havalarda içilmemesi gerekmektedir.

Tavsiyeler

Şifa kaynağı ıhlamur herhangi bir yan etkisi bilinmemekte olup sıcak havalarda tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Su kaybının sıklıkla yaşandığı sıcak havalarda terleme etkisi yaratan ıhlamur su oranınızı azaltabilir. Aynı zamanda çay tüketimlerinizde ıhlamurun defalarca kaynatılarak içilmesi size fayda değil zarar vermektedir. Günlük ve taze tüketimlere önem vermeniz gerekmektedir.

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Ihlamur çayınızı istediğiniz bitki ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Özellikle tarçın, kuşburnu, limon, bal gibi karışımların vazgeçilmezi olan ıhlamur zerdeçal ve zencefil eklentilerinde bomba etkisi yaratmaktadır. Sizler için sunacağımız kış çayımızı deneyerek soğuk havalarda üşüme problemleri ile beraberinde hastalıklardan korunabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 çubuk tarçin
 • 1 avuç ıhlamur
 • 1 litre su
 • 2 yemek kaşığı bal
 • Yarım limon
 • Yarım düş zencefil
 • Yarım diş zerdeçal

Yapılış

 1. Ihlamur çayınız için demlik içerisinde 1 litre su eklentisini yaparak kaynamaya bırakınız.
 2. Kaynama noktasına ulaşmış suyunuzu kısık ateşte pişirerek içerisinde zerdeçal, zencefil ve tarçın eklentilerinde bulununuz.
 3. Ortalama 10 dakika pişen çayınızın altını kapatarak ıhlamur eklentisini yapınız ve 4 dakika demlenmeye bırakınız.
 4. Demlenme işlemi tamamlanmış ıhlamur çayınıza bal ve limon eklentileri ile tüketime hazırdır.

Ayrıca Sitede Yer almakta Olan Ihlamur’un Faydaları Ve Zararları yazısınıda okuyarak ıhlamur bitkisi hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir