Medine Hurmasının Faydaları ve Çeşitleri

admin 0

Hurmanın çeşitliliği; her yıl elde edilen mahsül, İnsanlardan gelen talep, ürünün menşei ve kalitesi gibi birçok faktöre bağlıdır. Acve cinsi kısıtlı bir bölgede yetişir ve en pahalı türdür. Daha sonra medjul cinsleri ve diğer Medine hurma çeşitleri gelir.

Yaş hurmanın muhafazası ve taşınması güçtür. Bu nedenle kısıtlı miktarda ithal edilir. Tunus, Cezayir, İran, hurmaları en ucuz türler olarak bilinir. Hurmanın çeşitlerini saymaya kalkarsak onlarca türünden bahsedebiliriz. Onlardan bir kaçı şunlardır; Mebrum, Sugai, Medjul, Hufri, Amber, Sukkeri Fahir, Berni, Şelebi, Sufri, Dıheyni, Safavi, Hudri, Rabia, Acve, Revtana Yaş ve Hulva Yaş hurmasıdır.

Sağlıklı beslenme ve faydalı bitkisel karışımlar için diğer makalelerimize de göt atın;

Soğuk algınlığına ve diğer hastalıklara iyi gelebilecek bal limon tarçın karışımı etkisinde olan diğer en iyi bitkisel karışımlar için makalelerimize aşağıdan göz atabilirsiniz.⬇️

?Siyah Turp ve Bal Karışımı (?incele)

?Bal Limon Tarçın Karışımı (?incele)

? Kuru İncir ve Süt Karışımı (?incele)

?Bal Zerdeçal ve Zencefil Karışımı (?incele)

?Karabiber ve Bal Karışımı (?incele)

?Zencefilin Sağlığa Faydaları(?incele)

?Kuşburnu, Ihlamur ve Limon Karışımı (?incele)

Hurmanın Tüketim Amacı Ve Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Hurma insanlar tarafından yüzyıllar boyunca temel besin olarak tüketilmektedir. Gıda endüstrisi içinde malzeme oluşturur. Tarihte; açlık ve hastalıklarla mücadelede önemli bir yer tutmuştur. Bazen ‘’Hayat Ağacı’’ bazen ‘’Çöl Ekmeği ‘’ olarak adlandırıldı. Bu meyve4000 yıldan daha uzun bir süre önce eski uygarlıkların saygınlığı idi. Son yıllarda gerek teknolojinin gelişimi gerekse tıp alanında ilerleyen gelişmeler sonucu ile insan vücudunda hurmanın sayısız faydaları olduğu ortaya çıkmıştır. Buna rağmen çok fazla tüketilme durumlarında sağlığa zararlı olduğu etkenlerde bulunmaktadır.

Hurmanın Yararları Nelerdir?

Hurma, insanın ihtiyacı olan neredeyse bütün gıdaları bünyesinde barındıran mucizevî bir meyvedir. İçeriğinde Protein, Karbonhidrat, Yağ, Su, Lif, Vitaminler (A, B1, B2, B3, B6, B9-Folik Asit, Niasin, C, D, K) ve Mineraller (Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Selenyum, Fosfor, Sodyum, Kükürt, Demir, Klor, Çinko, Bakır, Mangan, Flor, İyot), Oksitosin hormonu ve organik asitler bulunur.

Hurmanın kalbe olan yararlarını incelemek için tıklayınız. (incele)

Hurma kolesterol ve alkol içermez. Hurma aynı miktardaki kırmızı etin 2 katı, balıketinin 3 katı kadar kalori vermektedir. Tam bir enerji kaynağıdır. Birkaç hurma tam bir kalsiyum iğnesine veya bir bardak demir şurubuna denktir. Yorgunluk ve bitkinlik hissedenler için bire birdir. İçerdiği A vitamini ile büyüme çağındakilere çok faydalıdır. Hurmada bulunan oksitosin maddesi de, modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Diğer meyvelere oranla içerdiği yoğun lif sayesinde sindirim sistemine faydalıdır. Bir insan sadece hurma yiyerek ve su içerek hayatını devam ettirebilir. Başka hiçbir meyvede bu özellik yoktur. Ayrıca sahip olduğu bileşenler sayesinde hurma, çağımızın yaygın birçok hastalığını önleyici ve tedavi edici etki gösterir.

Faydalarını maddeler halinde izah etmemiz gerekirse;

İDEAL BESİN: Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2, niasin ve A Vitaminleri içeriyor. Dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklı sistemini güçlendirerek kanser önleyici işlevi olan Selenyum gibi minerallerde hurmada bulunuyor. Hurma, insan vücudunun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10’dan fazla element içerir.

HAFIZAYA İYİ GELİR: Hurmalar, bağırsakta Vitamin A türü olan Retinal’e dönüşen 15,6 mg Beta-karoten içerir. Beta-karoten’in uzun süreli kullanımı hafıza kaybına iyi geldiği bilinmektedir.

ANTİOKSİDAN KAYNAĞI: Antioksidanlar kanser, damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın önlemesinde faydalı olduğu biliniyor. Depolanırken bozulmaya meyilli diğer meyvelerin aksine, hurmaların soğukta muhafazasında antioksidanların yoğunluğu artıyor.

KANSER ÖNLEYİCİ: Hurmalarda yüksek oranda lif bulunur. Hurma, betakaroten açısından son derece zengindir. Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önleyici özelliği vardır.

KOLESTROLE VE DAMAR SERTLİĞİNE FAYDALI: Kan damarlarını yumuşatıcı etkisi vardır.

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRICIR: Rahim adalesini kuvvetlendirir. Bu özellik doğumu kolaylaştırır. Hurmada bulunan oksitosin maddesi doğum sonrasında ise anne sütünü artırıcı etkisiyle bilinmektedir.

BEBEĞİN BÜYÜMESİNİ SAĞLAR: Hurmada potasyum miktarı bol olduğu için bebeğin gelişmesini, gürbüzleşmesini, hasta olmamasını sağlar.

Bebek ve anneler için diğer makalemize göz atabilirsiniz (incele)

İKTİDARSIZLIĞA İYİ GELİR: Klasik tıp uygulamasında hurmalar afrodizyak olarak kullanılır. Deney hayvanlarında yapılan araştırmalara göre hurma özleri sperm sayısı ve hareketliliğini artıyor.

KISIRLIK İLACI: Hurma bol miktarda fosfor içerdiği için kısırlık tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

KANDAKİ ŞEKERİ ARTTIRMAZ: 2003’te yapılan bir çalışma da hurmaların glisemi (kandaki şeker oranı) endeksini düşürdüğü ortaya çıkardı. Bunun anlamı kan şekeri ve insülin seviyelerinde düşük oynamalara neden olmaları.

ŞEKERİ AYARLAR: Vücuttaki şeker oranını ayarlayan tek meyve hurmadır. Hurmada insan vücuduna bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, vücutta parçalanıp kullanılması kolay olan bir şeker türü bulunmaktadır. Bu meyve şekeri fruktozdur.

ANEMİ HASTALIĞINI KALDIRIR: Hurmanın içerdiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar.

GÖZLERİ KUVVETLENDİRİR: Hurma A vitamini ihtiva içerdiğinden yiyenlerde özellikle gece körlüğü ve diğer göz zaafiyetleri olmaz. Göz sinirlerini kuvvetlendirici özelliği vardır.

KARACİĞER GÜÇLENDİRİCİDİR: B1 ve B2 vitaminleri ihtiva ettiği için karaciğeri güçlendirir.

KEMİK ERİMESİNİ ENGELLER: Hurmada bulunan kalsiyum ve fosfat, iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok önemli elementlerdir.

STRES VE GERGİNLİĞİ GİDERİR: Hurmada bulunan B6 ‘Sinir Vitamini’ diye adlandırılır.

FOLİK ASİT (B9) İÇERİR: Hurmanın besleyici oranının gücü, içerdiği uygun mineral dengesinden kaynaklanmaktadır. Hurmada, hamilelikte kadınların alması gereken bir B vitamini olan folik asit bulunmaktadır. Folik asit (B9), vücutta yeni kan hücresi yapımında, vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ ÇALIŞTIRIR, KABIZLIĞA İYİ GELİR: Hurmaların yüksek oranda lifli ve şekerli oluşu bilinen bir gerçektir. Lifli yiyeceklerin müshil etkisi olduğu, şeker ve melatonin içeriğinin bağırsak sisteminin hızlandırmasına etki ettiği bilinir.

KAN KESİCİDİR: Hurma yemek iç kanamayı durdurur. Onun için lohusa yemeği olmuştur. Haricen kanayan yere konsa kanı durdurur.

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR: Sindirim sistemini hızlandırıcı etkisiyle ve tok tutma özelliği ile son yıllarda hurma diyet listelerinde yer alır.

BALGAM, ÖKSÜRÜK VE GRİBE İYİ GELİR: Meyveler arasında en iyi göğüs ilacı hurmadır.

CİLT BAKIMINDA KULLANILIR: Hurma suyu ile cilt pansuman edilirse cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder.

ZİHNİ AÇICI VE DİNLENDİRİCİDİR: Beynimizin temel ihtiyacı fosfor hurmada bol miktarda bulunmaktadır.

BÖBREK HARABİYETİNE ENGEL OLUR: Hurma meyvesinden ve çekirdeklerinden elde edilen özün, bir antibiyotik etkisi göstererek böbrek hasarını azalttığı bilinir.

ÇEKİRDEKLERİNİN FAYDALARI: Hurma çekirdeği karın şişliklerine, bağırsak gazlarına, toksinlere, böbrek ve safra taşları olanlara iyi gelir. Hurma çekirdeği yakılarak sürme gibi göze çekilirse kirpikleri uzatır, göz çapaklarına iyi gelir.

Hurma Meyvesinin Tarihi

Türkçe’ye Farsçadan geçen hurma kelimesi değişik ülke ve lehçelerde farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Yetiştirildiği iklim şartları için düşünülürse hurma ile ilgili kelime ve tabirler bakımından en zengin dil Arapça’dır.

Hayat ağacı olarak da isimlendirilen hurmanın tam kökeni bilinmemekle beraber eski tarihi kaynaklara bakıldığında Kuzey Afrika veya Orta Doğu hurmanın anavatanı olduğu düşünülür. Hurma uzun ömürlü ve kurak bölgelerde yetiştiriliyor olma sebebiyle birçok medeniyet için vazgeçilmez kaynak olmuştur. Mezopotamya ve Arap yarımadası ile Akdeniz’in güney ve doğu sahillerinde bulunan ülkelerin kültürlerinde önemli yer işgal etmiştir. Bu sebeple Sümer, Akkad, Asur, Mısır ve eski Arap metinlerinde adına, görsel sanat eserlerinde de hurma ağacının tasvirine çok sık rastlanır. Hammurabi kanunlarında, gümüş olarak alınan ve ödenmeyen borcun eş değerdeki henüz hasadı yapılmamış hurma ile karşılanabileceği belirtilir. Nitekim tarihi (M.Ö) 4000 yıllarına kadar ulaşılan arkeolojik kalıntılar ve yazma eserler ile hurma ağacının varlığı çok daha eski zamanlara dayandığı kanıtlamıştır.

Hurmanın Özellikleri Nedir?

Palmiyeler grubunda yer alan hurma ağaçları tatlı meyveler içerisinde bulunur. Sıcak ve kurak bölgelerde yetiştirilir. Su ve güneşten beslenirler, bunlardan biri olmaması durumunda meyve vermezler. Gövdeleri pürüzlü yapıya sahiptir. Erkek ve dişi olmak üzere ikiye ayrılır. Ortalama 5 dişi hurma ağacının ortasında erkek hurma ağacı bulunur. Yaklaşık 100 yıl yaşayabilen aynı zamanda boyları 30 metreye kadar ulaşan ağaçların gövdeleri oldukça kuvvetlidir. Her ağaçtan 40 ila 100 kilo arasında meyve elde edilir. Verimlilik süreleri 40 ya da 80 yıl arasındadır.

Hurma ağacının her parçası oldukça kullanışlıdır. Ağacın tepesinde bulunan lifler arasına gizlenmiş olan ‘’Gummar’’ adında bir yapı bulunur, bu yapı zarar gördüğünde ağaç ölmüş sayılır ve herhangi bir verim sağlanamaz. Hurma ağacının uzunluğu yaşını gösterir. Gelişim evrelerini sıralamamız gerekirse şöyledir; hababuk, belah, büsr, rutab, temr’ dir. “Rutab” evresinde yaş hurma, “Temr” evresinde ise kurutulmuş hurma oluşur. Hurma ağaçları da aynı insanlarda olduğu gibi döllenme sonucu ortaya çıkarlar.Döllenme kış mevsiminde yapılır. İnsanlar tarafından döllenme işleminde erkek hurma ağacından “tal” denilen erkeklik polenleri alınarak kurutulur. Bu polenler, dişi ağacın tepesinde açılan yarığa serpilir. Bu bölge daha sonra sarılarak dış etkenlerden korunur. Bu şekilde döllenme sağlanmış olur. Ardından oluşan filiz, kesilerek anne ağacın yakınına dikilir. Bu yavru hurma ağacı belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra başka bir bölgeye nakledilir

Hurmanın İnsan Vücudu İle Benzerliği

Hurma ile insan dik ve geniş bir gövdeye sahiptirler.
Hurmada ve İnsanda dişilik ve erkeklik vardır.
İkisi de döllenme sonucu ile çoğalır ve meyve verirler.
Erkeklik poleni kokusuyla insanın meni kokusu aynıdır.
İkisinin de kafaları kesildiğinde ölürler.
İkisinin de kalbi kuvvetli bir darbeye maruz kalırsa ölürler.
İnsanın cismindeki kıllar ve saçlar gibi hurma ağacında da lifler vardır.
Farklı çeşitteki hurmaların renkleri farklı ırktan insanların ten renklerine benzer.
Ömrü ortalama insan ömrü kadardır ve su olmadan yaşayamazlar.
Yavrulaması insanın ortalama yavru adedine denktir.
Gençlik ve ihtiyarlık yaşları da insanın yaşlarına benzer.

Hurmanın Kültür Ve Sanat Sembolleri

Mezopotamya’dan günümüze ulaşan mermer vazolar ve çanak çömlekler üzerinde hurma dalı çizim ve kabartmaları yer alır. Dinî merasimlerde giyilen kırmızı elbiselerin beline bir hurma dalı bağlanması âdetti. Milâttan önce XXII. yüzyılda tarihlenen bir insan figürünün omuzunda hurma dalı taşıdığı bilinir.

Bereket sembolü olarak görüldüğünden Mezopotamya saray ve mabetlerinin giriş ve duvarlarında sıkça rastlanan hurma ağacı kabartmaları, Ahd-i Atik’te verilen bilgilere göre Hz. Süleyman’ın sarayında da bulunuyordu. Hurma ağacı motifine çok fazla yer veren eski Mısır sanatında da bazı âyin sahnelerinde merasime katılanların ellerinde hurma dalı taşıdıklarının görülmesi, diğer kültürlerde olduğu gibi burada da hurma dalının kutsal sayıldığı kanaatini uyandırmaktadır. Kuzey Suriye’deki Geç Hitit eserlerinde rastlanan hurma ağacı motifi, taşıdığı sembolik değerlerden dolayı Makabi dönemi İsrail sikkeleri başta olmak üzere tarihî para ve mühürlerde de kullanılmıştır.

Dini olarak bakıldığında ise Kur’ân-ı Kerim’de yirmi üç yerde adı geçen hurma İslam kültüründe güç, zafer, bereket ve inanç sembolü olarak çok mukaddes sayılır. Rivayetlere göre Meryem kıssasında onun Hz. Îsâ’yı bir hurma ağacının altında dünyaya getirdiği, kendisine ağacı silkelemesinin ve üzerine dökülen taze hurmadan yemesinin vahyedildiği anlatılmaktadır. Yahudi ve Hıristiyanlar için kutsal görülen eski Ahid’de (Tevrat, Zebur) Erîhâ’dan “hurmalar diyarı” olarak söz edilir.

Hurmanın Zararları Nedir?

Hurma içerdiği şeker yüzünden istisnai durumlarda diyabet hastaları için önerilmez. Kilo sorunu olanlar için aşırı şekilde tüketilmesi zararlıdır. Yine aşırı tüketime dayalı olarak dalağa zarar verme durumu söz konusudur. Çok aşırı tüketildiğinde göz ve baş ağrısına neden olabilir.

100 gr. doğal şekilde kurutulmuş hurma meyvesinin içerdiği besin değeri

KALORİ: 274 kcal
SODYUM: 1 mgr
PROTEİN: 2,2 gr
POTASYUM: 648 mgr
KARBONHİDRAT: 72,9 gr
MAGNEZYUM: 58 mgr
KOLESTEROL: 0
A VİTAMİNİ 50 IU YAĞ: 0,5 gr
LİF: 2.3 gr
B 2 VİTAMİNİ: 0,1 mgr
FOSFOR: 63 mgr
B 3 VİTAMİNİ: 2,2 mgr
KALSİYUM: 59 mgr
B 6 VİTAMİNİ: 0,153 mgr
DEMİR: 3 mgr
B 9 VİTAMİNİ-FOLİK ASİT: 24,9 mcgr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir