Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir ?
Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir ?

Tansiyona bağlı olarak gelişen hipertansiyon hastalığı günümüz de bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında sıklıkla yer almaktadır. Hipertansiyon hastalığının tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüz de sıklıkla karşımıza çıkmakta olan hipertansiyon  hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularına yaptığımız araştırmalar ile cevap bulacağız.

Hipertansiyon Nedir?

Damarlarda meydana gelen hipertansiyon, kanın kan damarları duvarına uyguladığı yüksek basınç sonucundameydana gelmektedir. Bu durum damarın yapısını bozarak iç yüzeyinin tahribata uğramasına neden olmaktadır.

Kan akışının bozulmasına sebep olan bu durum bir çok hastalığın oluşumuna da sebep olmaktadır. Hipertansiyon durumlarında damarlarda tıkanma, yırtılma ve genişleme durumları meydana gelebilmektedir. Buna bağlı olarak organ yetmezliğini de meydana getirmektedir.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Oldukça sinsi ve sessizce ilerlemekte olan yüksek kan basıncı hipertansiyon hastalığı hiçbir belirti göstermeden beyin, kalp, böbrek ve damar yollarında ciddi zararlar vermektedir. Buna bağlı olarak düzenli olarak kan basıncı ölçtürmeniz gerekecektir. Bireylerde hipertansiyona bağlı olarak kendini göstermekte olan en belirgin durumlar arasında;

 • Baş ağrısı
 • Görme bozuklukları
 • Baş dönmesi
 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı
 • Halsizlik, yorgunluk
 • Kulaklarda çınlama
 • Bacaklarda şişlik
 • Gece sık idrara çıkma
 • Yürümede zorlanma
 • Burun kanaması

Hipertansiyon  Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın teşhis edilmesi erken buğular açısından oldukça önemlidir. Hastalık teşhisi hastalığın ilerlemesi ve farklı hastalıklara sebebiyet vermesine engel olacaktır.  Uzman kontrolünde gerçekleştirilmekte olan hipertansiyon teşhisi belirli işlemler uygulanmaktadır.

Öncelik olarak bireyin hastalık bulgularına rastlamakta olduğu belirtileri doktor ile paylaşması oldukça önemlidir. Sonrasında kan basıncı izlemesi, kan testleri, fiziksel muayene, elektrokardiyogram, ekokardiyografi ve laboratuvar testleri gerçekleştirilmektedir. Tüm işlemlerin sonucunda hastalık teşhisi konulmaktadır.

Hipertansiyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalık teşhisi konulmuş olan bireylerde doktor kontrolünde tedavi oldukça önemlidir. Tedavinin birincil önceliği yüksek kan basıncına bağlı olarak 140/90 mm hg altına kan basıncını düşürmek olacaktır.

Bazı durumlara bağlı olarak daha düşük kan basıncı da hedeflenmektedir. Bunlar genellikle organ yetmezliği, böbrek hastası, şeker hastası bireylerde görülmektedir.

Tedavinin en önemli aşaması ilaçlar ile gerçekleştirilmektedir. Beraberinde bireyin hastalık durumuna göre diyet ve beslenme durumunda değişiklikler yapması oldukça önemlidir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir