Genel

Hıçkırık Nasıl Olur ? Evde Hıçkırığı Geçirmenin Yolları Nelerdir ?


Hıçkırık, göğüs boşluğunun altında karın boşluğunun üstünde bulunan diyaframın ani ve istemsiz bir şekilde kasılmasından dolayı oluşur. Yapılan son araştırmalara göre, diyaframın ani ve istemsiz kasılmasına neyin sebep verdiği tam olarak tespit edilememiştir. Fakat uzmanlar, istemsizce nefes yutmak ve akciğerden kaçan oksijenin diyaframın ani kasılmasına neden olabileceğini düşünüyor.

Hıçkırık Nasıl Geçer ?

Hıçkırık, diyaframın aniden kasılmasıyla ortaya çıkan bir vücut refleksidir. Normalde nefes alındığında akciğerler aşağıya doğru hareket ettiği için diyafram kası kasılır ve akciğerlerle paralel olarak aşağıya doğru hareket eder. Nefes verildiğinde ise diyafram kası yukarı yönlü hareket eder, gevşer.

Epiglot ismi verilen ve gırtlağın üst bölgesinde bulunan kapakçık yutkunma sırasında nefes borusunu kapatır, böylece akciğerlere sıvı geçişi olmaz şiddetli öksürük engellenmiş olur. Hıçkırma sırasında duyduğumuz sesin nedeni ise aniden kasılan diyaframdan çıkan havanın akciğerlere hızlı bir şekilde girmesinden ve epiglotun ses tellerini kapatmasından dolayı kaynaklanır

Hemen her bireyde sıklıkla meydana gelen hıçkırık, diyaframın işlev dışı kalmasına bağlı olarak kasılması ile meydana gelmektedir. Diyafram, göğüs boşluğu ve karın boşluğunun birbirinden ayrılmasını sağlayan kas olarak bilinmektedir.

Diyaframın sistem dışı kalması ile beraberinde ses tellerinin yer aldığı gırtlak bölgesinin kapanmasına bağlı olarak gerçekleşmekte olan hıçkırık, yalnızca ses tellerine bağlı olarak diyafram dışında kaburgada bulunan kaslar arasında da meydana gelebilmektedir.

Ortalama olarak bir kaç saniye aralıklar ile gerçekleşen hıçkırık durumu diyafyamın uyarılması ile ortaya çıkmaktadır. Genç ve yetişkin bireylerde görüldüğü gibi bebeklerde de sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Hıçkırık Tutmasının Nedenleri

Her hastalıkta olduğu gibi hıçkırığı tetikleyen önemli faktörlerden biri stresli ve kaygılı hayata sahip olmaktır. Stres ve kaygıyla birlikte vücutta değişen hormonlar diyaframın kasılmasını, kasılma sıklığı etkiler. Genellikle dakikada ortalama olarak 8-12 kez oluşan hıçkırık genellikle kendiliğinden geçer, hiçbir doktor muayenesi gerektirmez.

Bazı durumlarda ise hıçkırığın günde en az 2 saat sürmesi ve bir ay boyunca tekrarlanması bazı hastalıklar için alarm niteliğindedir. Bu durumlarda uzman doktorlara başvurmak gerekir. Doktora başvurulduğunda öncelikle fiziki muayene yapılır. Daha sonra düzenli kullanılan ilaç, sigara alkol tüketim sıklığı, sahip olunan hastalıkları göz önüne alarak hıçkırığın nedenleri araştırılır. Fiziki muayeneden sonra dış kulak yolu, kulak zarı, baş boyun, nörolojik, göğüs ve karın muayeneleri yapılır. Doktor bu fiziki muayenenin yetersiz olduğunu düşünürse birtakım laboratuvar testlerini isteyebilir.

Hıçkırın Hastalık Belirtisi Midir?

Uzun süren hıçkırık inme, beyin iltihaplanması, menenjit ve kafa travmaları gibi merkezi sinir sistemine etki eden hastalıkların belirtileri olabilir. Fakat daha yaygın olarak sindirim sistemi reflü, gastrit, ülser, pankreatit ve safra kesesi gibi rahatsızlıklarına işaret eder.

Hıçkırık genellikle bir hastalığı belirtmemektedir. Özellikle bebeklerde görülen hıçkırık beraberinde hızlı yemek tüketimine bağlı oluşan hıçkırık ve gülmeye bağlı olarak gelişen hıçkırık durumları herhangi bir hastalık göstermemektedir.

Kısa süreli olması oldukça önemli olan bu durum aynı zamanda alkol ve sigara tüketimine bağlı olarak gelişebileceği gibi stres, asitli içeçek tüketimlerinde sıklıkla meydana gelmektedir. Bu tür durumlarda hıçkırık bir kaç dakika içerisinde sonlanmaktadır. Ancak bazı bireylerde 1 ay kadar sürdüğü gibi 1 aydan fazla da görülebilmektedir.

Bu tarz durumlarda inatçı hıçkırık ve dirençli hıçkırık olarak nitelendirilmektedir. Kadınlara nazaran erkeklerde daha sık görülmekte olan hıçkırık, diyafram kasının erkek bireylerde kalın olmasına bağlı olarak uzun sürebilmektedir.

Hıçkırık oluşumlarında tetikleyici etkenler arasında bazı hastalık türleri barınabilmektedir. Yapılan araştırmalar ve bulgular neticesinde uzmanların hıçkırık oluşumuna sebep olan diğer durumlar arasında akut pankreatit, bağırsak, karaciğer tümörü, apse, dalak reflüsü, frenik sinir, yemek borusu hastalıkları sebep olabilmektedir.

Nörolojik hastalıklara bağlı olarak beyin kanaması, menenjit, beyin tümörü gibi hastalıklar da hıçkırık oluşumunu tetiklemektedir. Genellikle aşırı baharatlı ve yemek tüketimine bağlı olarak gelişsede bazı durumlarda kortizon, böbrek, reflü, diabet ve romatizma ilaçları kullanmakta olan bireylerde istemsizce ortaya çıkmaktadır.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Kısa süreli hıçkırıklar basit ataklar şeklinde gelişmekte olup kendiliğinden geçmektedir. Ancak uzun süren hıçkırık nöbetleri ile karşılaşmakta olan bireylerin hekim muayenesine girmeleri oldukça önemlidir.

Dirençli hıçkırık ve inatçı hıçkırık oluşumlarına karşı düzenli nefen almak oldukça önemlidir. Nefen alma işleminde soluğun tutulması ve bir anda bırakılması ile diyaframın normal soluk ritmine girmesine yardımcı olarak kasılmaları yok etmektedir.

Hıçkırığın geçmediği durumlarda doğal yöntemler ile anlık terapi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle uzmanların önermekte olduğu buzlu su, sirke yada limon suyu içerek gırtlak bölgesinin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Aç karnına çiğnenen karanfil de iyileştirici etki göstermektedir.

Bazı bireylerde kesme şeker ve tuz tüketimi ile de sonlanan hıçkırık bazı durumlarda ilaç tedavisini zorunlu kılmaktadır. Özellikle uzun soluklu süre gelen hıçkırık nöbetlerinde sakinleştirice, kas gevşetici ve masaj yöntemleri ile iyileştirici etki göstermektedir.