Hepatit Belirtileri Nedir ? Nasıl Tespit Edilir ?
Dikkat Bu Belirtiler Varsa Hepatit Olabilir !

Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen hepatit hastalığı günümüz de bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında sıklıkla yer almaktadır. Hepatit hastalığının tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüz de sıklıkla karşımıza çıkmakta olan hepatit hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularına yaptığımız araştırmalar ile cevap bulacağız.

Hepatit Nedir?

Hepatit, iltihaplanmaya bağlı olarak karaciğerde meydana gelen bir hastalık türüdür. Dolaşım sistemine bağlı olarak meydana gelmekte olan hastalık 5 farklı türde kendini göstermektedir.

Hepatit hastalıkları arasında hepatit A, hepatit B, hepatit C, hepatit D ve hepatit E olarak görülmektedir. Akut ve kronik şeklinde görülmekte olan hastalık ani başlayarak birkaç hafta sürebildiği gibi siroz ve karaciğer yetmezliğine sebep olmaktadır.

Hepatit A

Hepatit A virüsü dışkı yolu ile bulaşmış maddelerin ağız yolu ile alınmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Çiğ et tüketimine yada deniz ürünleri tüketimine bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda salgın şeklinde görülebildiği gibi kişiden kişiye bulaşması ile de ortaya çıkmaktadır.

Hepatit B

Hepatit B virüsü genellikle kan yolu ile bulaşarak meydana gelmektedir. Hastalığın genel anlamda görüldüğü ve hepatit B vakalarının rastlandığı en sık durumlar ortak kullanımlardan kaynaklı olduğu belirtilmektedir. Özellikle kulak deldirme, dövme işlemi, uyuşturucu kullanımı, cinsel ilişki en yaygın bulaşma yöntemleridir.

Hepatit C

Hepatit C virüsü genellikle ortak kullanımlardan kaynaklı olarak bulaşmaktadır. Eroin bağımlılarında sıklıkla rastlanmakta olan bu virüs kan transfüzyonları sonrasında meydana gelmektedir.Aynı enjeksiyonu paylaşmakta olan uyuşturucu bağımlılarının genel hastalığıdır. Beraberinde siroz ve karaciğer yetmezliğini de doğurmaktadır.

Hepatit D

Hepatit D virüsü enjöktörlerin kullanılması ve kirlenmesi ile bulaşmaktadır. Hepatit B vakalarında da sıklıkla görülmekte olan bu virüs kan nakliyelerinde sıklıkla yaşana sorunlar arasında görülmektedir.

Hepatit E

Hepatit E virüsü genellikle 15 ile 50 yaş gurubu arasında görülmektedir. Gebelik döneminde ki kadınlarda da bulaşıcı özelliği ile risk taşımaktadır.

Hepatit Belirtileri Nelerdir?

Hepatit hastalığı bir çok dolaşım sistemi hastalığında olduğu gibi oldukça sinsi ilerlemektedir. Bireyler üzerinde uzun süren belirtiler sonrasında hastalık tam anlamı ile kendini göstermektedir. Bir çok bireyde farklı durum ile kendini göstermekte olan hepatit genellikle bireylerde aynı yada benzer durumlar ile kendini belli etmektedir.  Hepatit hastalarının en belirgin özellikleri arasında;

  • Halsizlik, yorgunluk
  • İştahsızlık
  • Kilo kaybı
  • Kanamanın artması
  • Bacaklarda ödem oluşumu
  • Kanlı kusma
  • Karında şişkinlik
  • Gözlerde sararma

Hepatit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hepatit teşhisi taşımakta olan bireylerde öncelik olarak doktor kontrolünde bir tedavi işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda karaciğer yetmezliği ve siroz başlangıcına karşı önlem alınması oldukça önemlidir.

İlaç tedavisine bağlı olarak gerçekleştirilen ilk işlem interferonlar ile viral enfeksiyonları ortadan kaldırmak olacaktır. Diğer tedavi yöntemi ise nikleoid analogları ile virüs üremesini durdurmaktır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir