Hemoroid Tedavisi Nasıldır ? Kabıza Ne İyi Gelir ?
Hemoroid Tedavisi

Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen hemoroid hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında sıklıkla yer almaktadır. Hemoroid hastalığının tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla karşımıza çıkmakta olan hemoroid hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularına yaptığımız araştırmalar ile cevap bulacağız.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid dolaşım sistemine bağlı olarak meydana gelen ve günümüzde sıklıkla karşılaşmakta olduğumuz hastalık türü olarak görülmektedir. Halk arasında basur olarak da adlandırılmakta olan hemoroid hastalığı, anal kanalın üst kısmında meydana gelen genişleme ile ortaya çıkmaktadır.

Anal kısımda meydana gelen damar yumakları yapısına göre iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılmaktadır. Hastalığın durumuna ve yapısına göre evrelendirilmekte olan hemoroid aynı zamanda mayasır olarak da bilinmektedir.

Evreleme iç hemoroid durumunda gerçekleştirilmektedir. Dış hemoroid genellikle bireyde herhangi bir rahatsızlık hissi oluşturmamaktadır.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hastalık oluşumu ile hemen her hastada farklı şikayetler göstermekte olsa da genel anlamda hemoroidli bireylerde aynı belirtilerin olduğu görülmektedir. Hastalık oluşum evresinde iç ve dış hemoroid şeklinde ikiye ayrılarak farklı belirtiler ile kendini göstermektedir. Genel anlamda sıklıkla karşılaşılmakta olan hemoroid belirtileri arasında;

  • Makat bölgesinde şişkinlik
  • Makatta ıslaklık hissi
  • Makatta akıntı
  • Makat bölgesinde ağrı ve sancıma
  • Makat bölgesinde renkal kanamalar
  • Makat bölgesinde kaşıntı
  • Dışkılama esnasında makat bölgesinde zorlanma

Hemoroid Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın oluşumuna sebep olan bir çok farklı durum meydana gelebilmektedir. Genç ve yetişkin bireylerde makat bölgesinde meydana gelen dolaşım sistemi hastalığı hemoroid (basur) genellikle bağırsak alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler ile meydana gelmektedir.

Kabızlık ve ishal durumlarına bağlı olarak gelişebildiği gibi gebelik ve doğuma bağlı olarak kadınlarda meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda spor ile alakalı olarak bisikletçiler ve at binicilerin de görülmekte olan hastalık türleri arasında yer almaktadır.

Beraberinde alkol alışkanlığı, şoför ve pilot gibi meslekler, anal ilişki, kalın bağırsak kanseri ve ilaçlara bağlı olarak tedavi gören bireylerde meydana gelmektedir.

Hemoroid Nasıl Teşhis Edilir?

Hemoroid hastalığı şüphesi taşımakta olan bireylerin genel cerrahi uzmanlarına görünmeleri gerekmektedir. Bireylerde özellikle yukarıda belirtmekte olduğumuz makat bölgesinde şişkinlik, kanama, ağrı, kaşıntı, ıslaklık, akıntı ve dışkılama esnasında meydana gelen zorlanmalar durumunda doktor muayenesine gidilmesi gerekmektedir.

Anal olarak gerçekleştirilen muayenede şikayetlerin belirtilmesinin yeterli olacağı gibi beraberinde kanama olan bireylerde rektoskopi istenmektedir.

Genç bireylerde hemoroid bulgusu kolaylıkla teşhis edilebilirken 40 yaş üstü bireylerde kolonoskopi yöntemi ile hastalık teşhis edilmektedir. Teşhis ile beraberinde tedavi işlemlerine derhal başlanılması gerekmektedir.

Hemoroid Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hemoroid teşhisi konmuş bireylerin genel cerrahi doktorları kontrolünde tedavi işlemleri gerçekleştirilmelidir. Hastalığın oluşumuna göre tedavi işlemi uygulanmakta olan hemoroid bağırsak fonksiyonlarına bağlı olarak gelişen kabızlık ve ishal durumlarının giderilmesi ile başlamaktadır.

Hastalık evresinde ki bireylerin diyet listesi dahlinde beslenme planlamalarına uymalarının oldukça önemli olduğu hemoroid hastalığı yüksek lifli gıda tüketimi oldukça önemlidir. Sıvı tüketimi ile beraberinde su tüketimi düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.

Tedavi esnasında lokal olarak uygulanan krem ve merhemler ile beraberinde pomatlar kullanılmaktadır. Bazı bireylerde bu tedavi yöntemleri iyileştirici etki göstermemesi durumunda cerrahi operasyon ile skleroterapi, bant ligasyon ameliyatları ile kısa sürede gerçekleştirilmektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir