Bitkisel

Hayıt Tohumu Özellikleri ve Faydaları

Hayıt Tohumu Özellikleri ve Faydaları

Hayıt Tohumu Ve Yararları

Hayıt tohumu geçmişten günümüze dek uzanan “şifalı bitki” topluluğu arasında yer almaktadır. Alternatif tıbbın kullanımında oldukça yaygın olan hayıt tohumu günümüzde modern tıbbın ilaç üretimlerinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Eski zamanda “hormon düzenleyici” anlamına da gelen hayıt tohumu bir çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi cinsel problemlerde oldukça güçlü bileşenlere sahiptir.

Özellikle “kadın hastalıklarına şifa ” niteliğine sahip mucizevi bitki “cinsel hastalıklar, kanser hastalıkları, cilt hastalıkları, bağırsak hastalıkları” tedavisinde doğal ilaç etkisi yaratmaktadır. Birbirinden farklı tedavi yöntemlerine ışık tutmakta olan hayıt tohumu baskın maddeler sayesinde cinsel dürtüleri düzenlemekle görevlidir.

Hayıt Tohumunun Faydaları

Kadın hastalıkları başta olmak üzere “bağışıklık düzenleyici, enerji verici, cinsel güç arttırıcı, dinlendirici, adet düzenleyici ve ödem attırıcı” özelliklere sahip hayıt tohumu içerisinde barındırmakta olduğu birbirinden faklı “uçucu yağlar, alkaloitler, flavon, iridoidglikozitler, cineol, viticin, casticin, agnusid” bileşenleri ile hastalıklarda tedavi amaçlı kullanmaktadır.

Kanser Riskini En Aza İndirir

Kanser hastalıkları oluşum riskini azaltmakta olan maddelere sahip hayıt tohumu bağışıklık sistemini güçlü kılarakvücut içerisine kötü huylu hücre ve tümör oluşumlarını engellemektedir.

Kansere karşı duvar etkisi yaratmakta olan mucizevi tohum erkeklerde prostat kanseri kadınlarda ise rahim kanseri oluşumlarının önüne geçmektedir. Hormon dengesini dengede tutarak testis kanseri ve yumurtalık kanseri oluşumlarını da uzaklaştırmaktadır. Bu yönü ile hayıt tohumu “kanser önleyici” özelliğe sahiptir.

Hormon Bozukluklarını Engeller

Hormon dengeleyici özelliği sayesinde vücut içerisinde meydana gelen bozuklukların oluşumuna engel olmaktadır. Özellikle hormon bozukluklarından kaynaklı kıllanma, terleme, cinsel haz ve iktidarsızlık, psikolojik rahatsızlıkların oluşumu riskini engellemekte olan hayıt tohumu “dengeleyici” özelliği sayesinde cinsel hastalıkların oluşumunu engellemektedir. Kadınlarda yumurtalıkların çalışmasına destek olurken erkeklerde testislerin sperm üretimine katkıda bulunmaktadır.

Nemli Ve Parlak Bir Cilt Kazandırır

Cilt sağlığını korumakta olan hayıt tohumu cildin “nemli ve parlak” bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle beslenme, psikolojik yıpranma ve ergenlik dönemine bağlı sivilce oluşumlarını yok etmekte olan hayıt tohumu akne ve lekeleri kısa sürede iyileştirmektedir. Cilt sağlığı açısından oldukça zengin mineral ve vitamin deposu olan hayıt tohumu “yaşlanma karşıtı” olarak da bilinmektedir.

Ruhsal Sorunlara İyi Gelir

Psikolojik hastalıkların tedavisinde oldukça etkili sonuçlar göstermekte olan hayıt tohumu içerisinde yer alan anti depresan uyarıcı maddeler ile ruhsal bozukluklar, sinir, stres ve depresyon hallerine karşı “rahatlatıcı” etkiye sahiptir.

Sinir sistemlerinde meydana gelen tahribatı kısa sürede onarmakta olan hayıt tohumu özellikle kadınlarda dönemsel olarak meydana gelen adet dönemleri ,menopoz dönemleri ve gebelik süreçlerinde oluşan ruhsal bozuklukların tedavisinde oldukça etkili sonuçlar göstermektedir. Hayıt tohumu bu özelliği sayesinde vücutta “doğal detox” etkisi yaratmakatadır.

İktidarsızlık Problemlerini Kısa Sürede İyileştirir

Cinsel hastalıklar açısından oldukça engelleyici maddelere sahip olan hayıt tohumu erkeklerde meydana gelen iktidarsızlık problemlerini kısa süre içerisinde iyileştirerek “kaliteli sperm” oluşumuna yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda kadınlarda yumurtalıkların düzenli çalışmasına yardımcı olarak doğurganlık düzeyini arttırma özelliğine sahiptir. Hayıt tohumu cinsel hastalıklara olan faydası ile beraberinde testis kanseri, yumurtalık kanseri, rahim kanseri hastalıkları oluşumu riskini azaltmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemine katkıda bulunmakta olan hayıt tohumu mikrop ve bakteri oluşumlarını kısa süre içerisinde vücuttan atılımına yardımcı olmaktadır. Vücut içerisinde dolaşımını gerçekleştirmekte olan serbest radikallere karşı tahribat oluşumunun önüne geçmekte olan hayıt tohumu “bağışıklık güçlendirici” özelliği sayesinde bir çok hastalığın oluşumuna engel olmaktadır. Bağışıklık sistemini hasara uğratmakta olan serbest radikaller ve beraberinde bakteri, mikrop plaklarını ortadan hızla yok etmektedir.

Hayıt Tohumunun Diğer Faydaları

Her derde deva özelliği ile vücut sağlığına tam destek sağlamakta olan hayıt tohumu cinsel hastalıklar, psikolojik hastalıklar, cilt hastalıkları, kanser hastalıkları, kadın hastalıkları özelliğinin yanında bir çok hastalığa karşı “önleyici ve iyileştirici” etkiye sahiptir. Hayıt tohumunun bilinen ve bilinmeyen tüm faydaları ile vücudunuzda meydana gelecek olan hastalıklara karşı kendinizi doğal bitki tedavisi ile koruyabilir, düzenli kullanımlarda iyileştirici özelliğinden yararlanabilirsiniz.

 • Adet kanamalarının bozuk ve düzensiz bir şekilde ilerlemesini durdurarak ağrı, sancı, ruhsal bozuklukların iyileştirilmesinde etkili olan hayıt tohumu regli bozukluklarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Menopoz döneminde ki kadınların stresli ve ateşli geçen süreçlerinde “luentinizal” hormonlarını uyarıcı ve kadınlarda “progesteron” düşüklüğüne bağlı olarak gelişen şiddetli travma oluşumlarında engelleyici özelliğe sahip hayıt tohumu iyileştirici ve dindirici etkiye sahiptir.
 • İçerinde yer alan dişi hormonlar sayesinde anne sütüne katkıda bulunmakta olan hayıt tohumu içerisinde yer alan etken maddeler sayesinde “prolaktin” enzimlerinin artışına destek olmaktadır.
 • Dalak sağlığını ve böbrek sağlığına ciddi oranda fayda sağlamakta olduğu bilimsel çalışmalar neticesinde kanıtlanmıştır.
 • Toksinlere karşı iyi bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Midede meydana gelen bozuklukları düzenleme özelliğine sahip hayıt tohumu hazımsızlık, şişkinlik ve gaz oluşumlarında iyileştirici etki göstermektedir.
 • Rahim kanseri oluşumlarına neden olan vajinal kist yapılanmalarını kısa sürede durdurarak tümör oluşum riskini ortadan kaldırmaktadır.

Hayıt Tohumunun Zararları

Her derde deva bir çok hastalığa şifa niteliği taşımakta olan hayıt tohumunun insan vücuduna faydaları kadar zararları da olmaktadır. Hayıt tohumunun  içerisinde bulunan vitamin ve mineraller nedeniyle bazı durumlarda kullanılmaması ön görülmektedir. Hayıt tohumunun başlıca yan etkileri ve zararları arasında;

 • Hormon dengesine katkıda bulunsa da erkeklerde cinsel iktidarsızlığa neden olmaktadır.
 • Alerjik rahatsızlıkları olan bireylerde kaşıntı, kızarıklık, kusma ve mide bulantısına neden olabilmektedir.
 • Kanser hastalığına bağlı olarak kemoterapi tedavisi görmekte olan hastalarda yan etkileroluşturabilmektedir.
 • Parkinson hastalarının kullanımına doktor kontrolleri neticesinde zararlı bulunduğu dile getirilmektedir.
 • Gebelik ve emzirme döneminde ki kadınların hayıt tohumunu doktor kontrolünde dikkatli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir.

Tavsiyeler

Hayıt tohumun hormon dengeleyici özelliği oldukça yaygın bilinse de fazla kullanımlarda kadın ve erkeklerde hormon dengesini bozarak cinsel hastalıkların oluşumuna neden olabilmektedir. Hayıt tohumu ile yapacak olduğunuz çaylarınızda günlük tüketime dikkat etmeniz oldukça önemldir.

Hayıt Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Hayıt tohumu çayı farklı karışımlar ile bir araya gelerek birbirinde farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı hastalıkları, kadın hastalıkları ve günlük tüketimlerinize uygun şifa çayı ile farklı etkileşimler uyandırabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı hayıt tohumu
 • Yarım litre su
 • 2 yemek kaşığı bal

Yapılışı

 1. Demlik içerisine yarım litre suyu kaynatarak içerisine hayıt tohumunu ilave ediniz ve 5 dakika kaynatınız.
 2. Kaynama işleminizin tamamlanmasının ardından 4 dakika demlemeye bırakınız.
 3. Hayıt çayınızın içerisinde bal eklentisini yaparak sıcak bir şekilde tüketmeniz önerilmektedir.

Kadın Hastalıkları İçin Hayıt Malzemeleri

 • 1 tatlı kaşığı hayıt tohumu
 • 1 tatlı kaşığı aslankulağı
 • 1 tutam adaçayı
 • 1 tutum ısırgan otu
 • 1 tutam melisa yaprağı
 • 1 tutam kilit otu

Yapılışı

 1. Demlik içerisinde kaynatmış olduğunuz suyunuza belirtilen ölçüde hayıt tohumu, aslan kulağı, adaçayı, ısırgan otu, melisa yaprağı, kilit otu karışımını ekleyiniz.
 2. 5 dakika kaynatmanızın ardından demliğin ağzını kapatarak 4 dakika dinlenmeye bırakınız.
 3. Yapmış olduğunuz çayınızı kadın hastalıklarına bağlı tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.