24.02.2019 23:23
Mide Ülseri Nasıl Oluşur ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? için yorumlar kapalı

Mide Ülseri Nasıl Oluşur ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Ülser Canınızı Sıkmasın !

Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen ülser günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Ülser  tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen Ülser nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi Nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Ülser Nedir?

Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen ülser hastalığı midede yada onikiparmak bağırsağında meydana gelen tahribatlar sonucu oluşmaktadır. Mide asidinin ve pepsis sıvısının doku kayıplarına yol açarak ülser hastalığını meydana getirdiği görülmektedir.

Bağırsaklarda ve midede oluşumlarını meydana getiren ülser, iltihaplı enflamasyonlara dönüşmektedir. Hastalık genel olarak kadınlara nazaran erkeklerde %75 oranlar daha fazla görülmektedir.

Özellikle 28 ile 55 yaş aralığındaki erkekler risk faktörü altındandır. İki çeşit olarak görülmekte olan ülser midede oluşum göstermesiyle gastrik ülser, oniki parmak bağırsağın doğuşum göstermesiyle duoedenum ülser olarakbilinmektedir. Ülserin boyutları hastalığın ilerleyişine göre 3 milimetreden 5 santimetreye kadar büyüklük göstermektedir.

Ülser Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Ülser oluşumunda vücut fonksiyonlarının tahribatı uğraması ve sindirim sisteminin zayıflamasına bağlı olarak vücutta birçok hastalık belirtisi meydana gelmektedir.Ülser hastalığının meydana getirdiği en yaygın belirtiler arasında yer alan;

  • Mide yanması
  • Mide ekşimesi
  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Hazımsızlık ve gaz oluşumu
  • Halsizlik yorgunluk ve uyku hali
  • Mide bulantısı ve kusma isteği
  • Geğirme isteği
  • Mide ve sırt bölgesinde ağrı oluşumu

eb2eb428815f4a05ac2c7a78b0307265-1.png

Ülser Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen ve midede doku kaybına neden olan ülser oluşumları birçok farklı sebebe bağlı olarak gelebilmektedir. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalar neticesinde ülserin mide yaralarına yol açması ve ilerlemesinin başlıca sebepleri stres, üzüntü, sıkıntı ve depresyon halleri olarak açıklanmaktadır.

Bununla beraber ülser oluşumunu destekleyen helikobacter pylori bakterisi, düzenli ilaç kullanımları, alkol tüketimi, sigara ve tütün tüketimi, ağrı kesici ilaçlar, asitli içecek tüketimi, radyasyon tedavisi, katı gıda tüketimleri ve beslenme bozuklukları olarak gösterilmektedir.

Hastalığın belirtileri ile bireylerin en yakın dahiliye doktoruna başvurmaları gerekmektedir. Hastalığın erken teşhisi ile iyileşmesi daha basit görünmektedir. Tedavi edilmeyen ve kontrol altında tutulmayan ülser oluşumları beraberinde mide kanseri hastalığına davetiye çıkartmaktadır.

eb2eb428815f4a05ac2c7a78b0307265-2.png

Ülser Nasıl Teşhis Edilir?

Ülser hastalığı tedavi edilmesiyle kontrol altına alınabilen bir sindirim sistemi hastalığıdır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz ülser belirtilerini taşıyan bireylerin en kısa zamanda doktor muayenesine girmeleri oldukça önemlidir.İlerlemesi durumunda farklı hastalıklara vücudun sindirim sistemine ciddi ölçüde zarar vermektedir.

Genel anlamda uzmanların öngördüğü teşhis durumu endoskopi ile beraberinde kan ve idrar tahlili olmaktadır. Doku örneklerinin de alınması ile duedenum grafisi ülser teşhisinin konulmasında en etkili yolu olarak bilinmektedir.

İlerlemesi durumunda meydana gelen ülser hastalığı mide kanser oluşumlarına sebebiyet vererek ciddi sonuçlardoğurabilmektedir. Buna bağlı olarak endoskopi ile beraberinde yapılacak olan parça örnekleri patolojik bulgulargerektirebilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi ülser hastalığında da erken teşhis birçok hastalığın önüne geçecektir.

eb2eb428815f4a05ac2c7a78b0307265-0.png

Ülser Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ülser hastalığının teşhis edilmesinin ardından hastalığın ilerlemesi ve engellenmesi amacıyla tedavi zorunlu olmaktadır. Uzmanların ülser hastalığı için izlemekte olduğu tedavide iyileştirici ve engelleyici içeriklere sahip komplikasyonları öngörmektedir. Erken teşhis konulan hastalarda iyileşme oranı yüksek olarak görülmektedir.

Genel anlamda tedavisi uygulanmakta olan ülser hastalığı nadir de olsa operasyonlar getirebilmektedir. Gastroözofajial reflü tedavisinde uygulanan ilaçlar gibi ülser tedavisinde kullanılan ilaçlar mide asidini azaltarak doku kayıplarını önlemektir. Antibiyotik kullanımları ile desteklenmekte olan ülser tedavisi helikobakter pylori hastalıklarının önüne geçmektedir.

Doktorların ülser tedavisinde kullanmakta oldukları bir diğer metot ise diyet yapımıdır. Özellikle baharatlı, ekşi, yağlı ve asitli gıdaların tüketimini azaltarak mideyi rahatlatıcı doğal ve sulu gıdaların tüketilmesi önerilmektedir.

Ayrıca ülser hastalığının iyileşmesine ve daha fazla tetiklenmesine neden olan alkol ve sigara tüketimine sahip bireylerin bu konuda oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Uzmanların açıklamalarına göre ameliyat nadir görülse de ilaçla iyileşmeyen ve kanamalı ülser hastalıklarında cerrahi operasyon gerekmektedir.

Comments

There have been no comments on this post before.