24.02.2019 23:23
Reflü Nasıl Oluşur ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? için yorumlar kapalı

Reflü Nasıl Oluşur ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Reflü Neden Olur ?

Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen reflü günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Reflü  tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen Reflü nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi Nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Reflü  Nedir?

Sindirim sistemi ile bağlantılı olarak midede meydana gelen gastro özofagial reflü hastalığı halk arasında mide reflüsü olarak bilinmektedir. Reflü mide asidinin ve tüketilen besinlerin yemek borusuna tekrardan kaçarak ağız bölgesine ulaşma durumudur. Genel olarak asidik bir biçimde yemek borusundan yukarı çıksa da safra ve pankreas sıvısı olarak da belirebilmektedir.

Buna bağlı olarak reflü hastalığı ortaya çıkmaktadır. Reflü ile beraberinde mide ağrıları göğüs bölgesinde yanma hissi meydana gelirken yemek borusunda ciddi tahrişler ve mide bulantısı olmaktadır. Reflü tedavi edilmemesi durumunda sindirim sistemine bağlı birçok hastalığa davetiye çıkartmaktadır.

Reflü Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Reflü hastalığının oluşumunda genç ve yetişkin bireylerde birçok sindirim problemi de beraberinde getirmektedir. Mide hastalığı olarak karşımıza çıkmakta olan reflü günümüzde sıklıkla karşılaşmakta olduğumuz sindirim hastalıkları arasında yer almaktadır. Oldukça yaygın görülmesi ile beraberinde hastalık oluşum evresinde bireylerde birçok belirti meydana getirmektedir meydana gelen semptomlar arasında sıklıkla karşılaşılan;

 • Ağız bölgesine mideden acı su gelmesi
 • Geğirme isteği
 • Ses tellerinde zayıflama
 • Boğazda kaşıntı ve gıcık hissi
 • Şiddetli ağız kokusu
 • Kronik öksürük
 • Besinlerin çiğnenmiş Senin Ardından yutmada problem
 • Besinlerin boğazda takılma hissi
 • Astım hastalıkları
 • Faranjit ve Larenjit hastalıkları
 • Göğüs bölgesinde yanma hissiyatı
 • Midede ekşime hissi ve yanma

21b97fb76979ee4df5d26067819bc8b2-1.png

Reflü Nedenleri Nelerdir?

Reflü hastalığı herhangi bir yaş aralığı sınırı bulunmamak ile beraberinde genç ve yetişkin bireylerde sıklıkla görülmektedir. Hastalığın oluşum evresinde tetikleyici ve risk taşıyan belirli faktörler içermektedir.

Özellikle reflü oluşumlarının sebepleri arasında uzmanların yapmış olduğu açıklamalar neticesinde fazla kilo alma, yemek saatlerinde değişiklik, gece geç saatlerde yemek tüketimi, fazla yemek tüketimi, su tüketiminin az olması, asitli gıdaların fazla tüketilmesi, hazır gıda tüketimi, alkol ve sigara tüketimi reflü hastalığına davetiyeçıkartılan başlıca nedenler olarak gösterilmektedir.

Reflü Nasıl Teşhis Edilir?

Sindirim sistemine bağlı olarak mide problemleri ile doktora gitmiş olan bireylerde atipik semptomların ciddi seviyeli görülmesi reflü belirtisisini göstermektedir. Uzman kontrolünde yapılan muayene ile genel olarak yemek borusuna pasaj filmi, karın bölgesine ultrason, vücut pH değeri, kan tahlili ve idrar tahlili yöntemleri ile hastalığın tanısı konulmaktadır. Doktor kontrolünde düzenli olarak ilaç tedavisi ile olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

21b97fb76979ee4df5d26067819bc8b2-2.png

Reflü tanısının konulması ile beraberinde hastalığı taşıyan bireylerin gündelik hayatlarında beslenme düzeylerini oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde reflü hastalığın ilerlemesine bağlı olarak sindirim problemleri mide fıtığı ve doku kayıpları meydana gelmektedir.

Reflü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yapılan testler sonucunda hastalığın teşhisinin belirlenmesi ile doktor eşliğinde gerçekleştirilecek olan reflü tedavisi bir sindirim sistemi hastalığıdır. Hastalığın oluşum evrelerinde erken teşhis edilmesi kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar göstermektedir.

Uzmanların reflü tedavisinde kullanmakta oldukları en yaygın yöntem ilaç tedavisi olmaktadır. İlaç tedavisi ile beraber desteklenmiş düzgün beslenme tüketimi hastalığın iyileşmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

21b97fb76979ee4df5d26067819bc8b2-3.png

Aynı zamanda su tüketimi ve fazla kilolu hastaların düzenli kilo vermeleri hastalığın ilerlemesine engelolmaktadır. İleri düzeyde gelişim göstermiş reflü hastalarında meydana gelen bel bölgesine verdiği zararlardan dolayı cerrahi operasyon gerektirebilmektedir.

Mide içerisinde doku kaybına neden olarak mide fıtığı oluşumuna sebep olabilmektedir. Buna bağlı olarak doktor kontrolünde ameliyat gerektirebilmektedir.

Comments

There have been no comments on this post before.