24.02.2019 21:41
KOAH Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? için yorumlar kapalı

KOAH Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (Koah)

Alt solunum yollarına bağlı olarak gelişen KOAH hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında sıklık ile yer almaktadır. KOAH tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla karşılaşmakta olduğumuz KOAH nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularına yaptığımız araştırmalar ile cevap bulacağız.

KOAH Nedir?

Kronik boronşit olarak da adlandırılmakta olan KOAH, kronik obstrüktif akciğer hastalığı anlamına gelmektedir. İleri düzey alt solunum yolu hastalığı olarak kendini göstermekte olan KOAH kronik bronşit, refrakter, amfizem, astım içeren hastalık olarak bilinmektedir.

En büyük etkisi bireylerde nefes alma problemi ortaya çıkartmaasıdır. Bir çok hastalıkta olduğu gibi KOAH hastalığında da erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Hastalığın ilerlemesi ile beraberinde bir çok hayati fonksiyona başta akciğer olmak üzere zarar vermektedir.

KOAH Belirtileri Nelerdir?

KOAH hastalığı belirtileri başlangıçta nefes darlığı olmak üzere şiddetine ve hastalığın türüne göre bireylerde farklılık göstermektedir. Hafif, orta ve ağır şekilde görülmekte olan KOAH hastalığında 3 farklı tip söz konusudur. Her 3 KOAH türününde bireyler üzerinde göstermekte olduğu belirtiler arasında yer alan;

  • Nefes darlığı
  • Öksürük
  • Balgam
  • Göğüs ağrısı
  • Göğüs tıkanması
  • Hırıltılı solunum
  • Kas ve eklem ağrısı

485263ac8c1aae73bb302144d2e9b8c0-1.png

KOAH Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın oluşumuna sebebiyet veren bir çok farklı neden görülmektedir. KOAH hastalığında en önemli risk faktörü tütün ve tütün ürünleri kullanmakta olan bireyler olarak gösterilmektedir.

Özellikle sigara, pipo ve nargile tüketimleri risk faktörünü arttırmaktadır. Sigaraya bağlı olarak pasif içiciliğe maruz kalan bireylerde de görülmektedir. Beraberinde KOAH oluşumuna neden olan diğer bulgular ise rutubetli ortamlar olarak görülmektedir.

Aynı zamanda kimyasal iş ortamlarında bulunan bireylerde de KOAH hastalığına sıklıkla rastlanmaktadır. Talaş, mobilya, çiftçilik ve iritan maddeli ortamlarda çevresel faktörlere bağlı olarak KOAH görülmektedir.

KOAH Nasıl Teşhis Edilir?

KOAH şüphesi taşımakta olan bireylerin en yakın kulak, burun ve boğaz (KBB) kliniklerine başvurmaları gerekmektedir.

Özellikle yukarıda belirtmekte olduğumuz baş ağrısı, balgam, hırıltılı solunum, gözlerde sulanma, halsizlik, titreme, göğüs ağrısı ve nefes darlığı çeken bireylerin hastalık teşhisi için uzman kontolüne girmeleri gerekmektedir.

Başlangıç olarak kulak, burun ve boğaz kontolleri ile gerçekleştirilmekte olan teşhis evresi akciğer rontgen filmi ve kan tahlilleri ile netleştirilmektedir. Her nefes darlığı KOAH hastalığını göstermiyor olsada hastalığın oluşumunu tetikleyici en öncül faktörler arasındadır.

Doktorların bu konuda bireylere en büyük uyarısı sigara tüketimine son verilmesi gerektiğidir. Sigara kullanımına bağlı olarak ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafında uygulanan Dumansız Hava uygulaması ile sigara bırakma hattını ücretsiz oalrak arayarak hayat kalitenize katkıda bulunabilirsiniz.

485263ac8c1aae73bb302144d2e9b8c0-2.png

KOAH Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

KOAH teşhisi konulmadan önce bireylerin hastalığa karşı önlem almaları oldukça önemlidir. Özellikle birinci öncülük olarak tütün tüketiminin sonlandırılması en önemli tedbirler arasında bulunmaktadır.

Uzmanlar sıklıkla KOAH hastalığı için tütün tüketiminin en yaygın hastalık faktörü olduğunu sıklıkla dile gertirmektedir.

Beraberinde KOAH teşhisi konulmuş bireylerin doktor kontolünde muayene edilmesi zorunludur.

Uzman eşliğinde belirtilen ilaç ve yaşam standartları doğrultuasunda ana amaç hastalığın ilerlemesini durdurmak olacaktır. Uzun süreli tedavi yöntemleri göstermekte olan KOAH balgam sökücü ilaçlar, antibiyotikler ve kortizon türevli ilaçlar ile gerçekleştirilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi KOAH’da da erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Sizde bilinç bireyler olarak tütün ve tütün ürünleri kullanımına son veriniz ve çevrenizde ki bireyleri bu konuda bilinçlendiriniz.

Comments

There have been no comments on this post before.