24.02.2019 06:18
Hazımsızlık ve Karında Şişlik Nasıl Oluşur ? için yorumlar kapalı

Hazımsızlık ve Karında Şişlik Nasıl Oluşur ?

Hazımsızlık Neden Olur ?

Mide alanınız normalden daha büyük olduğunda şişmiş bir karın oluşur. Bu bazen şişmiş bir karın veya şişmiş göbek olarak bilinir. Şişmiş bir karın genellikle rahatsız ya da ağrılıdır. Şişmiş bir karnın çeşitli potansiyel nedenleri vardır. Bu yaygın bir olaydır.

b08b03bfa72a15660485c32cfca9be30-0.png

Karında Şişlik Nedenleri Nelerdir ?

İnsan karnı birkaç farklı nedenden ötürü şişebilir. Bunlar hamilelikten çok yemek yemeğe kadar sayılabilir. Sadece doktor şişmiş karnın kesin nedenini belirleyebilecektir.

Abdominal şişmenin en sık nedenlerinden bazıları aşırı yeme ve gazdır. Sinirlenme alışkanlığının bir parçası olarak hava yutmak ya da lif içeriği yüksek olan gıdaları tüketmek gaz üretimine yol açabilir. Bu gaz serbest bırakılmazsa, karın şişmesine yol açabilir.

İrritabl Bağırsak Sendromu

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), mide de diğer semptomların yanı sıra kramp ve ağrıya neden olan bir hastalıktır. IBS ayrıca şişkin bir karın olmasına neden olabilecek şişkinliğe ve gaza neden olabilir. Uluslararası İşlevsel Gastrointestinal Hastalıklar Vakfı’na göre, her 10 kişiden 1’i IBS semptomlarına sahiptir.

Laktoz intoleransı, vücudunuzda süt ürünlerinde bulunan bir şeker olan laktozu sindiremediğinde ortaya çıkan bir durumdur. Laktoz intoleransının belirtileri arasında abdominal şişkinlik ve gaz bulunur.

Bu belirtiler karnınızın şişmesine neden olabilir. Eğer mide alımından iki saat sonra şişmiş bir karın yaşarsanız, laktoz intoleransı olabilirsiniz. Mayo Kliniğine Göre, laktoz intoleransı Afrika, Asya, Latin ve Amerikan Hint kökenli insanlarda daha sık görülür.

b08b03bfa72a15660485c32cfca9be30-2.png

Bir Diğer Neden: Asit

Asit, sıvının karnınızın içinde birikmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu birikim genellikle karaciğerinizdeki siroz gibi sorunlardan kaynaklanır. Karaciğeriniz aşırı derecede yaralandığında siroz oluşur.

Asitlerin ilk geliştiği zaman, muhtemelen herhangi bir belirti görmezsiniz. Sıvı zamanla biriktikçe, karnınızın giderek şiştiğini fark etmeye başlarsınız. Asitler size rahatsızlık verebilir.

b08b03bfa72a15660485c32cfca9be30-3.png

Diğer Nedenleri

Şişmiş karnınız diğer bazı daha az görülen semptomlardan kaynaklanabilir. Örneğin, safra taşları, safra kesesinde birikebilen sert kitlelerdir. Pankreatit, pankreasın iltihaplanmasıdır. Kilo artışı da bağırsağınızda bir tıkanıklık gibi karın şişmesine neden olabilir. Bir yumurtalık kisti de şişmiş bir karına yol açabilir.

Bu sebeple bu belirtilerden herhangi biri meydana gelirse hemen doktora başvurulmalı ve tıbbi tedavi yöntemleri denenmelidir. Unutulmamalıdır ki kendiliğinden inebileceği gibi bu şişlik, daha büyük sorunların habercisi de olabilir.

Comments

There have been no comments on this post before.