Solunum yollarına bağlı olarak gelişen astım günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Astım tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülmekte olan astım hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Astım Nedir?

Solunum yollarına bağlı olarak gelişen hastalıklar arasında en sık görülen astım hastalığı alt solunum yollarına bağlı bir hastalık türüdür. Çevresel faktörlere göre etkinlik göstermekte olan astım hastalığı hava yollarına bağlı olarak gelişmektedir.

Solunum yollarında meydana gelen mukoza zarının şişmesi sonucunda solunum işleminin hava teneffüsünü gerçekleştirememesi durumu ile meydana gelmektedir. Bu durum sıklıkla astım nöbetlerinin oluşmasını tetiklemektedir.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım hastalığı genç ve yetişkin bireylerde görülebilmesi ile beraberinde bir çok hastalığın oluşumuna da neden olabilmektedir. Hastalık oluşum evresinde solunum yollarında meydana gelen zedelenmeler ile kendini gösterirken ilerleyen süre zarfında bir çok belirtiyi beraberinde getirmektedir. Solunum sisteminin zayıflaması ile çevresel faktörlere bağlı olarak meydana gelen astım hastalığında en belirgin özellikler;

  • Öksürük krizleri
  • Kuru öksürük ve gece nöbetleri
  • Solunumda hırıltı ve yanma
  • Nefes darlığı
  • Göğüs bölgesinde ağrı ve tıkanıklık hissi
  • Göğüs bölgesinde sıkışma

d68c840302135536cce48578dd06856a-1.png

Astım Nedenleri Nelerdir?

Astım hastalığı oluşumunda bir çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Ancak solunuma bağlı olarak gelişen astım hastalığının başlıca nedenleri arasında risk faktörü taşıyan bireyler ve çeveresel faktörler olarak görülmektedir.

Aile içerisinde astım rahatsızlığına sahip bireylerin bulunması risk föktörleri arasındadır. Çevresel faktörler arasında ise temizlik ve detarjan işleri ile uğraşan bireyler, marangoz ve mobilya işçileri, kimyasal ilaç ve döküm endüstrisi bireyleri, demiryolu işçileri, çiftçiler, çay ve tütün üretiminde çalışan bireyler olarak görülmektedir.

Kronik olarak meydana gelen ve bebeklerde karşılaşmakta olduğumuz astım hastalığında en büyük etken annenin gebelik döneminde sigara tüketimi olarak görülmektedir.

d68c840302135536cce48578dd06856a-2.png

Astım Nasıl Teşhis Edilir?

Alt solunum yollarına bağlı olarak gelişen astım hastalığının başlıca yan etkileri arasında öksürük krizleri, hırıltı, gece krizleri, göğüs bölgesinde ağrı ve sancıma gibi şikayetlerden dolayı doktor kontolüne gidilmesi gerekmektedir.

Bu gibi durumlar altında bir çok nedeni barındırsa da astım hastalığının belirtileri arasında en büyük etkenler olarak açıklanmaktadır. Uzman eşliğinde bireye şikayetleri dahilinde farklı tetkitler uygulanabilmektedir.

Astım teşhislerinde genel anlamda akciğer muayenesi ile beraberinde rontgen ve solunum fonksiyon cihazları ile nefes ölçümleri yapılarak astım teşhisi konulmaktadır. Düzenli hayat ve temiz çevre ile hastalığın ilerlemesi durdurulabilmektedir.

Astım Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Astım hastalığına yakalanmış ve teşhisi kesin olarak konulmuş bireylerde doktor kontolü ve muayene sonucunda hastalığın şiddetine göre uygun dozda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen ilaç tedavisinin yanı sıra bireysel hayat bu hastalıkta oldukça önem taşımaktadır.

Özellikle sigara ve alkol tüketimlerinin sonlandırılması hastalığın ilerlemesine engel olacaktır. Beraberinde evcil hayvan alerjilerine karşı hayvan beslenmemesi, sentetik yatak malzemeleri kullanılmaması, rutubet ve nemden kaçınılması, parfüm, koku ve detarjan kullanmımından uzak durulması, rüzgarlı havalarda dışarı çıkılmaması, polen döneminde dışarda bulunulmaması uzmanlar tarafından astım hastalığına maruz kalmış bireylere en önemli uyarılar arasında yer almaktadır.