Anne - Çocuk

Hamilelikte Zika Virüsünden Nasıl Korunmalıyız ?


Hamilelikte Zika Virüsüne Dikkat!

Zika virüsü flavivirus grubundan olan bir RNA virüsüdür. Sivrisinek ısırığı yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Baş ağrıları, gözlerin kızarması, vücutta döküntü, kas ve eklem ağrıları gibi belirtileri vardır. Bu hastalık hafif seyretmekle birlikte dinlenmek, sıvı alımının artması, ağrı kesici ve ateş düşürücüler ile genelde 1 hafta içerisinde iyileşmektedir.

Zika Virüsü Bebekleri Nasıl Etkiliyor?

Zika virüsünün önemi hamilelerde çok artar çünkü anne karnındaki bebeğe geçebilir. Anne karnındaki bebekte mikrosefali denilen kafanın küçük olması ile seyreden çok ciddi hasarla neden olabilir.

Kafanın küçük olması beynin gelişimini engeller. Böylece beyin küçük kalır. Beyin küçük kaldığı zaman doğan bebeklerde aynen serebral palside olduğu gibi konuşmada güçlük, duymada zorluk görülür. Ayakta durma, yürüme, denge, mental ve motor fonksiyonlarda ciddi oranda bozukluk görülebilir. Bu çocuklar hayatları boyunca tedaviye mahkum çocuklar olabilir.

Anne adayının zika virüsü ile enfekte olduğu saptanırsa muhakkak doğacak bebeğin mental, fiziksel ve motor açıdan mikrosefaliye tabi olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.

Zika Virüsü Bulunan Ülkeler

 • Karayip (Tehlike arz eden eyaletleri: Barbados, Curaçao, Dominican Cumhuriyeti, Guadeloupe, Haiti, Jamaica Martinique, Puerto Rico Milletler topluluğu, Saint Martin)
 • Meksika
 • Amerika(Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama)
 • Pasifik Adaları (Amerikan SAmoası, Tonga, Samoa)
 • Güney Amerika (Bolivya, Brezilya, Kolombia, Ekvador, Fransız Guyanası, Paraguay, Surinam, Venezuela)

Zika Virüsü Türkiyede Var Mı?

Virüsün taşıyıcısı olan iki sinek türü vardır. Türkiye’nin bazı bölgelerine ulaşmakta olup oralarda yerleşik hale gelmiştir. Bunlar Aeges aegypti ve albopictus olarak adlandırılmaktadır.

Aeges aegypti türü sivrisinek Batum, Gürcistan, Kırım yarım adasına uzanan bir bölgede aktif.

Albopictus türü sivrisinek ise daha yaygın görünüyor. Batı Trakya, İstanbul,Doğu Karadeniz’de ve Giresun’da aktif olarakgörülmektedir. 5 ila 7 yıla kadar Orta Anadolu’ya yayılacağı öngörülüyor.

Sivrisinek Sokmasına Karşı Alınacak Önlemler

 1. Sivrisinek kovucu ilaçlar
 2. Vücut solüsyonları
 3. Şapka
 4. Uzun kollu kıyafetler ve uzun pantolonlar
 5. Açık renkli kıyafetler
 6. Açık havada yatılıyorsa yatak çevresini tül ile çevrelemek
 7. Kapalı ayakkabılar
 8. Orman ve çalılıklarda önlemsiz dolaşmamak
 9. Açıkta kalmış yiyecek ve içecekleri tüketmemek