Hamilelikte En Uygun Uyku Pozisyonları
Gerek bebeğe zarar verme düşüncesi, gerekse gebelik boyunca ortaya çıkan ağrılar anne adaylarını uyku pozisyonu konusunda düşündürmektedir. Gebelikte karın büyümesi belirgin olarak 5. Aydan sonra başlar Bu yüzden gebe kadınlar 6. Aya kadar istedikleri pozisyonda yatabilirler. Bu yüz üstü yatış pozisyonu bile olabilir. Telaşlanmayın bebek sıkışmaz. Ancak 6. Aydan sonra yani yaklaşık 27. ve 28. Haftalardan sonra yatış pozisyonu önem kazanır.

Nasıl Yatmamalı?

Normalde sırt üstü yatış pozisyonunun tavsiye edilmesi beklenir. Ancak bu pozisyon çok yanlıştır. Çünkü karında var olan yük bu pozisyonda iken be bölgesine ciddi bir ağırlık yapar ve ağrıya neden olur. Ayrıca kanı vücudumuza dağıtan ana atar damarlar ve vücuttaki kanı kalbe getiren ana toplardamarlar omurganın etrafında bulunur.

Atar damarlar çok güçlü bir basınç uyguladığı için karındaki yükün bele uyguladığı bu basıdan çok etkilenmez ancak toplardamarlar bu bası sonucunda sıkışabilir. Bunun sonucunda kalbe yeterli miktarda kan dönmez ve kişinin tansiyonunun düşmesiyle sonuçlanır. Anne adayı bu nedenle sersemleyebilir, bayılabilir. Kısacası daha kötü sonuçlanabilir.

Nasıl yatmalı?

Yan pozisyonda yatmak bu damarları basıdan kurtaracak ve beli de rahat ettirecektir. Ancak bu sefer de kol uyuşmaları baş gösterebilir. Bu yüzden sırt bölgesini yumuşak bir yastık ile destekleyip, kolun üzerine de çok yatmayacak şekilde, hafif yan pozisyon çok uygun olacaktır. Bebeğin sıkışmasından endişe etmeyin. Rahim ve bebeği çevreleyen sıvı ve zarlar bebeği oldukça iyi bir şekilde korumaktadır.

Sağ mı Sol mu?

Aslında bu ikisi arasında belirgin bir fark yoktur. Her ikisi de tercih edilebilir. Ancak rahim bir miktar sağ konumlanmış bir organdır. Bu nedenle sol tarafa doğru yatmak daha önce bahsettiğimiz damarlar açısından kısmen daha iyidir. Ama bu kesinlikle “sağ tarafa yatmak yanlıştır” demek değildir.

Nasıl Kalkmalı?

İlk olarak ayaklarınızı sarkıtmakla başlayın. Daha sonra yatış pozisyonunuza göre üst tarafta kalmış kolunuzla yatağınızdan destek alarak doğrulun. Belli bir açıdan sonra kısmen altta kalmış kolunuzdan da yardım alıp doğrulabilirsiniz.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir