Hamileyken Sigara İçilmesinin Bebeğe Verdiği Zararlar
Sigara Kullanımının Hamilelik Döneminde Zararları

Gebelik bir kadının yaşamındaki en özel ve en önemli anlardan biri olmaktadır. Buna rağmen araştırmalara göre sigara tiryakisi olan kadınların yarısından fazlasının hamileliklerde sigara kullanmayı bırakmadıkları bilinmektedir.

Hatta bu dönemde stres, heyecan ve hormon değişikliklerinin verdiği etkenlerden dolayı bazı anne adaylarının sigara içmeyi artırdıkları olmaktadır. Annenin karnında olan bebeğin gelişme sürecinde bir nedenden dolayı gelişmede gerilik olursa fetüs yeteri kadar oksijen alamayacak ve bebeğin hareketlerinde zayıflama olacaktır.

Çünkü bebek var olan gücünü kendi kalbi ve beynini korumak için kullanmak zorunda kalacağından kendini çok fazla yormayacak bu nedenle çok az denebilecek kadar hareket ederek vücudundaki kaslarının ve organlarının gelişmemesine veya az gelişmesine neden olacaktır. Bu durumda bir sakatlığa veya herhangi bir başka soruna yol açmaması için gelişimde geriliği gözlenen hamileliklerde mutlaka bir uzman kontrolünde olmanın muhakkak yararı vardır.

Bebeklerde Kaç Türlü Gelişim Geriliği Olur

Annenin karnında olan bebeklerde iki türlü gelişim geriliği meydana gelebilir. Bunlar, simetrik gelişim geriliği ve asimetrik gelişim geriliği olarak ikiye ayrılır.

Gebe annenin sigara içmesi veya pasif içici dediğimiz sigara içilen yerlerde ve sigara içen kişilerle aynı ortamda olması, hamilelikte geçirilmiş hastalıklar, gebe annenin yediklerine dikkat etmemesi, ruhsal ve bedensel yönden aşırı çalışıp kendini yormak, genetik problemler gibi rahatsızlıklar neden olmaktadır.

Simetrik gelişim geriliği zaman içinde anne karnındaki bebeğin baş, karın ve bacak boyu bölgesinde az gelişiminmeydana gelmesidir. Sık rastlanmasa da görüldüğünde sıkıntılı ve riskli bir durumdur. Fakat gebeliğin ilk zamanlarından itibaren oluştuğu için müdahale edebilme imkanı da doğmuş oluyor.

Bebekte Gelişim Geriliği Doğumda Nasıl Anlaşılır?

Anne karnındaki bebeklerde gelişim bozukluğu bebek 2500 grama ulaşmadığı anlaşıldığında bebeğin gelişiminde gerilik olduğu anlamına gelmektedir. Fakat bu durumun neticesini genetik faktörlere de bağlayacağından olayın detaylıca araştırılması gerekmektedir.

Sigaranın Bebek Üzerinde Olumsuz Etkileri

Sigara bebeklerde gelişim bozukluğunun yanı sıra doğumun erken olmasına, bebeğin içinde bulunduğu su kesesinin zamanından önce açılmasına, anne rahminde bulunan bebeğin aniden ölmesine, annenin lohusalık zamanında C vitamini ve sütünün azalması gibi anne ve bebeği doğrudan etkileyen ve ölümcül sonuçlara yol açabilecek telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olabilir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir