Hamilelik Döneminde Saç Boyamak Zararlı Mıdır?
Kadınların bakımında önemli rol oynayan saç boyama işlemi uzun yıllar görünümün genç kalmasına katkı sağlıyor. Saç boyamak kadınların güzelliğini ön plana çıkarıyor. Anne adayları da genç görünüm sağlayan ve görünüşlerine güzellik katan saç boyasını hamileliklerinde de kullanıp kullanamayacağını merak ediyor.

Saç Boyası Anne Karnındaki Bebeğe Zarar Verir Mi?

Doğumlarda normal şartlar altında %3 ve %5 oranında anormal doğumlar olabiliyor. Burada merak edilen saç boyamanın bu risk oranını artırıp bir tehlike oluşturabilme olasılığıdır. Saç boyasının içinde bulunan kimyasallar boyama sırasında az da olsa vücuttan emilebilir fakat bu emilimin anne karnındaki bebeğe ne kadar zarar verdiği konusunda net bir bilgi yoktur.
Bununlar birlikte yapılan araştırmalar hayvanlar üzerinde denenmiştir ve insanlara uygulanan işlemlerden daha fazlası hayvanlarda denenmiştir. Hayvanlarda herhangi bir anormal değişikliğe rastlanmamıştır.

Kuaför Mesleği Yapan Anne Adayları Tehlike Altında Mı?

Kuaför mesleği yapan anne adayları da hamilelik sırasında maruz kaldığı boyalardan dolayı endişe ediyorlar. Kuaförler üzerinde yapılan araştırmalar da vardır. Bu araştırmalar kuaförlerde çoğunlukla solunum yoluyla bu tür kimyasallara maruz kalınmasından dolayı doğum yaptıklarında bebeklerinde daha düşük ağırlıklı kiloya sahip oldukları tespit edilmiştir.
Bunun nedeni yeterli oksijen alamayan fetüsün büyümesine etkisi olduğunu gösteriyor. Bu anne adaylarının ayrıca doğumlarında az da görünse anormal doğumların artış olduğu söylenebilmektedir. Kuaför anne adaylarının çalıştığı yerlerde sık sık hava almaları gerekmektedir ve çalışma süresini kısa tutmalıdırlar. Boya işlemi esnasında maske ve eldiven takılması kimyasallara maruz kalma oranını düşürebilir.

Hamile Kadınlar İçin Saç Boyamanın Zararları Hakkında Araştırmalar Var mı?

Hamile kadınların hamilelik sırasında saç boyamasının zararlarını gösteren araştırmalar oldukça az. Fakat hamilelik esnasında boya işleminin deriden emilen miktarı oldukça az olacağından, fetüse ulaşıp zarar verme oranı düşük bir olasılıktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Hamile kadınların gebeliklerinde ilk 3 ay çok önemlidir. İlk 3 ay bebeğin organ gelişimin oluştuğu dönemdir. Bu dönemde saç boyası gibi kimyasallardan uzak durulmalıdır. Saç boyasını uygularken eldiven kullanılıp, deriden emilmesini minimuma indirilmelidir. Saç boyası uzun süre bekletilmemelidir. Boya yapılan alanın iyice havalandırılmasına özen gösterin. Saç boyası seçerken kimyasal olmayan bitkisel boyalar ya da kına tercih edilmelidir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir