Hamilelik Öncesi ve Sonrası Psikoloji Yönetimi
Hamilelikte Psikoloji Bebek İçin Çok Önemli !

Hamilelik sadece anne adayını değil, anne adayının çevresinde bulunan herkesi farklı şekillerde etkileyen bir süreçtir.

Anne adaylarının hepsi bu süreci aynı şekilde atlayamaz. Bu durumda karakteristik özelliğin de rolü büyüktür. Bundan ötürü bazı anne adayları bu süreci daha rahat geçirirken bazıları ise zorlu atlatır.

Hamilelik aylarında anne adayları daha hassas bir döneme girerler. Çevresindekilerden devamlı bir ilgi beklerler. Kadınlar hamilelik sürecini ne kadar mutlu değerlendirse de bir yandan korku ve panik havası hakimdir. Kaygı had safhadadır. Bu dönemde yaşanan ağır kaygı, stres ve korku hamilelik depresyonunu tetikler. Yapılan araştırmalarca ise bu sorun sık gözlemlenmektedir.

 Hamilelik Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

  • Sürekli hüzünlü bir mizaç
  • Az ya da fazla uyku
  • Adapte olmakta sıkıntı
  • Bebek için hazır hissetmeme hali
  • Çocuk ve kendi için karamsarlık
  • Ölüm ve intihar fikrini devamlı düşünme durumu
  • Suçluluk hissi
  • Aşırı yeme ya da yemeden kesilme

Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

İlişkide yaşanan sıkıntılar, istenmeyen gebelik, engelli çocuk düşüncesi, yanlış beslenme, sigara ve alkol kullanımı gibi durumlar hamilelik depresyonunu tetikler.

Tedavisi Nedir?

İlaç tedavisi ve TMS uygulamaları, profesyonel psikolojik destek (özel psikoterapi), destek grupları gibi birçok yardımcı faktöre başvurulabilinir. Tedavinin şeklini ve süresini anne adayının içinde bulunduğu ruh halinin yoğunluk seviyesibelirler. Tedavi süreci herkeste farklılık gösterebilir.

Hamilelik Pilatesi Faydalı Olur Mu?

Hamilelik pilatesi, hamilelik depresyonunu etkisiz kılarken doğumu ve lohusalığı atlatmayı da kolaylaştırır. Anne adayı normal doğuma daha pozitif girer. Kaslar da daha kolay yumuşatıldığından ötürü doğum sırasında yaşanan ağrı eşiğini düşürür.

Doğum öncesi bebeğin de hareket kabiliyeti artırılıp kasları gevşetildiği için bebek daha sağlıklı doğar. Bunun yanı sıra mutlu bir çocuk adayı olur.

Ayrıca anne adaylarının her zaman kaygı duyduğu, uğruna stres olduğu ve bazılarının çocuk istememesine sebebiyet veren hamilelik sonrası kilolar da hamilelik pilatesi sayesinde daha çabuk ve kolay kaybolabiliyor. Kısacası hamilelik pilatesi hem hamilelik psikolojisini hem anne adayının sağlığını hem bebeğin sağlığını hem de doğum sonrası kiloları çok pratik ve sağlıklı yolla halledebiliyor.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir