Hamilelikte Baş Ağrısı ve Bel, İskelet Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?
Hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alan baş ağrısı birçok anneyi rahatsız eder. Özellikle anneler ilk üç ay baş ağrısı yaşayabilirler. Hamilelikten dolayı vücutta meydana gelen ani hormonal değişimler baş ağrılarına sebep olur. Bu baş ağrısından kurtulmak için anne bebeğe zarar veren ağrı kesicilerden uzak durmalıdır. Ağrı kesici yerine bitkisel ürünlerle bu hormonal durum dengelenmeye çalışılmalıdır.

Hamilelikte Görülen Vücut Ağrıları Nelerdir?

Hamilelik döneminde anne adaylarının en sık yaşadığı problem vücut ağrılarıdır. Ağrı vücudun hastalık belirtisidir. Hastalığın durumuna göre ağrı şiddeti artar. Hamilelik döneminde de anne fizyolojik ve anatomik olarak birçok değişiklik yaşadığı için vücudun farklı bölgelerinde ağrılar ortaya çıkar.

Ağrıların nedeni biliniyorsa, bu ağrılara yönelik tedaviye başlanır. İlaç kullanımında bebeğin durumu göz ardı edilmemelidir. Vücutta meydana gelen ağrılar; baş ağrısı, diş ağrısı, karın ve kasık ağrısı, bel ağrısı, kemik ağrısı olarak sıralanabilir. Anne adaylarının bu ağrıları strese dönüştürmeden bir doktor yardımı ile çözmesi hamileliğin daha kolay geçmesini sağlar.

Gebelik Döneminde Görülen Bel ve Kalça Ağrıları Nasıl Geçer?

Bel ağrısı gebelikte en sık rastlanan şikayetlerden biridir. Alınan kilolar ile bel ağrısı arasında bir ilişki yoktur. Bel ağrısında anne adayının yaşı en büyük faktördür. Bir diğer neden ise hamilelikte rahmin büyümesiyle oluşan vücut gerginliğidir.

Ağrıların giderilmesi için genellikle topuklu olmayan ve rahat bir ayakkabının giyilmesi, fiziksel açıdan oturma ve yatma pozisyonlarına dikkat edilmesi, doktor kontrolünde bir egzersiz programının uygulanması faydalı olur. Gebelikte görülen kalça ağrıları basite alınmamalıdır. Gebelik döneminde görülen kalça ağrılarının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte hormonal olabileceği konusunda görüşler vardır. Bu ağrılara karşı anne adayının istirahatine dikkat etmesi gerekir.

Gebelik Döneminde Görülen Kas ve İskelet Ağrıları

Dokuz ay süren gebelik süreci bedeni etkileyerek kas ve iskelet ağrılarına sebep olur. Anne adayının fiziken ve ruhen doğuma hazır olması gerekir. Bu sebeple gebelik süresince egzersiz programı uygulanarak doğumun daha kolay geçmesine destek olunmalı ve hamilelikte görülen kas ve iskelet ağrıları en aza indirilmelidir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir