Anne - Çocuk

Hamilelikte Karın Ağrısı ve İshal’dan Kurtulma Yolları


Hamilelikte Karın Ağrısı Ve İshal

Gebelikte değişiklik gösteren hormonlar problemlere yol açabilir. Hamilelikte ishal bir problemdir. Günde 3’ten fazla dışkılama olmasına ishal denir. Karın ağrısıyla birlikte oluşan ishal sıvı ve su gibi olur. Gebelikte ishal 14 günden fazla sürüyorsa buna kronik, az sürüyorsa akut olarak adlandırılır. Gebelikte ishalin bazı sebepleri vardır.

Bunlar; ilaçların yan etkileri, enfeksiyon, bağırsak sorunları, değişen hormon veya gıda zehirlenmesidir. Fazla süt tüketmek de gebelikte karın ağrısına ve ishal olunmasına sebep olabilir. Hamilelikte hormon değişikliği, düzensiz beslenme; karın ağrısına ve ishal olunmasına sebep olabilir. Bunların dışında daha fazla ishal ve karın ağrısı devam ediyorsa gebenin tifo, kolera benzeri ciddi hastalıklarında oluşmuş olma olasılığı vardır.

Hamilelikte Karın Ağrısı Ve İshal Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelikte oluşan ishalin sebebine göre tedavi yöntemleri değişebilir. Gebelikte oluşan ishalin nedenini öğrenmek için gaita ve kan testi yapılabilir. Mesela ishalin sebebi test sonuçlarına göre gıda zehirlenmesi çıkarsa bakterinin dışarı atılması gerekmektedir.

Hamilelik dönemi fazla ilaç kullanılmaması gereken bir dönemdir. Bundan dolayı ilaç değil serum tedavisi tercih edilir. Bu tedavinin amacı ise hamilelikte bebeğin herhangi bir zarara maruz kalmasını engellemektir.

Sıvı Kaybı

Gebelikte sıvı kaybı anne adayı için zararlıdır. İshal olan gebe ciddi sıvı kaybı yaşar. Hamilelikte bu kadar sıvı kaybeden anne adaylarında halsizlik, bayılma veya tansiyon düşüklüğü görünmektedir.

İshal yaşayan gebelerin bol bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Sıvı almak bu dönemde çok önemlidir. Test yapılan anne adaylarının test sonuçlarında bir enfeksiyona rastlanmazsa bebeğin de sağlığı düşünülerek antibiyotik tedavisine başvurulabilir ve gebeye ishal diyeti uygulanır.

Hamilelikte Karın Ağrısı Ve İshalden Korunma Yolları Nelerdir?

  • Et tüketimine dikkat edilmelidir. Çiğ olmamasına özen gösterilmelidir.
  • Pastörize süt kullanmamalıdır.
  • Meyve, sebze bol bol yıkanmalı ve taze olmasına özen gösterilmelidir.
  • Kullanma tarihi geçmiş yiyecekler tüketilmemelidir.
  • Mineral eksikliği yaşanmaması için günde 1 tane soda tüketilmesi gerekir.
  • Özellikle çiğ yumurta yenmemelidir.
  • Sucuk veya sosis gibi ürünler pişirilmeden yenmemelidir.