Hamilelikte Eğilme Hareketleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hamilelikte Eğilirken Dikkat Edin

Anne adayları hamilelik döneminde dünyaya getirecekleri bebeklerinin sağlıklı olmalarını ister. Günlük hayatta farkında olmadan yaptıkları hareketler bebeklerin hayatlarını riske atabilir. En çok merak edilen sorulardan biri de, hamilelik döneminde eğilme hareketi. Bebeğin gelişimine zararı var mı? Eğilirken nelere dikkat etmeliyiz?

Bebeğin Gelişimine Zararı Var mı?

Fizyolojik olarak ele alındığında fetüsün ana rahminde bulunduğu kısımda amniyon sıvısı bulunur, bebeğin rahat hareket etmesini sağlar. Araştırmalara göre hamilelikte eğilme hareketinin bebeğin sağlığı açısından bir sakıncası olmadığı kanısına varılmıştır. Ancak anne adaylarının eğilme hareketini yaparken dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Çünkü bebeğin gelişimi annelerin hareketlerinde kısıtlamalar ortaya çıkarıyor. Bunlardan biri de eğilme, anne adayları yere eğilme durumunda karın bölgesinde baskı oluşacaktır. Anne için dengesizlik yaratıp düşmesine sebebiyet verir. Peki, anneler bu riski nasıl önleyebilir?

Hamilelik Döneminde Nasıl Eğilmek Gerekir?

Karın kaslarınızı sıkmadan, vücut ağırlığını öne vermeden, vücut postürü düz bir şekilde aşağı inerken ilk dizleri yere koyup eğilme hareketi gerçekleştirilmesi önerilir. Bebeğin büyümesiyle ağırlık ön bölgede fazlalaşır.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Hareketler

  1. Anne adayı dengesini kaybedip düşebilir, düşmenin şiddetine bağlı olarak bebekte kalıcı zararlar verebilir ya da bebeği düşürebilir.
  2. Eğilme durumunda kan basıncını arttırabilir, bu da anne adayında baş dönmesi, baygınlık yaratabilir.
  3. Günlük ev işlerinden kaçınılmalı, süpürge gibi ev aletlerini kullanırken mideye yapılan baskı midede yanmaya yol açabilir.

Hamilelikte Eğilmek Kolay Hale Gelebilir Mi?

Anne adayları eğilme esnasında dizlerine çok fazla yük yüklerler. Bu yüklenme annenin normal vücut ağırlığından fazla olmasından kaynaklıdır.

Hamile bayanlar alt bölge kaslarını güçlendirerek eğilme hareketine kolaylık sağlarlar. Özellikle diz egzersizleri önerilir. Hafif şiddette egzersizler anne adaylarının hamilelikte dahi olsa günlük hareketlerini kolaylaştırır. Eğilme hareketi de en çok uyguladığımız motorsal harekettir. Anne adayları aerobik düzeyde, yarım squat egzersizi ile eğilme hareketin deki dize binen yüke adapte olarak, şiddeti azaltılır. Ayrıca kilo sorunu olan adaylarda hareket kısıtlılığı oluşur. Eğilme hareketi kilo fazlalığı olan anneler için oldukça sıkıntılı anlardır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir